POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Szans na obwodnicę póki co nie ma. Nie należy jednak składać broni

Czy jest szansa na obwodnicę Kątów Wrocławskich? fot.: EM

W momencie, gdy na autostradzie w pobliżu Kątów Wrocławskich dochodzi do wypadku, miasto automatycznie zostaje sparaliżowane przez ruch kołowy. 

O konieczności budowy obwodnicy Kątów Wrocławskich mówi się od dawna. Prowadzono nawet prace przedprojektowe, sfinansowane przez kącką gminę, dzięki którym powstały trzy warianty drogi łączącej trasę 346 i 347. Budowa jednego z nich pozwoliłaby na wyprowadzenie części ruchu z miasta. 

-  Prace projektowe zostały  zakończone na etapie opracowania koncepcji połączenia  drogi wojewódzkiej 347 z DW 346 po południowej stronie Kątów Wrocławskich, wyborze wariantu oznaczonego  kolorem zielonym dł. 1,317 km  i uzyskaniu decyzji środowiskowej dla wybranego wariantu. Decyzja Środowiskowa uzyskała klauzulę ostateczności  w grudniu 2016 roku - informuje Natalia Kita, kierownik Działu Zarządzania Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Wedle otrzymanych informacji wynika, że szacunkowy koszt budowy połączenia dróg wojewódzkich nr 346 i 347 określony na podstawie powyższego opracowania wyniósłby 16,8 mln zł. Niestety - przynajmniej do roku 2020 mieszkańcy Kątów Wrocławskich mogą o obwodnicy jedynie pomarzyć.

-  Na chwilę obecną nie ma dalszych planów co do realizacji tego przedsięwzięcia. Zadania nie ma w wieloletniej prognozie finansowej województwa dolnośląskiego - dodaje Natalia Kita. 

Co można zrobić?

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego z perspektywą do 2030 roku. Dokument ma wyznaczać kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego naszego regionu w nadchodzącej perspektywie finansowej UE. 

Dlatego władze województwa zapraszają przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu terytorialnego naszego województwa, partnerów społecznych i gospodarczych, świata nauki oraz mieszkańców województwa do aktywnego udziału w dyskusji na temat przyszłości regionu, sposobów przezwyciężania różnic rozwojowych oraz kierunków działań wzmacniających jego potencjał i konkurencyjność - informują pracownicy urzędu wojewódzkiego. - Prosimy jednocześnie o zgłaszanie propozycji Państwa zdaniem pięciu najważniejszych strategicznych przedsięwzięć rozwojowych dla Dolnego Śląska do uwzględnienia w projekcie strategii - dodają.

Termin zgłaszania propozycji właśnie przedłużono do końca sierpnia. Samorządowcy mają zatem czas na to, aby lobbować za ujęciem w planach zarządu województwa budowy oczekiwanej przez wielu obwodnicy.

Zwróciliśmy się także do wojewody Pawła Hreniaka, który swego czasu - gdy był jeszcze radnym sejmiku - interesował się tą inwestycją. Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak żadnej konkretnej odpowiedzi w tym zakresie. 

em

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Szans na obwodnicę póki co nie ma. Nie należy jednak składać broni

    2018-04-12 16:59:09

    gość: ~Anna

    ostatnio dodany post

    mamy dość objazdu samochodow z A-4 przez drogę osiedlowa w Katach Wr, my ty mieszkamy

REKLAMA