Express-Miejski.pl

Straż w minionym roku wyjeżdżała na akcję prawie tysiąc razy

Zdjęcie ilustracyjne fot.: bom

Strażacy z powiatu średzkiego w 2016 roku interweniowali łącznie 963 razy. Która jednostka do akcji wyjeżdżała najczęściej?

W ubiegłym roku strażacy ugasili 392 pożary. Państowa Straż Pożarna w Środzie Śląskiej zanotowała 138 wyjazdów do pożarów. Wśród Ochotniczych Straż Pożarnych najczęściej do akcji wyjeżdżali druhowie z gminy Miękinia, aż 89 razy. Zaraz po nich najwięcej na koncie mają jednostki z terenu gminy Malczye - 64. Z gminy Udanin strażacy interweniowali 56, a z Kostomłot 45 razy.

Jednostki łącznie zanotowały 519 miejscowych zagrożeń, czyli wyjazdów do np. wypadków drogowych. Najwięcej bo aż 204 intwerwencje ma na swoich koncie PSP Środa Śląska - 204 wyjazdy. Zaraz po nich są strażacy z gminy Miękinia - 108 wyjazdów. Kolejno 97 razy do akcji wyjeżdżały jednostki z Kostomłot, 56 z Malczyc, a 54 z Udanina.

Jeśli chodzi o fałszywe alarmy to zanotowano ich w minionym roku 52, w tym znaczną większość bo aż 38 w dobrej wierze. Zdarzyły się 4 złośliwe alarmy i te zgłoszone przez instalacje alarmujące zamontowane w budynkach. Tych zgłoszeń było 10.

 Rok 2016 podsumował także komendant Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej Marek Wawrejko. - W tym roku wyjazdów straży było dużo. Normalnie nasze jednostki mają ich od około 700 do 800. Jednak to i tak mniej niż w roku 2015, kiedy zanotowaliśmy ich ponad tysiąc. Ich duża liczba spowodowana była anomaliami pogodowymi jakie miały miejsce na terenie powiatu średzkiego. W poprzednim roku nie odnotowaliśmy zdarzeń niebezpiecznych i takich na dużą skalę - mówi komendant i jednocześnie podkreśla, że miniony rok był dla strażaków dobry. 

Jaki jest tego powód? - Przede wszystkim wymieniliśmy stary, 16-letni wóz strażacki na nowy. To dla nas prawdziwy sukces i strażacy są z niego bardzo zadowoleni. Samochód świetnie sprawuje się w każdych warunkach i sytuacjach, co skrupulatnie sprawdzili strażacy. Przez to mogę śmiało powiedzieć, że rok 2016 był dobry - dodaje komendant.

anbo

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Straż w minionym roku wyjeżdżała na akcję prawie tysiąc razy

  2017-01-03 22:31:39

  anbo

  Strażacy z powiatu średzkiego w 2016 roku interweniowała łącznie 963 razy. Która jednostka do akcji wyjeżdżała najczęściej?

 • 2017-01-06 11:34:11

  gość: ~Statystyk

  Te statystyki nic nie mówią albo mówią za dużo. Pytanie nr 1.Jeśli dobrze liczę to PSP na ponad 900 zdarzeń wyjeżdżała 342 razy czyli nieco ponad 1/3. To oznacza że OSP 2/3 zdarzeń obsłużyło samo. Więc albo zaszła pomyłka w powyższej publikacji albo jesteśmy tak bogatym krajem że wydajemy miliony na utrzymanie PSP która wyjeżdża do 1/3 zdarzeń. Nie muszę nikomu mówić ile pieniędzy mają OSP które wyjeżdżają 2 razy więcej. Pytanie nr 2. Piszą Państwo o PAP oraz OSP z gmin wiejskich. Czy to znaczy że OSP z gminy Środa Śląska nie wyjeżdżają do zdarzeń? Pytanie nr 3. A może jest to statystyka mówiąca i ilości zdarzeń na terenie danej gminy? Bo z tego co wiem to nie może być tak że sumując wyjazdy jednostek PSP i OSP z gminy powiatu średzkiego otrzymamy sumę wyjazdów straży pożarnej w 2017. Przecież PSP i OSP spotykają się przy tych samych zdarzeniach podobnie zresztą jak OSP z różnych gmin. REASUMUJĄC: ARTYKUŁ DO POPRAWKI! !!

 • 2017-01-07 15:14:04

  gość: ~KD

  Pytanie nr 1: Nic dziwnego w tym, że część zdarzeń obsługują jedynie jednostki OSP. Proszę zauważyć, że JRG PSP na terenie powiatu jest jedna, natomiast jednostek OSP jest 24. Ponadto samodzielne wyjazdy ochotników wynikają także z oszczędności. Przykładowo, po co wysyłać do pożaru śmietnika wóz ze Środy Śląskiej, który będzie miał do pokonania 15 kilometrów skoro wystarczy jeden wóz z OSP, która do zdarzenia będzie miała znacznie bliżej :) Pytanie nr 3: 963 to łączna ilość zdarzeń na terenie powiatu średzkiego obsłużona przez Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej (PSP i OSP).

 • 2017-01-09 21:14:25

  gość: ~aaa

  Statystyka do złudzenia przypominająca tą zamieszczoną na stronie Komendy Powiatowej PSP. Tyle że tam dotyczy ona zdarzeń powstałych na terenie poszczególnych gmin...

 • 2018-07-08 23:20:01

  gość: ~kkk

  @~KD
  A widziałeś by do zdarzenia został kiedykolwiek zadysponowany jeden wóz strażacki? Bo ja nie.

 • 2018-07-08 23:52:32

  gość: ~kkk

  ostatnio dodany post

  Tylko (na całe szczęście) 963 zdarzenia na 25 jednostek !!!
  Dla porównania (dane orientacyjne) pogotowie ratunkowe w składzie: 2 ZESPOŁY NA CAŁY POWIAT miały około 3300 wyjazdów pokonując przy tym około 170000 km. Za zaistniałą sytuację chciałbym serdecznie podziękować staroście (likwidacja szpitala) i mam nadzieję, że tym razem wyborcy docenią jego starania o 3 karetkę (mhh... smaczna kiełbasa wyborcza) i nie oddadzą na niego głosu. Ps. kto pozwolił na przekazanie budynku szpitala kolejnemu pryewatnemu inwestorowi i zrobienie tam DPS-u. Cały budynek jest po remoncie, wystarczyło kupić sprzęt i zatrudnić ludzi i dogadać się ze szpitalem im. Marciniaka by zostać ich filią. Czemu tak się nie stało, odpowiedzcie sobie sami nucąc przy tym piosenkę: money, money, money :-)

REKLAMA