POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Ciekawostki z powiatu średzkiego: te dziury mają sens

Średzkie mury fot.: bom

Pewnie nie jeden czytelnik zadawał sobie pytanie dlaczego w naszych murach obronnych widoczne są liczne dziury wielkości jednej cegły.

Jak się okazuje, miały one swój sens. Służyły mianowicie do osadzania w nich belek rusztowania, które konstruowano na potrzeby budowanych murów. Dzięki temu mury mogły mieć wysokość, jak się przypuszcza, nawet 8 metrów. Warto jednak wiedzieć, że dziury takie widoczne są także w ścianach średniowiecznych kościołów, w tym naszych, średzkich – pw. Św. Andrzeja i Podwyższenia Krzyża Świętego. A zatem dzięki nim można było stawiać budowle o wiele wyższe.

Grzegorz Borowski

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ciekawostki z powiatu średzkiego: te dziury mają sens

  2016-10-30 06:35:22

  Grzegorz Borowski

  Pewnie nie jeden czytelnik zadawał sobie pytanie dlaczego w naszych murach obronnych widoczne są liczne dziury wielkości jednej cegły.

 • 2016-10-30 22:08:18

  gość: ~Julian

  Dziury w murach były z kilku przyczyn!Jak zdejmowano rusztowania to zostawały otwory po beleczkach na których opierało się rusztowanie.Drewniane ganki dla obrońców wspierano na belkach wkładanych do tych otworów.Również zadaszenia opierały się na tych belkach.W końcu dodatkowe roboty czy remonty też wymagałe rusztowań które wspierały się na belkach.

 • 2018-12-02 16:36:01

  gość: ~Jerzy

  ostatnio dodany post

  @~Julian no właśnie nie dziury tylko otwory.

REKLAMA