POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Fundacja dostała zamek. Otwarcie z pompą ma być w październiku

Przez wiele lat pałacem i terenem wokół opiekowało się Stowarzyszenie Historyków Sztuki z Warszawy fot.: zamekwojnowice.pl

Starostwo przekazało klucze od zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej z Wrocławia. Czy obiekt będzie nadal ogólnodostępny?

Przez wiele lat pałacem i terenem wokół opiekowało się Stowarzyszenie Historyków Sztuki z Warszawy. Dwa lata temu historycy zrezygnowali z prowadzenia obiektu. Od tego czasu trwały negocjacje odnośnie przyszłości zamku. Ostatecznie wojewoda dolnoślaski przekazał sprawę ministrowi skarbu, który zdecydował przekazanie Wojnowic fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego z Wrocławia. Starosta otrzymał pełnomocnictwo niezbędne do podpisania umowy darowizny. Czy po przekazaniu kluczy starostwo będzie mogło urządzać w zamku konferencje i spotkania? Czy każdy będzie mógł go zwiedzić?

- 7 czerwca podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla profesora Zbigniewa Brzezińskiego przekazałem władzom fundacji akt notarialny. Warunkiem był punkt, że obiekt będzie ogólnodostępny – tłumaczy starosta Sebastian Burdzy.

Fundacja wytypowała starostę jako reprezentanta powiatu średzkiego za zasiadania w radzie Kolegium Europy Wschodniej. Na ostatniej sesji rada powiatu przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia powiatu do fundacji.

- To oznacza, że jako powiat będziemy mieć wpływ na to, co robi Kolegium Europy Wschodniej. Myślę, że współpraca będzie korzystna zarówno dla gminy Miękinia, jak i dla naszego powiatu – dodaje starosta.

Obecnie w zamku trwają prace porządkowe. Otwarcie zaplanowano na 3 października dokładnie w setną rocznicę urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zamek ma być przeznaczony na działalność tzw. statutową. Obejmuje ona inicjatywy edukacyjne, kulturalne i naukowe mające na celu zbliżenie Polaków, Rosjan, Ukraińców, Litwinów i Białorusinów i kraje dawnego ZSRR. Fundacja organizuje wymiany młodzieży, szkolenia, koncerty i wystawy.

bom

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Fundacja dostała zamek, który ma być ogólnodostępny. Otwarcie w październiku

  2014-06-14 10:48:15

  bom

  Starostwo przekazało klucze od zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej z Wrocławia. Czy obiekt będzie nadal ogólnodostępny?

 • 2014-06-14 13:26:52

  gość: ~CHLEW

  Wątpię, aby było jak dawniej. Tego typu fundacje utrudniają raczej życie turystom. Może być tak, że zamek będzie non stop zamknięty

 • 2014-10-20 13:33:00

  gość: ~Kicaj58

  Kolejny kamyczek w lawinie przekrętów rozkradziono większość majątku ale jak widać jeszcze resztki pozostały. Fundacja jak to fundacja cel jest jeden zarobić na wysokie pensje ...

 • 2014-10-23 15:09:13

  gość: ~Turysta

  ostatnio dodany post

  Co racja to racja. Wiem, że chciano wziąć ten obiekt w dzierżawę. Miał być tam hotel, restauracja, kawiarenka, plac zabaw dla dzieci oraz różne inne atrakcje. Wszystko pod kątem turystów i mieszkańców. Dawno już zamek byłby otwarty, gmina by miała z tego pieniądze, a ludzie atrakcję turystyczną na o wiele lepszym poziomie niż przez ostatnie lata. Oczywiście nikt nie brał ich pod uwagę. Po co? Przecież można majątek 2-3 milionowy oddać za darmo i nic z tego nie mieć. To jest typowe "gospodarowanie" po polsku.
  I jeszcze jedno, Fundacja, która ją otrzymała, nie umiała wykazać dochodów, z których by mogła utrzymać ten obiekt. Więc pytanie, zamek otrzymała za darmo, ale z czego pokryje koszty utrzymania?

REKLAMA