Express-Miejski.pl

Co się stanie ze średzkim pręgierzem? Znamy opinię konserwatora zabytków

Znaleziony fundament fot.: anbo

3 lipca w trakcie prac budowlanych na średzkim rynku, zaleziono fundament kamienny pod pręgierz. Decyzją konserwatora zabytków zostanie on wyeksponowany na rynku.

Fundament w części jest wypełniony cegłami. - Historyk architektury dr Andrzej Legendziewicz potwierdził nasze przypuszczenia, że to co znaleźliśmy to relikt fundamentu pod pręgierz, albo pod jakieś inne urządzenie penitencjarne - mówił w poniedziałek w rozmowie z nami dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

Dziś już wiemy, że fundament pod pręgierz decyzją konserwatora zabytków zostanie wyeksponowany w nawierzchni rynku. - Sposób jego ekspozycji jest na etapie ustalania. Urząd Miasta, który jest inwestorem musi przedstawić coś w rodzaju projektu tej ekspozycji. Dopiero po zatwierdzeniu jej przez konserwatora zabytków będziemy mogli przystąpić do dalszych prac - informuje dr Grzegorz Borowski. Teren, gdzie znaleziono fundament jest dalej odgrodzony. - Prawdopodobnie dziś będę rozmawiał z konserwatorem, czy możemy zasypać ten teren, by nie zatrzymywać inwestycji, czy też musi pozostać ogrodzony do czasu ustalenia projektu - dodaje archeolog.

Kolejne odkrycia na rynku

W wykopie pod urządzenia techniczne znaleziono warstwę tzw. mierzwy, czyli coś w rodzaju nawierzchni średniowiecznej z XIII wieku. - Znaleźliśmy tam kawałki kości zwierzęcych, bruku. Wtedy nawierzchnia była nieutwardzona i wszystko co do niej wpadło to już tam zostało. Obecnie ta warstwa jest badana przez archeologa - wyjaśnia Borowski. W przyszłym tygodniu będą dalsze prace w wykopie. - Czekamy też na informacje kiedy będzie wykop pod fontannę. Być może tam uda nam się coś jeszcze znaleźć - dodaje dr Grzegorz Borowski.

anbo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA