POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Katastrofa budowlana z dużą liczbą poszkodowanych. VIII Ogólnopolskie Manewry Grup Ratowniczych.

Katastrofa budowlana z dużą liczbą poszkodowanych. fot.: OSP Smolec

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez OSP Grupę Ratownictwa Specjalistycznego "Starówka", odbyły się w sobotę 18 listopada na terenie starego browaru w Sobótce.

Manewry zostały zorganizowane w ramach projektu doskonalenia umiejętności "Bezpieczny Dolny Śląsk 2017" realizowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Głównym tematem szkolenia były działania związane z udzieleniem wykwalifikowanej pierwszej pomocy. Manewry składały się z trzech etapów: pierwszym było udzielenie pomocy poszkodowanym w katastrofie budowlanej, drugi etap to warsztaty z udzielenia pierwszej pomocy. Natomiast etap trzeci zakładał sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności podczas różnorodnych pozoracji, np. pomoc poszkodowanym w wypadku samochodowym, w którym pojazd dachował i wpadł na osoby czekające na przystanku autobusowym czy katastrofa budowlana, w której poszkodowane zostają trzy młode osoby, jedna z nich uwięziona jest pod drewnianą belką, a dodatkowy problem ratownikom stwarza osoba w szoku, z którą nie można się porozumieć w języku polskim.

W manewrach uczestniczyło 18 grup ratowniczych z czego dwie z gminy Kąty Wrocławskie: OSP Smolec oraz OSP Zachowice. To właśnie ich zapytaliśmy o wrażenia - Trochę zmęczeni, ale mega zadowoleni. Tak możemy podsumować nasz udział w VIII Ogólnopolskich Menewrach Grup Ratowniczych. Mnóstwo zdobytej wiedzy, możliwość przećwiczenia wielu założeń - ewakuacja osób z budynku i pojazdu, pomoc osobom z zatruciem alkoholowym, po upadku z wysokości czy z objawami hipotermii oraz wiele innych. Każda jednostka realizowała 9 różnych epizodów ratowniczych. Ogromne podziękowania dla organizatorów i gorące pozdrowienia dla wszystkich obecnych- mówi Mateusz Szpargała z OSP Smolec. 
O wrażenia zapytaliśmy również drugi zespół ochotników z gminy Kąty Wrocławskie OSP Zachowice - Jesteśmy bardzo zadowoleni z ćwiczeń, zadania, które mieliśmy do wykonania, były wymagające, ale o to chodzi, ratownicy z OSP Starówka byli naprawdę wyrozumiali, pomocni, a nawet zabawni. Dowiedzieliśmy się dużo przydatnych rzeczy. Jak najwięcej takich ćwiczeń - mówi naczelnik ochotników z Zachowic.

pharom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA