Express-Miejski.pl

Dworzec w Malczycach do przebudowy. Wiemy, jaki PKP ma plan

Dworzec w Malczycach fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na projekt przebudowy kilku dworców położonych na terenie Dolnego Śląska. Wśród nich znalazł się ten w Malczycach.

Do 2019 roku Polskie Koleje Państwowe planują wyremontowanie 9 dworców na Dolnym Śląsku, w tym tych w Kątach Wrocławskich, Smolcu czy w Malczycach. Faza projektowa potrwa około pół roku, a etap realizacyjny od 1 do 2 lat.  

Wstępem do jakichkolwiek działań były warsztaty skierowane do mieszkańców, a prowadzone w wyżej wymienionych miejscowościach. W ich trakcie każdy z uczestników miał okazję przedstawić swoje oczekiwania względem dworca po przebudowie. "Lista życzeń" została - przynajmniej częściowo - wykorzystana przy tworzeniu specyfikacji przemiotu zamówienia na projekt przebudowy poszczególnych obiektów. Ogłoszenie przetargowe zostało opublikowane 14 września. 

Termina składania ofert mija 29 września, zatem czasu jest stosunkowo niewiele. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie mieć 36 tygodni na opracowanie dokumentacji. Po tym okresie przyjdzie czas na nadzór nad realizacją projektu.

Co zmieni się przy ulicy Dworcowej?

Dworzec w Malczycach to dwukondygnacyjny obiekt w średnim stanie technicznym zbudowany na początku ubiegłego wieku. Znajdują się tam dwa lokale mieszkalne. Pozostała jego część jest wyłączona z użytkowania. Obiekt nie jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Z racji wieku pieczę nad nim pełni konserwator zabytków.

W planach PKP jest uruchomienie na nowo kas i poczekalni. Wszystko wskazuje też na to, że dobudówka przed placem dworcowym oraz elementy wzdłuż elewacji frontowej zostaną rozebrane, tym samym bryła budynku wróci do pierwotnego stanu. Dotychczasowa poczekalnia zostanie powiększona. Według wstępnych deklaracji na parterze znajdą się dwa punkty handlowo-usługowe, punkt weterynaryjny oraz mała gastronomia. Na piętrze przewidziano wstępnie umiejscowienie biblioteki, posterunku policji, izby muzealnej oraz świetlicy z kawiarenką. Wewnątrz budynku wybudowana zostanie także winda. Na zewnątrz powstanie parking oraz zostaną zamontowane stojaki na rowery - około 7 sztuk.

Mieszkańcy się wyprowadzą?

Po modernizacji dworce nie będą mogły pełnić funkcji mieszkalnych. Od killku miesięcy prowadzone są więc trójstronne rozmowy z rodzinami, które obecnie mieszkają w budynkach należących do PKP. Oprócz mieszkańców i przedstawicieli spółki, biorą w nich udział również samorządowcy.

- Do końca roku chcemy znaleźć mieszkańcom lokale zastępcze będące w co najmniej porównywalnym stanie do obecnie zajmowanych. Jeśli się zgodzą na zamianę wówczas gmina zyska na swoim terenie odmieniony obiekt użyteczności publicznej, który może stać się lokalnym centrum aktywności. Wstępnie z PKP ustaliliśmy, że czynsz za wynajmowane przez nas pomieszczenia na terenie dworca nie będzie pobierany. Gmina pokrywać będzie jedynie koszty eksploatacyjne - informuje Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce.

akme

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dworzec w Malczycach do przebudowy. Wiemy, jaki PKP ma plan

    2017-09-18 08:47:16

    gość: ~Z Malczyc

    No to jak panie wójcie? Znowu okłamał pan społeczeństwo malczyckie? Przecież wszystko miało być już załatwione dawno. Już pan sie chwalił, że remont będzie, a teraz okazuje się, ze jeszcze ludziom żadnych mieszkań pan nie dał? Czyli gmina musi kupić 2 mieszkania do końca roku? Żenada. Nic nie potraficie do końca załatwić porządnie.

  • 2017-09-18 09:51:31

    gość: ~Kołodziej

    A po co kasa biletowa, zajmie tylko powierzchnię, przecież bilety można nabyć u każdego konduktora

  • 2017-09-18 10:38:05

    gość: ~niekoniecznie

    @~Kołodziej
    Niekoniecznie. Tzn w teorii tak, ale jak nie masz drobnych to ci moze nie sprzedac. Ostatnio mialem taka akcje. Babeczka nie miala mi wydac ze 100zl. Chodzilem po ludziach i prosilem o rozmienienie. Gdyby nie to nie sprzedalabym mi biletu i wypisalaby mandat. I niby to mialo byc zgodne z regulaminem...

  • 2017-09-18 19:27:41

    gość: ~kd

    @~niekoniecznie

    Jak się okazuje, Koleje Dolnośląskie (regionalny przewoźnik obsługujący m.in. linię do Wrocławia) mają ustalony schemat postępowania w takiej właśnie sytuacji.
    – Gdy obsługa pociągu nie ma możliwości wydania reszty z banknotu, którym podróżny chce opłacić bilet, wówczas wystawiane jest wezwanie do zapłaty z adnotacją ,,Brak możliwości wydania reszty – termin płatności 2 dni. Niedotrzymanie terminu spowoduje naliczenie opłaty dodatkowej w pełnej wysokości”. Oznacza to, że opłacając wezwanie w ciągu 2 dni pasażer, płaci jedynie za bilet – mówi rzecznik Kolei Dolnośląskich, Justyna Stachniewicz.

    "Jak dodaje, spółka zdaje sobie sprawę z tego, jak niekomfortowe są takie sytuacja – zarówno dla podróżnych, jak i samych konduktorów. Dlatego stara się wyposażać swoich pracowników w odpowiednią ilość bilonu. To jednak rozwiązanie „na chwilę”. Długofolowe rozwiązanie problemu przyjdzie już wkrótce. – Planujemy wprowadzenie już niedługo zapłaty za bilet za pośrednictwem karty płatniczej –
    wyjaśnia Justyna Stachniewicz."

    http://moto.lca.pl/drukuj,48403.html

  • 2017-09-20 07:43:50

    gość: ~Naiwna

    @~niekoniecznie
    Bo jest Pani naiwna miałem identyczna sytuację podszedłem do 2 osób po czym wróciłem do gościa i powiedziałem że tu ludzie nie mają i nie będę chodził po pociągu prosząc się o rozmienienie oburzony powiedział że w takim razie wypisuje mandat i dzwoni po policję powiedziałem że proszę bardzo za 10 min przyszła inna pani która miała już wydać i sprzedała mi bilet oni tylko straszą w rzeczywistości jest to prywatna spółka i w 90% policja nie interweniuje pozatym chciałem zapłacić

  • 2017-09-18 10:43:54

    gość: ~Jan

    Ciekawe tylko kto taką kasę będzie prowadził? Komu z ajentów będzie się to opłacało? Przez ostatnich kilka laty kasy zniknęły z prawie wszystkich dworców PKP na Dolnym Śląsku. Pozostały jedynie w największych miastach.
    Przecież większość podróżnych i tak dojeżdża na biletach miesięcznych, a zakup biletu u konduktora nie stanowi większego problemu. Rozumiem, że po remoncie, na dworcu pojawi się ochrona? Czy od razu pomieszczenia będą zamknięte?

  • 2017-09-18 10:53:21

    gość: ~Z Malczyc

    @~Jan Ale czytajcie ze zrozumieniem. Trzeba ludziom do końca roku kupić mieszkania i musza sie wyprowadzić z dworca. A czy takie mieszkania kolejne są gminie potrzebne? Coś czuję że ten remont to nam się opłaca jak skórka za wyprawkę. Koszt dwóch mieszkań to będzie jakieś 300 tys. A za taką kasę to możnaby nowy budynek postawić, który też mógłby służyć nam mieszkańcom.

  • 2017-09-18 11:00:54

    gość: ~haha

    @~Z Malczyc
    budynek za 300 tyś. ha. chyba kontener

  • 2017-09-18 11:24:53

    gość: ~Ejże

    @~haha No i zapomniałeś przy tym swoim śmiechu, ze gmina ma pokryć koszty eksploatacyjne! Więc całe utrzymanie budynku na nasz koszt. A gmina to kto? To moje pieniądze i twoje. Czyli już mamy: 2 mieszkania do kupienia i to w standardzie co najmniej takim, jak mają teraz na dworcu, koszty notarialne zakupu mieszkań, koszty eksploatacji budynku, czyli: ogrzewanie, prąd, woda, śmieci, a patrzac na okolicę to pewnie i monitoring i zaraz się okaże że wyposażenie. Więc jak dla mnie to za dużo niewiadomych w tej inwestycji. A ciekawe co na to radni i sołtys Malczyc?

