POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

"Piaskownica jest kuwetą dla zwierząt" - list czytelnika

Plac zabaw w Malczycach fot.: Czytelnik EM

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wraz z nadchodzącymi cieplejszymi dniami, rodzice wraz ze swoimi dziećmi chętniej wychodzą na dwór na place zabaw. Czy w Malczycach jest gdzie się bawić?

Opublikowaliśmy informację o nowych placach zabaw w gminie Środa Śląska, oraz o pracach renowacyjnych. Po tym artykule dostaliśmy wiadomości od czytelników. - Przeczytałam na waszym portalu artykuł o placach zabaw na terenie Środy Śląskiej i zainspirował mnie do podzielenia się z waszą redakcją spostrzeżeniem. Jako mieszkanka Malczyc chciałabym się dowiedzieć jak władze zapatrują się na sytuacje naszych placów zabaw. My, rodzice, odnosimy wrażenie, że place zabaw po powstaniu nie są już później doglądane. Najgorszą sławą "cieszy" się plac zabaw przy ul. 1-go Maja, który przez brak odpowiedniego ogrodzenia służy do pijackich schadzek, a piaskownica wykorzystywana jest jako kuweta dla zwierząt - czytamy w nadesłanym liście od naszej czytelniczki.

- Ostatnio, będąc z dzieckiem, musiałam uważać, żeby nie pokaleczyło się porozbijanym szkłem. Pozostawione skute betonowe bloczki i wkręty wystające ze sprzętu do zabawy też stanowią zagrożenie. Nie wspomnę już o braku ogrodzenia od strony kanału portowego. Chciałam spytać, czy planowana jest budowa nowego obiektu w rejonie na wschód od centrum, gdzie brakuje takiego miejsca, a rodzice muszą często pokonywać 1.5 kilometra do najbliższego placu - pyta czytelniczka.

Ponad 77 tys. na nowy plac zabaw w Malczycach

Na terenie gminy Malczyce place zabaw znajdują się w każdym sołectwie. W sumie jest ich dziesięć z czego dwa znajdują się w samych Malczycach. Urządzenia zabawowe są również przy placówkach oświatowych w Malczycach: szkole podstawowej przy ul. Dworcowej oraz przy utworzonym w 2015 roku klubie dziecięcym dla dzieci w wieku do lat 3, którego utworzenie współfinansowane było ze środków rządowego programu MALUCH. - Wartość zakupionego zestawu zabawowego przy klubie dziecięcym wyniosła ponad 51 tys. złotych. W ubiegłym roku cztery nowe urządzenia pojawiły się na przyświetlicowym placu zabaw w Chomiąży, z czego jedno zostało kupione ze środków funduszu sołeckiego - mówi sekretarz gminy Malczyce Anna Świercz.

W miejscowości Rachów powstała siłownia zewnętrzna, na początek z trzema urządzeniami, której koszt 5.8 tys. złotych, pokryty został z funduszu wsi. - Stan techniczny placów zabaw na terenie gminy nadal nie jest zadowalający, dlatego każdego roku w budżecie gminnym zabezpieczana jest kwota na ich doposażenie w nowe urządzenia. W 2017 roku na ten cel zabezpieczono kwotę ponad 8 tys. złotych. Dwa sołectwa Rachów i Chełm, chcą przeznaczyć z funduszu sołeckiego odpowiednio 1.5 tys. oraz 3 tys. złotych. Dodatkowo w budżecie na ten rok ujęte zostało zadanie dotyczące budowy nowego placu zabaw przy ul. 1 Maja w Malczycach o wartości ponad 77 tys. złotych. Na pokrycie części kosztów zadania, złożony został wniosek o dofinansowanie jego utworzenia w ramach programu Odnowa Wsi Dolnośląskiej - wyjaśnia sekretarz Anna Świercz. 

anbo

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • "Piaskownica jest kuwetą dla zwierząt" - list czytelnika

  2017-03-28 23:20:08

  gość: ~Marta

  Nigdy nie będzie dobrze jeśli wadliwe rozwiązania zastępuje się drugimi, równie niedoskonałymi. W Środzie Śląskiej trwa obecnie wymiana nawierzchni na dwóch placach zabaw."Żwirek" zamienia się na "piaseczek". Dzieci nie będą miały już tylko pokaleczonych, brudnych nóżek i zniszczonych bucików, bo teraz dodatkowo będą miały majty pełne piachu. Dlaczego plac zabaw w sąsiedztwie Biedronki, jako jedyny z kompleksu rekreacyjno-sportowego nie posiada , tak wygodnej dla dzieci miękkiej nawierzchni? Ma za to kupę śmierdzącego piaseczku i zniszczone, od dawna nie naprawiane sprzęty dla najmłodszych?!!! Wstyd, że w całym, tak prężnie rozwijającym się mieście nie ma porządnego( choćby jednego) , placu zabaw???!!! Tak właśnie dbamy o naszych najmniejszych, którzy kiedyś będą musieli pracować na bądę starców, co im teraz porządnego placu zabaw żałuje!!!

 • 2017-03-29 16:51:14

  gość: ~Michalisko

  Moim zdaniem to żadna wina samorządowców, tylko nas mieszkańców, ludzi "kochających" swoich pupili-pieski.Mieszkańcy by im nieba przychylić bez wstydu wyprowadzają zwierzęta na trawniki,lub puszczają je w samopas, często pod pretekstem odpoczynku na ławeczce, a pieski hasają wokoło.
  Pijaczków powinna ścigać Policja i nakładać na leserów kary w postaci posprzątania terenu.

 • 2017-04-05 16:48:09

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  @~Michalisko
  zgadam się !

REKLAMA