POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Plenerowe śluby w powiecie średzkim. Zbyt droga przyjemność?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od 2015 roku pary młode mogą zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego. Czy ta forma jest popularna wśród mieszkańców powiatu średzkiego?

Ślub cywilny można wziąć poza urzędem stanu cywilnego. Uroczystość powinna być zorganizowana w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii. Musi być to także miejsce bezpieczne dla uczestników. Para, która będzie chciała skorzystać z możliwości zorganizowania uroczystości w plenerze, powinna złożyć w urzędzie wniosek i ponieść dodatkową opłatę w wysokości 1000 złotych. 

W 2017 roku w powiecie średzkim 18 par zdecydowało się skorzystać z możliwości zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Najwięcej takich ceremonii było w gminie Miękinia. - W minionym roku 15 par wzięło ślub w plenerze. Najczęściej odbywały się one w pałacu Brzezina, w zamku w Wojnowicach oraz na terenie Winnicy Jaworek - informuje pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Miękini.

Zarówno w gminie Środa Śląska, Kostomłoty jak i Malczyce takich uroczystości było znacznie mniej - jeden. W Środzie Śląskiej jedna z par zdecydowała się zawrzeć związek małżeński w ogrodzie hotelu Hellon. W gminie Kostomłoty ślub odbył się w hotelu w Karczycach, a w gminie Malczyce w Młynie Zawadka. W gminie Udanin nikt nie zadeklarował chęci wzięcia ślubu cywilnego poza urzędem. - Zainteresowanie plenerowym ślubem było, jednak cena w wysokości tysiąca złotych zdecydowanie zniechęca młode pary - przyznaje kierownik USC w Środzie Śląskiej Monika Kamińska.

anbo

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Plenerowe śluby w powiecie średzkim. Zbyt droga przyjemność?

  2018-01-17 22:07:25

  gość: ~Edi87

  1000zl to ogromny koszt. Dlaczego nikt nie pomyśli o zmniejszeniu tej opłaty? Ja też zastanawiam się nad ślubem w plenerze ale jak podliczylam koszty urzędnika, wyporzyczenia krzeseł dla gosci i dekoracje to wychodzi około 2500.

 • 2018-01-19 20:51:15

  gość: ~krzych

  Slub cywilny to tylko formalność urzędowa i w ogóle po co tyle zamieszania i jeszcze za taka kasę.

 • 2018-01-19 23:06:54

  gość: ~Ppp

  ostatnio dodany post

  Cywilny i tyle w temacie. Dziekuje dobranoc.

REKLAMA