POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

W gminie Udanin będzie strefa ekonomiczna?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: LSSE

24 maja, podczas sesji gminy Udanin, radni podjęli decyzję dotyczącą sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania działki w Pichorowicach.

Dzięki temu w miejscowości istnieje możliwość utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. Obszar działki (40 hektarów), której właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z ustaleniem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Udanin, ujęty jest jako teren aktywności gospodarczej.

To nie pierwsze podejście gminy, aby na jej terenie utworzyć strefę ekonomiczną. Już wcześniej starano się o przygotowanie działki w Pichorowicach do jej odrolnienia. Została ona uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania terenu. - Niestety wtedy na jej odrolnienie nie wyraził zgody minister rolnictwa. Myślę, że podjął taką decyzję, ponieważ przygotowaliśmy plan zagospodarowania terenu dla całej gminy. Minister już odrolnił ponad 250 hektarów na naszym terenie. To są bardzo duże odrolnienia i podejrzewam, że ta liczba mogła go lekko przerazić. Teraz robimy szczegółowy plan tylko dla tej działki w Pichorowicach - wyjaśnia wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz.

Atrakcyjny teren i korzyści dla gminy

Gmina dostała pozytywną opinię od Agencji Nieruchomości Rolnych na przekształcenie działki w Pichorowicach, którą obecnie dzierżawi spółka z udziałem niemieckim. - Nasze plany popiera również Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Teren w Pichorowicach jest ich zdaniem atrakcyjny - dodaje wójt. Okazuje się, że podobnego zdania jest firma Tauron, która poinformowała, że jest możliwość podłączenia do działki energii elektrycznej. - Nie ma problemu, aby podłączyć do niej wszelkie potrzebne media - komentuje Teresa Olkiewicz, która dodaje, że osobiście chce spotkać się z ministrem Krzysztofem Jurgielem.

Gmina Udanin kojarzona jest głównie z rolnictwem. Utworzenie na jej terenie specjalnej strefy ekonomicznej zaowocowałoby korzyścią nie tylko dla samej gminy, ale i mieszkańców. - Dla gminy to są przede wszystkim podatki, ale i nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Jesteśmy pomiędzy Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, a Wrocławiem. Mamy jednak blisko do autostrady A4 - dodaje wójt, która podkreśla, że działka może być tym bardziej atrakcyjna, że do 2023 roku nie będą podejmowane żadne prace inwestycyjne na autostradzie, a co za tym idzie - węzły w pobliżu Udanina i Jarosławia nie zostaną do tego czasu zlikwidowane.

anbo

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W gminie Udanin będzie strefa ekonomiczna

  2017-05-29 18:05:42

  gość: ~pandemonium

  Tonący brzytwy się chwyta...
  Jeszcze nic nie zrobili a już na łamach gazety obtrąbiają wielki sukces.
  Śmiechu warte.

 • 2017-05-29 20:35:58

  gość: ~Rafał Grzegorek

  Tonący brzytwy się chwyta, ja bym tak tego nie nazwał, myślę że to dobry kierunek bo co innego poza przyciągnięciem przemysłu i inwestorów można zrobić u nas w gminie? a jakby czytać ze zrozumieniem to nie ma tu nic o wielkim sukcesie a jedynie informacja dla mieszkańców; o zamierzeniach władz gminy, o tym że podobne działania były czynione w przeszłości. A tak poza tym dobrze się dodaje swoje cztery grosze anonimowo jak się nie odpowiada za swoje słowa a przeciwnik do tego nie ma tego komfortu być anonimowym

 • 2017-05-29 22:07:35

  gość: ~Adam

  @~Rafał Grzegorek
  Transport wielkotonaźowy do już istniejących zakładów po powiatowkach jaworskich nie umieją rozwiązać A tu takie plany.fiu fiu....

 • 2017-05-29 22:23:49

  gość: ~The

  Jak potwór z Loch Ness w każde wakacje, tak strefa ekonomiczna przed wyborami. Nie dajmy się zwariować. Na co czekała pani Wójt przez trzy lata skoro o strefie mówiła przed poprzednimi wyborami.

 • 2017-05-29 23:34:06

  gość: ~Mieszkaniec

  Szanowni Państwo nie dajmy się kolejny raz nabrać na obietnice z których nic nie wynika.

 • 2017-05-30 10:14:45

  gość: ~Radny

  To jest dobry kierunek, tylko pytam co się działo przez 10 lat rządów Pani Olkiewicz? Dlaczego nie pozyskała żadnego inwestora, który by przeprowadził od początku do końca inwestycję? Życzę gminie jak najlepiej, ale chyba trochę późno na takie deklaracje. Miejmy nadzieję, że nie są to kolejne obietnice bez pokrycia, ponieważ dług gminy rośnie...

 • 2017-06-06 14:57:19

  gość: ~Wyborcy

  ostatnio dodany post

  Buhaha - Strefa? Teren jeszcze nawet nie odrolniony, w dzierżawie, bez uzbrojenia. Najpierw trzeba odrolnić, później wypowiedzieć umowę, uzbroić i dopiero może jakiś inwestor się znajdzie. Tylko to trzeba było zrobić jakieś 10 lat temu. Po decyzji Jarosława pani Olkiewicz myśli, że znowu na ściemnia podczas kampanii wyborczej i tak uda jej się do emerytury. Wegetacja gminy to jest pani hasło na kolejną kadencję. Decyzja spóźniona o jakieś 10 lat :(.

REKLAMA