POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Człowiek – orkiestra

Człowiek – orkiestra fot.: archiwum Janusza Gargały

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Już jako nastolatek był społecznikiem. Później, w dorosłym życiu nadal działał na rzecz lokalnych społeczności. Przedstawiamy Janusza Gargałę – sołtysa Tyńca Małego.

Janusz Gargała, sołtys Tyńca Małego, swojej przygody z działalnością publiczną nie rozpoczął od sołtysowania. Od dzieciństwa mieszka w Tyńcu Małym i już w wieku kilkunastu lat, w okresie wakacji, organizował różne zajęcia dla miejscowych dzieci. Jak mówi, nie było tu PGR-u, więc dzieci nie wyjeżdżały na kolonie. Pomagały rodzicom w żniwach i innych pracach polowych, a tylko w wolnych chwilach był czas na zabawę, np. w Krzyżaków (po wejściu na ekrany filmu), czy też w olimpiadę (w roku olimpijskim).

W 1970 roku Janusz Gargała założył LZS (Ludowy Zespół Sportowy) w Tyńcu. Jeszcze wcześniej zespół muzyki młodzieżowej STIREDJAN, pierwszy w dzisiejszej gminie Kobierzyce.

W latach 80. był członkiem NSZZ RI Solidarność, od 1990 r. współtworzył kobierzycki samorząd, przez 10 lat będąc członkiem zarządu gminy i współtwórcą jej gospodarczego sukcesu. Pełnił także funkcję radnego sejmiku woj. wrocławskiego, był delegatem Izby Rolniczej, przewodniczącym Rady Gminy Kobierzyce, członkiem Woj. Rady Doradztwa Rolniczego, Woj. Rady Zatrudnienia, współzałożycielem kilku organizacji pozarządowych. Obecnie jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Gminy Kobierzyce i sekretarzem Wojewódzkiego Zarządu NSSZ RI Solidarność oraz rzecznikiem prasowym tych struktur. Po  czteroletniej przerwie w byciu radnym gminy Kobierzyce (1990-2006), w 2011 roku  komitet poparcia wystawił jego kandydaturę na sołtysa wsi Tyniec Mały. 


Janusz Gargała od przeszło 25 lat jest też organistą w kościele parafialnym w Tyńcu Małym. Jak mówi ze śmiechem: Kiedyś byłem muzykiem rozrywkowym, ale dzisiaj gram na różnych instrumentach przy okazji organizowanych festynów i zabaw. Organizowałem kilka ponadlokalnych imprez: dożynki gminne w Tyńcu Małym w 1991 r., 800-lecie Tyńca w 2006 r., pierwsze Dni Tynieckie w 2011 r.
Sam o sobie mówi, że jest tzw. wielozawodowcem. Ostatnio utrzymywał rodzinę z sadownictwa. Jego najnowszym zawodem, a raczej zajęciem jest  dziennikarstwo. Jest redaktorem naczelnym gazety „Nasz Tyniec Mały”. Chyba mało która wieś w okolicy Wrocławia ma własną gazetę.

Prywatnie jest siostrzeńcem prof. Wincentego Stysia, który sprowadził rodziny ze swojej wsi Husów m. in. do Tyńca Małego. O tych rodzinach Janusz Gargała pisał w obszernym wydaniu książki „Husów – wieś na pogórzu Dynowskim w ujęciu monograficznym” pod red prof. Alfreda Uchmana z UJ w Krakowie.

Już jutro rozmowa o najbliższych planach dotyczących wsi.

 

 

MW/Express Miejski

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA