POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Święto Wina w starym-nowym miejscu? Całkiem możliwe

Średzki rynek fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od dłuższego czasu szeroko komentowane są plany gminy dotyczące przebudowy dolnej części średzkiego rynku. Jak będzie wyglądał po zakończeniu prac?

Do 31 sierpnia ma się zakończyć drugi etap przebudowy rynku dolnego w Środzie Śląskiej. Pracami zajmie się firma Polskie Surowce Skalne z Katowic. Umowę podpisano 19 kwietnia w urzędzie miejskim. Całkowicie odmienione oblicze średzkiego centrum kosztować będzie ponad 1,35 mln złotych. - To jedna z najbardziej kluczowych inwestycji w tym roku budżetowym, a z pewnością zadanie, którego efekty będą widoczne na pierwszy rzut oka. Harmonogram prac został tak rozłożony, aby nowe oblicze rynku dolnego było gotowe na tegoroczne Święto Wina - podkreśla burmistrz Adam Ruciński.

Na początku kwietnia wydział promocji średzkiego magistratu złożył wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych. Wyniki naboru spodziewane są jesienią tego roku.

Nowy wizerunek rynku

Obszar, który zostanie przebudowany zacznie się od drogi przy straży miejskiej przez fontannę po wjazd na plac Solny. Z centrum zniknie fontanna z "aniołkiem", ceglane murki i wierzba. Plac zostanie zrównany z ziemią, a na jego miejscu powstanie nowa fontanna, pojawią się siedziska do odpoczynku i rośliny. Zmieni się też podłoże, które firma wykona z płyt granitowych. 

Koncepcja architektoniczna przygotowana przez firmę Modern Studio zakłada częściowe wyłączenie tej części miasta z ruchu samochodowego. W efekcie przebudowy zmniejszy się liczba miejsc parkingowych, zniknie też możliwość przejazdu obok straży miejskiej. Kierowcy będą mogli poruszać się już tylko ulicą Jana Kilińskiego.

Zaplanowane zmiany w rynku dolnym to także możliwość poszerzenia oferty kulturalnej domu kultury. Zyskamy miejsce na mobliną scenę, powiększy się również przestrzeń do organizacji imprez plenerowych - zauważa Grzegorz Ptaszyński, dyrektor Domu Kultury w Środzie Śląskiej.

Mieszkańcy mieli wpływ na projekt

Koncepcja architektoniczna, którą przygotowali projektanci, została zaprezentowana podczas konsultacji społecznych 13 października w zeszłym roku. Wzięli w nich udział mieszkańcy miasta Środa Śląska oraz właściciele lokali usługowych sąsiadujących z granicami opracowania inwestycji.

Najważniejszą kwestią poruszaną wówczas na spotkaniu była planowana organizacja ruchu i komunikacji. - Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w strefie rynku otrzymali od władz miasta zapewnienie, że ograniczenie ruchu kołowego w części rynku nie oznacza zablokowania możliwości dojazdu samochodów dostawczych oraz że w przyszłości nie będzie mowy o całkowitym zamknięciu rynku dla ruchu samochodowego - informują pracownicy gminy.

Pomysł zagospodarowania tej części miasta poprzez jego częściowe wyłączenie z ruchu kołowego pojawił się w trakcie prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji dla gminy Środa Śląska na lata 2016-2020 i był oddolną inicjatywą mieszkańców.  Uczestnicy konsultacji zgłaszali potrzebę zagospodarowania części rynku i stworzenia przyjaznego miejsca dla pieszych, turystów w "sercu" miasta, gdzie można byłoby organizować wydarzenia kulturalne i akcje tematyczne, a także odpocząć w otoczeniu zieleni z widokiem na zabytkową część miasta.

Jak na zmiany zareagowali mieszkańcy?

Przez zmiany w rynku zmniejszy się liczba miejsc parkingowych. Nie będzie również już możliwości włączenia się do ruchu od strony straży miejskiej na główną ulicę w mieście. Zapytaliśmy mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców co myślą o planowanych zmianach. - Gmina nas informowała, że będą tutaj zmiany. Jeśli mam być szczera to jestem z nich średnio zadowolona. Już teraz mamy mało klientów, brakuje w naszym miejsce parkingów, a tutaj nam zabiorą cały rząd od straży miejskiej po wjazd na plac Solny. Aczkolwiek my będziemy mieli pozwolenie, aby wjechać tu samochodem dostawczym, w związku z prowadzoną przez nas działalnością - powiedziała nam właścicielka jednej z kwiaciarni na rynku.

