Express-Miejski.pl

Trwa remont dziedzińca średzkiego muzeum. Znaleźli fundamenty pierwotnego ratusza?

Remont w muzeum fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej trwają prace związane z renowacją części muzealnej i dawnego ratusza. 

Na remont gmina otrzymała dofinansowanie. Zakres prac obejmuje przeprowadzenie robót budowlanych w całym zespole ośmiu budynków dawnego ratusza w Środzie Śląskiej. Są to zarówno roboty izolacyjne, jak i blacharskie, malarskie, renowacyjne i impregnacyjne. Zamontowany zostanie podjazd dla osób niepełnosprawnych, renowację przejdą zegary na wieży oraz dziedziniec.

Na dziedzińcu znaleziono fundamenty tajemniczej budowli

Nadzór archeologiczny nad pracami prowadzi średzkie muzeum oraz historyk Roland Mruczek, który jest głównym autorem analizy murów obiektu. - Analiza wskazuje, że ciągle najstarszym obiektem w obrębie bloku śród-rynkowego była wieża - dodaje dyrektor muzeum dr Grzegorz Borowski. W trakcie izolacji ścian odkryto, że do wieży został dostawiony kilkumetrowej długości fundament jeszcze w XIV wieku. - Wyprowadzono narożnik budowli, która miała stać przy wieży. Jeszcze nie wiemy jaka była to budowla, ponieważ najprawdopodobniej była ona niedokończona lub zdemontowana w XV wieku. Relikwie tej budowli wcześniej nie były nam znane. Narożnik północno-wschodni wskazuje na to, że ta budowla była tutaj planowana lub przez jakiś czas tu stała - wyjaśnia archeolog. 

Pozostaje jednak pytanie czym był ten obiekt? - Fundamenty są bardzo mocne - duże kamienie i głazy. Są wypełniane fragmentami cegieł. Albo był to pierwotny ratusz, albo fundament pod masywne urządzenia handlowe. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, która z tych wersji jest prawdziwa - dodaje dr Grzegorz Borowski. 

Najstarszy relikt w mieście?

To nie jedynie w tym miejscu odkrycie archeologów. - Znaleźliśmy coś ciekawego co jeszcze nie do końca jest rozpracowane. Jest to fragment drewnianej belki. Często czyta się w literaturze i innych źródłach, że pierwotna jakakolwiek zabudowa tutaj była drewniana. Tego jeszcze nikt nam nie potwierdził. Jeżeli uda nam się pobrać kawałek tej belki do badań to wyślemy ją do krakowskiego profesora z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jeśli określą, że belka pochodzi z XIII wieku to będziemy mogli powiedzieć, że mamy najstarsze pozostałości urządzeń drewnianych z rynku. Obecnie jesteśmy w trakcie prowadzenia prac - opowiada dr Grzegorz Borowski.

Kolejne prace remontowe są prowadzone na północnej ścianie ratusza. Tam również bedzie wykonany wykop. Obecnie w piwniczce muzealnej są skuwane tynki. - Być może tam też znajdziemy jakieś ciekawostki. Teraz jesteśmy na froncie walki i te informacje na te chwilę są najświeższe - mówi dyrektor muzeum.

O kolejnych odkryciach będziemy informować na bieżąco.

anbo

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Trwa remont dziedzińca średzkiego muzeum. Znaleźli fundamenty pierwotnego ratusza?

    2017-08-24 10:34:16

    gość: ~ciekawe

    ostatnio dodany post

    Zakres prac obejmuje przeprowadzenie robót budowlanych w całym zespole ośmiu budynków dawnego ratusza w Środzie Śląskiej. Będą to zarówno roboty izolacyjne, jak i blacharskie, malarskie, renowacyjne i impregnacyjne. Zamontowany zostanie podjazd dla osób niepełnosprawnych, renowację przejdą zegary na wieży oraz dziedziniec - informacja ze strony urzędu miejskiego. ładnie tak kopiować i podpisywać jako swoje?

REKLAMA