POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Przedszkole i szkoła podstawowa w Dębicach?

Spotkanie w sprawie reaktywacji szkoły podstawowej w Dębicach fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Trwa zbiórka deklaracji rodziców dzieci, które od września mogłyby uczęszczać do punktu przedszkolnego w Dębicach. Warunek jego powstania? Co najmniej ośmioro chętnych.

Z mieszkańcami Dębic oraz sąsiędnich wsi spotkali się przedstawiciele fundacji Fala. Organizacja planuje od września otwarcie  w miejscowości punktu przedszkolnego, do którego mogłyby uczęszczać maluchy w wieku od 2,5 do 6 lat. Zajęcia odbywałyby się w świetlicy wiejskiej.

- Przygotujemy odpowiednio salę. Oddzielimy część kotarą, na podłodze położymy dywany. Zapewnimy także zabawki oraz książeczki. Czesne zależne byłoby od liczby chętnych - od 50 zł do 100 zł miesięcznie. Pieniądze te przeznaczone byłyby na drobne remonty, czy inne wydatki związane z działalnością przedszkola - informował podczas spotkania przedstawiciel fundacji Tomasz Siemież. Placówka nie gwarantowałaby jednak wyżywienia. - Jeśli byłoby jednak zapotrzbowanie i wystarczająca liczba chętnych, wówczas rozważylibyśmy katering. Na terenie Dębic oraz w sąsiednich miejscowościach jest około 20. dzieci w wieku 2-6 lat, które mogłyby rozpocząć u nas naukę - dodaje.

Koszty eksploatacyjne związane z działalnością przedszkola (energia, śmieci, woda) pokryłaby gmina. Płaciłaby także - zgodnie z ustawą - ustaloną stawkę na rzecz fundacji za każde uczęszczające do placówki dziecko.

- Aktualnie ta kwota (kwartalnie około 16 tysięcy - przyp. red.) trafia do gminy Środa Śląska, bo tam uczęszczają nasze dzieci - mówi Piotr Frankowski, wójt Malczyc. - Oczywiście nie wiemy ile rodziców zdecyduje się na przepisanie dziecka do Dębic, czy wszyscy, czy tylko część, a może żadni. Zależy nam także, aby ściągnąć tutaj też uczniów szkoły podstawowej, którzy dojeżdżają teraz np. do Ciechowa. Za ich edukację płacimy kilkadziesiąt tysięcy w skali roku. Pieniądze, a przynajmniej ich część, trafiałyby do fundacji. Może i gmina - jako jednostka budżetowa - nic nie zaoszczędzi, ale na pewno zyskają na tym rozwiązaniu mieszkańcy, chodzi o komfort i jakość w nauczaniu ich dzieci.

Punkt przedszkolny miałby stanowić preludium do założenia szkoły podstawowej dla klas od 1 do 3. Miałaby ona się mieścić w budynku, w którym dawniej też funkcjonowała podstawówka. 

- Jako fundacja poniesiemy spore nakłady finansowe na przystosowanie obiektu do naszych potrzeb. Ale żeby w ogóle o tym myśleć musimy mieć deklaracje od rodziców, że faktycznie skorzystają z naszej oferty i zamiast wozić dzieci np. do Malczyc czy Ciechowa, zdecydują się na zapisanie ich do naszej placówki - mówił  Tomasz Siemież. - Podobnie, jak będzie mieć to miejsce w przypadku przedszkola, w szkole podstawowej także będzie pobierane czesne. Przy czym dzieci nie będą musiały już kupować oddzielnie np. książek. Te zapewni im fundacja. Nie będzie także standardowych, rocznikowych klas. Grupy będą - jeśli chodzi o wiek dzieci - mieszane.

 Podczas spotkania rodzice wykazywali zainteresowanie ofertą fundacji. Aktualnie  w Dębicach, Chełmie, Szymanowie i Zawadce zbierane są deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, aby ich dzieci od września uczęszczały do przedszkola w Dębicach. Za tydzień ma odbyć się kolejne spotkanie w tej sprawie. Będzie wówczas wiadome, czy faktycznie punkt przedszkolny, a następnie szkoła podstawowa, powstaną. 

akme

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Przedszkole i szkoła podstawowa w Dębicach?

  2015-06-01 12:21:09

  akme

  Trwa zbiórka deklaracji rodziców dzieci, które od września mogłyby uczęszczać do punktu przedszkolnego w Dębicach. Warunek jego powstania? Co najmniej ośmioro chętnych.

 • 2015-06-01 13:46:39

  gość: ~nawiedzony

  Kolejny kretyński pomysł wójta na skalę pomysłów elekta prezydenta. Jego wypowiedź "aby ściągnąć tutaj też uczniów szkoły podstawowej, którzy dojeżdżają teraz np. do Ciechowa. Za ich edukację płacimy kilkadziesiąt tysięcy w skali roku." - oszukuje ludzi. Nawet nie wie, że pieniądze idą za uczniem i nic nie dopłaca urząd a gmina może zaoszczędzić bo nie trzeba będzie załatwiać dowozów z odległego trójmiasta i to mieszkańcy tych 3 miejscowości zadecydowali do jakiej szkoły poślą dzieci.

 • 2020-07-01 16:49:28

  gość: ~Tracy

  ostatnio dodany post

  @~nawiedzony Wydaje mi się , ze tak było od początku utworzenia zbiorczej szkoły gminnej w Malczycach w latach 70 - tych . Nie pamiętam, żadnych dzieci w malczyckiej szkole z Zawadki, Chełma lub Szymanowa.

 • 2015-06-01 14:01:33

  gość: ~rolnik z wilczkowa

  już Grycz ze swoją społeczną szkołą w Wilczkowie próbował reanimować oświatę na terenie gminy. I co? nic z tego nie wyszło po1 roku sami rodzice zdecydowali ze to nie ma sensu i dzieci tylko na tym tracą

 • 2015-06-01 14:36:56

  gość: ~wodzianka

  Sam remont pozwalający wpuścić dzieci do środka będzie gminę kosztował ze 100tyś. Lepiej te pieniądze przekazać oświacie w Malczycach bo tam jest krucho z pieniędzmi - o ile są jakieś wolne pieniądze.

 • 2015-06-01 14:46:41

  gość: ~Debiczanka

  Teraz chcecie wrócić do szkoły w Dębicach? Do czego? Budynek stoi i niszczeje już prawie 10 lat, nieogrzewany i nieremontowany. Sam remont chyba z 300 tys. by kosztował. A gdzie zaplecze jakieś? Plac zabaw, boisko, sala sportowa? No a punkt przedszkolny na świetlicy? Chory pomysł. Jedna wielka hala, zimne płytki na podłodze, zero zaplecza sanitarnego dla maluszków. Już zdecydowanie wolę profesjonalne przedszkole w Malczycach.

 • 2015-06-01 18:13:19

  gość: ~Szansa na przyszlosc

  Kiedy nasz ładny Wójt Nikodem otworzy szkole Żeglarska :)

 • 2015-06-01 21:02:50

  gość: ~aga

  szkoda budynku,chodziłam tam do szkoły w latach 90-tych.Fajnie by było zrobić tam placówkę a nie wszystkie dzieciaczki wozić do tych wstrętnych Malczyc.Pomysł dobry ale spózniony o dziesięć lat:(Uwielbialiśmy się bawić wkoło tych pięknych lip.

 • 2015-06-02 14:36:02

  gość: ~bluerode

  Co ten facet wyprawia. Jakie przedszkola? jakie żłobki?. Chyba że obniżą mu pensję do poziomu jego poprzedników i nadwyżkę z jego gaży przeznaczą na dzieciaki. Gdzie są nasi radni i jak długo będą mu na to pozwalali?

 • 2015-06-02 14:36:27

  gość: ~bluerode

  Co ten facet wyprawia. Jakie przedszkola? jakie żłobki?. Chyba że obniżą mu pensję do poziomu jego poprzedników i nadwyżkę z jego gaży przeznaczą na dzieciaki. Gdzie są nasi radni i jak długo będą mu na to pozwalali?

 • 2015-06-03 15:19:49

  gość: ~niezrzeszony

  dobry pomysł nie trzeba będzie wozic do malczyc

 • 2015-06-03 18:03:30

  gość: ~ep

  Proszę zwrócić uwagę na jedno zdanie: "Jako fundacja poniesiemy spore nakłady finansowe na przystosowanie obiektu do naszych potrzeb." - z tego, co rozumiem, to nie gmina będzie ponosiła te koszty

 • 2015-06-03 20:44:09

  gość: ~Józef

  Już w Wilczkowie było stowarzyszenie. I g...o z tego wyszło. A fundacja i koszty? Akurat. Przecież właściciel budynku to gmina, więc kto poniesie koszt? Kolejne (P)uste (O)bietnice jaśnie panującego.

 • 2015-06-05 07:52:53

  gość: ~KIEPSKI

  Swoimi działaniami potwierdza nieprzydatność Nikusia na tym urzędzie. Setki tysięcy złotych wpompowane w starą budę w Dębicach po roku okaża się porażką ze względu brak dzieci. Tylko referendum może ocalić gminę Malczyce od całkowitej klęski

 • 2020-07-01 01:53:46

  gość: ~Aneta

  Szkola w debicach w latach swojej świetności gdyby nie ludzie którzy szli go gminy do malczyc sprzedali swoje ziemie tylko po to żeby Dudziński ze swoją złodziejstwo szajka na cukrownie pompowania pieniafze bo ton powiat sredzki utrzymywał szkole jak byście by nie wiedzieli od 97 roku była to już spółka z malczycami fajnie by było gdyby by szkoła w debicach od żyła i zaczęła funkcjonować

REKLAMA