Podobnego zdania jest jeszcze kilku przedsiębiorców. Każdy z nim porusza ten sam problem - brak miejsc parkingowych. Jak jednak zmiany komentują mieszkańcy? - Sam projekt jest bardzo ładny. Fontanna już nie będzie służyła do kąpieli jakie w okresie letnim urządząją sobie tutaj niektórzy. Nowocześnie, prosto. Może być ładnie - mówi pani Dorota ze Środy Śląskiej. Innego zdania jest jednak pan Tomasz. - Wszystko fajnie, ale projektant się zagalopował. W naszym małym miasteczku chcą zrobić wrocławski rynek z 'wyskakującą' z ziemi wodą. Jak to się będzie miało do naszego zabytkowego ratusza, czy kościoła? - pyta mężczyzna.

em/UM

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Święto Wina w starym-nowym miejscu? Całkiem możliwe

  2017-04-24 10:18:39

  gość: ~kierowca

  szkoda fontanny z aniołkiem i miejsc parkingowych. Jak nam mieszkańcom gmina zrekompensuje brak tych miejsc?

 • 2017-04-24 10:54:23

  gość: ~haha

  @~kierowca kup sobie rowerek

 • 2017-04-24 10:51:19

  gość: ~mieszkaniec

  czyli już nie przejedziemy obok straży miejskiej żeby sobie np. zawrócić i wrócić na główną ulicę? no to świetnie...

 • 2017-04-24 11:32:04

  gość: ~średzianka

  no i dobrze! średzka zakochana para nie będzie się już kąpać w tej fontannie

 • 2017-04-24 12:52:38

  gość: ~Mieszkaniec

  Nie podoba mi się ten projekt. Zniknie zieleń, wszystko będzie wybrukowane. Wierzba też idzie do wycinki. Fatalnie...

 • 2017-04-24 14:40:42

  gość: ~asia

  widziałam wizualizację i będzie pięknie :)

 • 2017-04-24 15:10:01

  gość: ~przypomnienie

  Link do protokołu z sesji rady miejskiej z dnia 25.05.2011 roku – na której ustalono strefę płatnego parkowania.
  http://bip.srodaslaska.pl/upload_module/wysiwyg/protokoly_z_sesji/PROTOKOL_VIII_11_250511.pf
  Oto najciekawsze wypowiedzi ówczesnego radnego Adama Rucińskiego
  „Radny Adam Ruciński - zwracając się do Pana Przewodniczącego, Wysokiej Rady, Pana Burmistrza i Szanownych Państwa przypomniał, że już wielokrotnie wypowiadać się na komisjach na ten temat i nie zmienił zadnia. Jest mowa caly czas o pewnych kosmetycznych, drobnych zmianach, projekt ewoluuje od pierwszej do trzeciej wersji. Dla niego w tej kwestii istotne są trzy zagadnienia: poprawa bezpieczeiistwa ruchu drogowego, alternatywne miejsca parkingowe dla tych miejsc płatnych i proces konsultacji społecznych,”
  „Druga kwestia która poruszył dotyczyła alternatywnych miejsc parkingowych dla miejsc płatnych, stwierdził, że z koncepcji wynika, że aktualnie miejsc parkingowych w rynku jest 215, a po wprowadzeniu opłat liczba miejsc parkingowych zmniejszy się do 191 czyli będzie deficyt prawie 25 miejsc. A do tego doszedł projekt organizacji ruchu, który też otrzymali, z której to wynika, że na niektórych ulicach: Świdnicka między innymi, Tadeusza Kościuszki czyli ta południowa część strefy około rynkowej będą wprowadzone ograniczenia całkowite, albo częściowe parkowania.”
  „Według niego o ok. 50-óO miejsc parkingowych zmniejszy się potencjał w Rynku i w strefie około rynkowej. Zapytał wobec tego jakie są alternatywy Są parkingi na ulicy Kilińskiego, na Placu Solnym, na ulicy Białoskórniczej ale to jego zdaniem i tak wszystko za mało już na dzień dzisiejszy, szczególnie w dni targowe”
  Rynek jest piękny ale alternatyw brak a tak o nie walczył obecny burmistrz z poprzednikiem morał wyciągnijmy sami ;(

 • 2017-04-24 15:24:46

  gość: ~gosc

  wszystko fajnie, oby tylko pojawiło sie troche zieleni a nie sama kostka !! Mam też nadzieję , ze projekt nie bedzie zbyt nowoczesny i w miare bedzie pasował do reszty rynku, bo wcześniejszy plan który gdzieś chodził po rolandzie , że tak powiem, "szału nie robił" ...

  Mam nadzieję ,że nie bedzie pusto.... w końcu to nie Wrocław..

 • 2017-04-24 19:14:45

  gość: ~Marta

  A będzie tam przystanek dla autobusów elektrycznych tak żeby nasz lord miał jak dojeżdżać do pracy

 • 2017-04-27 09:58:32

  gość: ~dyrdyr

  ostatnio dodany post

  no nie wiem, nie wiem...takie kultowe i zielone miejsce ma zniknąć? :( taka fajna wysepka cienia w upały...

REKLAMA