POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Gdzie i za ile kupisz używane podręczniki

Gdzie i za ile kupisz używane podręczniki fot.: Magda Wieteska/Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Kto nie miał refleksu, żeby zaopatrzyć się w podręczniki do następnej klasy na szkolnym kiermaszu, teraz będzie musiał zapłacić więcej. Bo choć używane podręczniki są tańsze od nowych, to komplet książek jest wciąż sporym wydatkiem.

Już od kilku lat punkty sprzedaży używanych podręczników na stałe wpisały się w wakacyjny pejzaż Wrocławia. Co roku powstają też nowe miejsca, gdzie można kupić książki do kolejnej klasy oraz sprzedać stare. Nie oznacza to jednak, że pozbywając się podręczników z minionego roku, automatycznie zamienimy je na aktualne w bieżącym. Nie, ponieważ ceny w skupie znacząco różnią się od cen sprzedaży.

 W zeszłym roku sprzedałam komplet podręczników do pierwszej klasy gimnazjum. Dostałam za niego 50 zł, ale żeby kupić książki do drugiej klasy, musiałam dołożyć jeszcze 100 zł. To niesprawiedliwe – ocenia Marta.

Niestety, to są właśnie prawa rynku. Jak przyznaje Michał Żurowski, już trzeci rok sprzedający używane podręczniki w namiocie obok dworca PKS, ceny w skupie wahają się od 3 do 10 zł za podręcznik. Za trzy złote nie kupi się jednak używanego podręcznika. Za 10 zł już prędzej, chociaż będzie to wtedy podręcznik raczej zniszczony. Przeciętnie jedna książka kosztuje kilkanaście złotych. Taniej niż w księgarni? Taniej. Tylko wciąż jeszcze za drogo.

 Ceny sprzedaży kształtują się na poziomie 50 procent cen w księgarniach – wyjaśnia Michał Żurowski. I dodaje, że na razie nie ma jeszcze zbyt wielkiego ruchu, który zacznie się jak zwykle z końcem wakacji. Na szczęście, ceny są stałe, później może być tylko problem ze znalezieniem pożądanych pozycji.

 W tym roku po raz pierwszy we Wrocławiu debiutuje sklep z używanymi i nowymi podręcznikami przy ul. Dworcowej 14 (obok trzonolinowca). Sprawdziłam w nim ceny kilku książek. Za używaną książkę do języka angielskiego do trzeciej klasy gimnazjum trzeba zapłacić 27 zł. Taki sam, ale nowy podręcznik kosztuje już 42 złote.

W sklepie przy Dworcowej można też sprzedać swoje książki.

 Skupujemy podręczniki od piątej klasy szkoły podstawowej, z wyłączeniem podręczników do pierwszej klasy gimnazjum i liceum ze względu na nową reformę. Przyjmujemy też oraz sprzedajemy podręczniki akademickie – mówi Iwona Kowalska, studentka.

 Nie ma wyjścia – żeby się uczyć, trzeba mieć z czego.

 Lista wrocławskich punktów skupów i sprzedaży podręczników używanych:

 1/ ul. Dworcowa 14
Godziny otwarcia:
pn.-pt.: 9.00-17.00
sob.: 9.00-13.00

tel.  71 793 80 82

www.mojaksiazka.pl

 2/  ul. Świdnicka 19, pok. 124 (obok Przejścia Świdnickiego)

 3/ Dworzec Główny PKS (skrzyżowanie ul. Borowskiej i Suchej, żółty namiot)

 4/ Tesco, ul. Długa 37 (pasaż)

 5/ Pasaż Grunwaldzki (pomieszczenie szatni na poziomie –1)

 6/ Park Handlowy Bielany (na przeciw kas Tesco)

 7/ Carrefour (drewniany domek na parkingu)

 8/ Hala Targowa Tęcza przy ul. Bajana (lokal 113, I piętro)

 9/ pl. Bema (na przeciw przystanku tramwajowego)

 tel. 696 280 296

www.podreczniki-wroclaw.com

 

Magda Wieteska/Express-Miejski.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gdzie i za ile kupisz używane podręczniki

  2012-07-12 16:07:35

  Magda Wieteska/Express-Miejski

  Kto nie miał refleksu, żeby zaopatrzyć się w podręczniki do następnej klasy na szkolnym kiermaszu, teraz będzie musiał zapłacić więcej. Bo choć używane podręczniki są tańsze od nowych, to komplet książek jest wciąż sporym wydatkiem.

 • 2016-08-31 09:08:18

  gość: ~byk

  te informacje są nie aktualne. Większości punktów już nie ma.

 • 2016-08-31 11:09:03

  gość: ~armoh

  serio? Patrz na datę utworzenia artykułu =)

 • 2019-08-20 12:50:00

  gość: ~komper

  ostatnio dodany post

  Livro, pewniak. Porównajcie sobie cenę całego zestawu z tym, co macie stacjonarnie. U nas to było ponad 100 zł różnicy - bardzo dużo. Raczej odradzam stacjonarnie - sprawdzaliśmy w kilku miejscach i jednak różnice znaczne. Taniej i wygodniej zamawiać takie rzeczy w 100 proc. online.

REKLAMA


REKLAMA