  • 2017-09-18 14:35:26

    gość: ~Gupek

    @~Ejże
    Gupek jesteś. Tylko ty zrozumiales ze chodzi o caly budynek. Wiadomo ze jak jestes najemca to placisz za swoj prąd, gaz czy cos tam masz. NIE ZA ZAŁOŚC. Gdzie masz info ze za calosc? Siejesz panike. Gdyby Franio sie nie dogadal z nimi to sialbys ferment ze nawet takiej rzeczy nie potrafi zalatwic. Zalosny jestes. Lub zalosna.

  • 2017-09-18 15:18:30

    gość: ~No i

    @~Gupek No i od razu widać, ze elektorat "Frania" się obudził. "Gupek" to "gupek" i tyle w temacie.

  • 2017-09-18 18:27:35

    gość: ~odpowiadam

    @~No i
    A widzisz elektoracie całej reszty. Nie zakumałeś/aś ironii i specjalnego działania, tumoku. I tym razem też napisałem z błędem specjalnie.

  • 2017-09-18 12:16:28

    gość: ~Wróbel

    Po pierwsze to wykurzyć tą odużoną alkoholem młodzież z tuneli pod peronamii

  • 2017-09-18 13:56:02

    gość: ~hmm

    Biblioteka na pierwszym piętrze?Chyba trochę nie bardzo...

  • 2017-09-18 15:20:24

    gość: ~Malczyce

    @~hmm
    A tak szczerze to komu ta biblioteka? Może niech najpierw ktoś się przyjrzy jak wygląda czytelnictwo w Malczycach i czy warto inwestować w nową siedzibę.

  • 2017-09-18 20:40:31

    gość: ~Uma

    Zdziwiłbyś się człowieku, a żeś nieoczytany/ana, to Twój problem, proponuję wycieczkę do biblioteki po jakąś lekturę :)

  • 2017-09-19 14:11:17

    gość: ~Czytaciel

    @~Malczyce
    TUMOK nic nie czyta, nawet nie zapisał się do biblioteki i mędrkuje. Zabić dechami tą wiochę, no po co biblioteka, przecież jest TV i starczy.

  • 2017-09-18 20:55:21

    gość: ~Michalisko

    A dlaczego zaraz gmina ma kupować tym rodzinom mieszkania?! przecież teraz też nie mieszkają w prywatnych, ale w lokalu służbowym. Więc przydzielić im mieszkania komunalne. A mieszkańcom należy si biblioteka na miarę XXI wieku, skomputeryzowana, z fachowym personelem, możliwością zamówień woluminów przez internet itp.

  • 2017-09-18 21:16:04

    gość: ~malcze

    @~Michalisko
    Ale to na bank nie dla nich mieszkanie tylko pod najem. Tak będzie też u innych.

  • 2017-09-18 22:18:22

    gość: ~Zorientowany

    @~malcze
    Przecież w umowie między PKP a gminą jest wprost napisane że GMINA ma zapewnić ludziom mieszkania ZAMIENNE - czyli min. o takim samym standardzie jak mają teraz. Więc czy to się komu podoba czy nie, czy pod wynajem czy na własność, to niestety GMINA będzie musiała do końca roku kupić na własność dwa mieszkania i dać je ludziom, którzy teraz mieszkają na dworcu.

  • 2017-09-18 23:09:37

    gość: ~obserwator

    @~Zorientowany
    Nie zmienia to faktu, że mieszkania te będą własnością gminy a nie że ci ludzie je dostaną na własność. Będą je wynajmować.

  • 2017-09-19 07:44:57

    gość: ~I co z tego

    @~obserwator I nie zmienia to faktu, że z budżetu gminy trzeba wywalić do końca roku koło 300 tysięcy na 2 mieszkania. A ja dalej po dziurawym chodniku na Sienkiewicza chodzę!

  • 2017-09-19 14:14:40

    gość: ~Cyklista

    @~I co z tego
    Na rower się przesiądź, to nie bedziesz po dziurach łazić

  • 2019-02-03 18:41:07

    gość: ~Xx

    ostatnio dodany post

    @~Zorientowany
    Panie wojcie gdzie te mieszkania o takim samym standarcie dla lokatorów dworca? Zgodnie z ustawą mieszkanie zamienne obiecane przez Pana?

  • 2017-09-19 17:15:41

    gość: ~dyrdyr

    Była mowa o przeniesieniu posterunku policji na stację, upadło? No i ta biblioteka na piętrze..hmm...już była kiedyś, nad przedszkolem -w willi przy 1-goMaja 43. Tony książek na piętrze. Potem budynek zaczął się rozłazić od obciążenia...