POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Radni o śmieciach i żółtej wodzie z manganem

Na sesji w Malczycach mówiono o żółtej wodzie zawierającej mangan w Kwietnie i Dębicach. Radni pytali, o chodniki i nielegalne wysypiska śmieci, które powstają na terenie gminy.

Wójt Ryszard Skuła poinformował, że w tym roku na naprawę dróg w gminie przeznaczono 600 ton tłucznia. Podziękował też mieszkańcom Chełma za prawie 90 procentową frekwencję przy składaniu deklaracji śmieciowych. Sołtys Mazurowic Stanisław Waszkowicz zapytał dyrektorkę Domu Kultury w Malczycach Magdalenę Kożuszko o sprzęt komputerowy.

- Kiedy doczekamy się wyposażenia klubu w Mazurowicach? Niedługo komputerom skończy się gwarancja. Sprzęt zalega w domu kultury. To dar urządu wojewódzkiego – mówił sołtys.

Magdalena Kożuszko poinformowała, że sprzęt zostanie niedługo zamontowany i zapytała sołtysa, dlaczego pobiera pieniądze za wynajem świetlicy. Stanisław Waszkowicz wytłumaczył, że musi płacić robotnikom np. za naprawę dachu.

- Pieniądze są też potrzebne na zakup bojlera – podkreślił sołtys.

Radny Stanisław Połeć poinformował wójta, że od 60 lat nie ma chodników w Chomiąży i Wilczkowie. Od lat trwają rozmowy w tej sprawie, ale kończą się one niczym. Sprawa jest trudna, bo chodnikami w powiecie średzkim zajmuje się starostwo.

- Trwają rozmowy okołoprojektowe ze starostwem. Wykonano już kosztorys. Teraz czekamy na ruch powiatu – tłumaczył wójt.

Łukasz Pyra pytał, co gmina robi w sprawie nielegalnych wysypisk śmieci. Chodzi o rejon miejscowości Wilczków – Rachów. Śmieci też zalegają za boiskiem przy ulicy Polnej w Malczycach i w okolicach kanału portowego. Na spotkaniu mówiono również o brakach w oświetleniu Malczyc. Z prośbą o montaż latarń do urzędu wpłynęło ok. 100 wniosków. Radnych niepokoi też stan jakości wody pitnej w Dębicach i Kwietnie. W wodzie wykryto duże stężenie manganu – pierwiastka stosowanego do produkcji stali i chemikaliów. Jego dzienne spożycie powinno wynosić ok. 1 mg. W większych ilościach sole manganu są toksyczne.

- Powiadomiliśmy już sanepid. Woda zawiera również inne związki żelaza. Udrożniliśmy filtry pomp głębinowych. Niestety wyeliminowanie manganu z wody to operacja długoterminowa – rozkłada ręce Paweł Izydorek, szef Malczyckich Usług Komunalnych.

Obecnie woda po podgrzaniu w czajniku robi się żółta. W tym miesiącu ma nastąpić kolejna kontrola jakości wody.

Jacek Bomersbach

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Radni o śmieciach i żółtej wodzie z manganem

  2013-05-06 12:04:40

  Jacek Bomersbach

  Na sesji w Malczycach mówiono o żółtej wodzie zawierającej Mangan w Kwietnie i Dębicach. Radni pytali o chodniki i nielegalne wysypiska śmieci, które powstają na terenie gminy.

 • 2013-05-06 12:44:51

  gość: ~Milka

  Platforma Obywatelska i urzędnicy z Unii Europejskiej przysięgali, że w momencie wejścia ustawy śmieciowej znikną dzikie wysypiska śmieci. Przekonywali naród, że będzie już czysto. Tymczasem robactwo (pluskwy, karaluchy i inne owady) wychodzą powoli z worków, gdzie sortowane są odpady. Coraz więcej śmieci ląduje w lasach.

