POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Mieszkańcy chcą powrotu do starego rozkładu. Przewoźnicy: "Nie ma takiej możliwości"

Spotkanie z przewoźnikami w Wilczkowie fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

25 stycznia na świetlicy wiejskiej w Wilczkowie odbyło się spotkanie mieszkańców z przewoźnikami. Prowadzona dyskusja była pełna emocji.

W grudniu ubiegłego roku do starostwa powiatowego w Środzie Śląskiej wpłynęło 5 skarg na dwie firmy transportowe. Jedna należy do Kazimierza Słobodziana, druga do Stefana Ślusarskiego. W gminie na wniosek wójta zostało zorganizowane spotkanie z przewoźnikami, podczas którego rozmawiano o złożonych skargach. Postanowiono wtedy zorganizować spotkania w większości miejscowości z gminy Malczyce, aby poznać, w których wsiach problem z transportem jest największy.

"Busy nie przyjeżdżają, brakuje nam kursów"

Pierwsze spotkanie odbyło się w Chomiąży. Frekwencja była zaskakująco niska - poza przedstawicielami firmy transportowej oraz pracownikami urzędu i radnym pojawiło się zaledwie trzech mieszkańców. Rozmowy zakończyły się zanim zdążyły się w ogóle rozpocząć. - Praktycznie nie mamy klientów z tej miejscowości, to i temat nie jest dla nich ważny - podsumował przewoźnik.
 
W Wilczkowie na świetlicy zgromadziło się zdecydowanie więcej mieszkańców, około 20 osób. Uczestniczyli w nim również sołtys wsi Katarzyna Obłońska, wójt Piotr Frankowski, radny Stefan Grycz, pracownica gminy Janina Kociubińska oraz Stefan Ślusarski i Kazimierz Słobodzian.
 

Mieszkańcy wobec przewoźników mieli kilka zastrzeżeń. - Po godzinie 16 nie ma kursów do Wilczkowa. Nie mamy jak pojechać do Środy Śląskiej w godzinach wieczornych, a wiele osób w tym czasie chce się udać np. do lekarza. Nie rozumiem też dlaczego ze Środy Śląskiej do Wilczkowa, muszę jechać przez Bukówek i Ciechów. Po co taka okrężna trasa? Muszę płacić tyle pieniędzy, żeby dostać się do domu - mówiła jedna z mieszkanek. Nie był to jednak jedyny zarzut jaki padł podczas spotkania. - Zdarza się, że autobusy po prostu nie przyjeżdżają o określonych porach. Co my wtedy mamy zrobić? Jak mamy jechać do szkoły, albo wrócić do domu z Malczyc? Często jest tak, że kursy są przez przewoźników po prostu nierealizowane - dodała jedna z kobiet.

Najczęściej mieszkańcy kończyli swoje wypowiedzi tym samym zdaniem - chcemy powrotu do dawnego rozkładu jazdy

"Nie ma ludzi - nie ma kursów"

Sama atmosfera spotkania była dość napięta. Mieszkańcy swoje zdanie mówili często podniesionym głosem. Obecni na sali Kazimierz Słobodzian i Stefan Ślusarski początkowo tylko przysłuchiwali się opiniom mieszkańców. Jednak i oni postanowili zabrać głos i odeprzeć ataki. - W minionym miesiącu do Wilczkowa przywiozłem 6 osób. Nie mówię nawet o dalszych miejscowościach takich jak Kwietno, czy Zawadka. Ludzie nie jeżdżą już busami. Dzisiaj każdy ma samochód. Jeżeli będą ludzie to i my będziemy wtedy jeździć - mówił Stefan Ślusarski. - Dlatego mamy trasę przez Bukówek i Ciechów bo po prostu mamy pasażerów na tej trasie. Ja też muszę coś zarobić.

Przewoźnicy byli zgodni w swoich wypowiedziach. Na zarzut dotyczący nie przyjeżdżających kursów, odpowiadali, że nie wszyscy mieszkańcy gminy wiedzą, że jest nowy rozkład jazdy. - Zawsze przy takiej zmianie jest głośno, bo nagle nie ma busów i mieszkańcy się oburzają. Oburzają bo nie wiedzą, że jest nowy i kierują się jeszcze starym. My cały czas przypominamy, że jest nowy rozkład - mówił Słobodzian i każdemu wręczał na spotkaniu wizytówki z nowym rozkładem.

Jaka była odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie mieszkańców? - Nie wrócimy do starego rozkładu jazdy. Po prostu nie ma takiej możliwości. Nie ma tylu ludzi do wożenia. Rozkład został zmieniony, bo nie ma już przewoźnika Kruka. Rozkład został zatwierdzony i zmieniony przez starostwo - wyjaśniał Ślusarski. - Części kursów nie ma, bo po prostu nam się nie opłacały. Teraz my musimy tylko do tego interesu dokładać. Nie ma ludzi, nie ma kursów.

Według przewoźników jedno jest pewne - na powrót do dawnego rozkładu jazdy mieszkańcy nie mają co liczyć. 

anbo

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy chcą powrotu do starego rozkładu. Przewoźnicy: "Nie ma takiej możliwości"

  2017-01-27 00:38:12

  anbo

  25 stycznia na świetlicy wiejskiej w Wilczkowie odbyło się spotkanie mieszkańców z przewoźnikami. Prowadzona dyskusja była pełna emocji.

 • 2017-02-03 09:42:03

  gość: ~pasażer

  oni są zbyt uparci, żeby cokolwiek z tym zrobić. Dla nich nie liczy się nic oprócz kasy.

 • 2017-02-03 10:14:46

  gość: ~Pytanie

  A kto pozytywnie zaopiniował nowy rozkład jazdy? Czy czasem nie sam wójt? A teraz zebrania robi, tylko po co? Nie po to czasem żeby się wybielić i ręce umyć?

 • 2017-02-03 20:05:16

  gość: ~Mirek

  Wilczkow nie.ma połączenia że środa? A Tarnowski? Co 30 min są busy... Każdy o nich wie. Nam też Kruk zabrał kursy popołudniu i nikt o tym nie pisze. Też nie możemy się wydostać ze Środy po pracy a Tu nie ma raczej problemy do późnej nocy są kursy.

 • 2017-02-03 23:38:19

  gość: ~komercja

  A co ma sie liczyc? Pracujesz to chcesz zarobić, Chodzisz do pracy i co nie bierzesz wypłaty? A dodatkowo jeszcze target Ci podniosą żebyś jeszcze bardziej tyrał jak wół. Ja rozumiem to podejscie to jest normalne, mam pasażerów o danych godzinach z danych miejscowości to pod nich sie dopasowywuje

 • 2017-02-03 21:07:28

  gość: ~chlop z Wilczkowa

  Beznadziejność wystąpień wójta Frankowkiego i jego wiernego sługi Grycza oraz postawa przewoźników (patrz zdjęcie)po raz kolejny udowadnia, że ta "nowa dobra zmiana" to gigantyczna pomyłka i porażka mieszkańców tej gminy. Czas najwyższy aby to zmienić a w pierwszej kolejności wójta Frankowskiego.

 • 2017-02-07 00:27:24

  gość: ~gośćMB

  3 x TAK

 • 2017-02-03 23:31:24

  gość: ~mieszkaniec

  Dotacja z gminy/powiatu lub ewentualnie jakis darmowy transport jak w Lubinie i każdy bedzie zadowolony

 • 2017-02-03 23:34:15

  gość: ~Bukówek

  Ja uważam że rozkład jest bardzo dobry, poprzednim ciągle museliśmy jezdzic przez malczyce do środy a teraz mamy dużo szybszą trase. zamiast jechać ok 40 min dojeżdzam w 10 bilety tańsze bo mniej km... a Mieszkańcy wilczkowa niech nie przesadzają przez malczyce jechali oko 25 min a teraz jada przez Ciechów ok 30 min.

 • 2017-02-04 17:16:17

  gość: ~Michalisko

  Postawa obu przewoźników (patrz foto) świadczy o ich podejściu do pasażerów. Jak im się nic nie opłaca to niech zlikwidują działalność, na ich miejsce na pewno znajdzie się ktoś kto będzie szanował swoich pasażerów.
  WSTYD PANOWIE!

 • 2017-02-04 18:11:54

  gość: ~Magda

  Kruk zlikwidował jedna linie, nam teraz też zabrał kursy i jakoś jest cisza nikt nic nie pisze temat jest przemilczany. Redakcjo zajmijcie się też tą sprawą!

 • 2017-02-04 18:57:17

  gość: ~Janina

  Redakcjo nie tylko Malczyce mają problemy do Piersią też popołudniu nic nie jeździ popołudniowe kursy zostały zabrane. I nikt nic nie może zrobić!

 • 2017-02-04 19:03:08

  gość: ~Marcel

  Jest wolny rynek, ktoś może sobie otworzyć firmę, kupić autobus i jeździć. Nikt nikomu nie broni a problem z usuwanymi kursami jest wszędzie gdzie tylko się popatrzymy. W Poczekalni w srodzie są tylko kartki z kursami usunietymi lub zawieszonymi. To jest problem nie tylko gminy Malczyce a każdej miejscowości w tym powiecie.

 • 2017-02-23 17:30:28

  gość: ~Magda

  Wstyd, żeby nie było jak się dostać z Malczyc do Środy i z powrotem, jakby dworzec PKP w Środzie nie był tak dupnie daleko od miasta, miałabym w nosie lokalnych przewoźników, którzy już się nie zmienią!

 • 2017-02-26 22:14:28

  gość: ~nieznajomy

  Bus P.Ślusarskiego brudny,śmierdzący i rozlatujący się,latem gorąco nie ma jak okien otworzyć.Dziwię się ,że w takim stanie bus dopuszczony jest do przewozu ludzi.
  Był przypadek kiedy uczeń z Rachowa wracał do domu przez Ciechów,bo kurs 16.40 ze Środy Śl.przez Malczyce do Kwietna został zlikwidowany.
  Właściciele narzekają na brak pasażerów.Były też przypadki kiedy było więcej osób i też był problem ,brak miejsc siedzących..Pan kierowca łaskawie wziął pozostałe osoby a ile się nagadał,że nie powinien bo już jest za dużo osób.Nie ma ludzi jest źle,jest za dużo też źle.
  Pasażerowie przeliczani są na złotówki.W sklepach też jest różnie,w jeden dzień jest utarg a w drugi nie.. Panowie od dawna wciąż narzekają, nie opłaca się interes to dlaczego nie zrezygnują? Po co codziennie się męczą? My pasażerowie dosyć,że jeździmy w rozklekotanych,brudnych busach to codziennie musimy wysłuchiwać narzekania i spowiadać się dlaczego wczoraj nie jechaliśmy?
  Teraz się mówi -jak Ci nie pasuje praca,to się zwolnij.

 • 2018-01-18 20:52:41

  gość: ~gość

  SKUP BUSÓW WARSZAWA

  autoskupwawa.pl/skup-samochodow-dostawczych-auto-lawet.html

 • 2018-02-10 00:44:07

  gość: ~Mieszkańcy

  www.odkupimy-kazde-auto.waw.pl

 • 2018-02-10 00:46:38

  gość: ~Skup Aut Warszawa 507333555

  ostatnio dodany post

  http://odkupimy-kazde-auto.waw.pl/kontakt.html

REKLAMA