 • 2013-05-06 19:41:48

  gość: ~Michał

  Po pierwsze to ustawa śmieciowa wchodzi w życie dopiero w lipcu. A po drugie to czy Platforma Obywatelska i urzędnicy Unii Europejskiej wyrzucają śmieci do lasu? Weźmy się sami za siebie i swoich sąsiadów.

 • 2013-05-07 20:07:02

  gość: ~LEVEL

  To sam dbaj cepie o porządek. Ktoś napisał jak w Polsce wygląda zbiórka śmieci i ma rację. Zjedzą nas szczury. Martwe przepisy wprowadzone przez unię do Polski. Nikt nie wziął pod uwagę, że w Polsce wiele rzeczy nie da się zrobić chociażby wprowadzić ustawy śmieciowej, zalegalizować narkotyki, czy homoseksualizm. Przepisy Unii Europejskiej to utopia

 • 2013-05-07 20:53:51

  gość: ~Michał

  Ja od dawna śmieci sortuję nie czekając na ustawę. A z CEPEM dyskutować nie będę.

 • 2013-05-07 21:00:56

  gość: ~ZA

  Część ludzi od dawna sortuje. Tylko ciekaw jestem, kto zapłaci za dezynsekcje w ich domach? Tak więc głupi polaczku nie udawaj europejczyka, jak nim nie jesteś. W Szwecji wszyscy myją śmieci, bo grosze płacą za wodę. W Polsce woda jest droga i nasz kraj jest nieprzystosowany do wprowadzania ustawy śmieciowej.

 • 2014-04-13 13:50:21

  gość: ~Zbyszek

  ostatnio dodany post

  Obaj chcielibyście tego samego - poprawy jakości zbiórki i sortowania odpadów.
  Więc czemu kłócicie się?
  Działajcie wspólnie.
  Mi również nie podoba się np. to, że wydano miliony złotych na edukację społeczęństwa (również dzieci w szkołach) jak segregować odpady. A następnie wprowadza się niedopracowaną ustawę śmieciową. Gminy nie są przygotowane na realizację. Cennik za wywóz odpadów niesegregowanych jest o 0,20-2 zł wyższy od segregowanych. Więc komu będzie się chciało segregować?????

 • 2013-05-08 06:46:33

  gość: ~go

  Wszystko to bardzo ładnie wygląda jak się o tym mówi lub pisze inaczej w realu.Własnie przed chwilą pod miomi oknami firma zajmująca sie wywozem plastikowych opakowań wyczyściła pojemnik,a to co było poukładane obok zostawiła.Tak jest notorycznie.Nikomu z władz ani pracowników gminy,którzy przecież codziennie przechodzą obok tych śmieci to najwyrażniej nie przeszkadza skoro nie interweniują u wójta.Jest w gminie osoba odpowiedzialna za wywóz szkła i plastiku skoro nie jest w stanie tego dopilnować to może nadszedł czas na emeryturę.Wójt lubi się fotografować podczas otwierania kawałka drogi ,a dlaczego nie zrobi sobie fotki do ROLLANDA lub EKSPRESU ŚREDZKIEGO przy tych śmietnikach porozkładanych co parę ulic w Malczycach.Zastanawiam się od jakiegoś czasu czy nie założyć kroniki poświęconej segregacji śmieci na terenie naszej gminy i wręczyć wójtowi jak będzie się starał o reelekcję,takie podziękowania za jego ,,PRACĘ''

 • 2013-05-08 08:23:33

  gość: ~CS

  Bo żaden wójt nie robi sobie zdjęcia przy śmietniku - przecież to idiotyczny pomysł, ale jeśli chcesz to sobie zrób i roześlij rodzinie. Po drugie ręce precz od wójta.

 • 2013-05-24 16:04:19

  gość: ~ja

  woda śmierdzi jak gnój. Nie powinniśmy płacić za gnojówkę. Żeby zrobić herbatę muszę kupić wodę w sklepie. Po każdej kąpieli ciało swędzi. Jakaś masakra. Ogarnijcie się w końcu!!! To trwa od początku kwietnia.

REKLAMA