POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Wniosek o odwołanie przewodniczącego nie znalazł się w porządku obrad i już się nie pojawi?

Sesja Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej - 28 luty fot.: anbo

28 lutego w Środzie Śląskiej odbyła się sesja Rady Miejskiej. Jednym z punktów obrad miało być głosowanie nad odwołaniem przewodniczącego rady. Takiego jednak nie było.

Przypomnijmy, że 20 lutego pięciu radnych złożyło wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącego rady Kazimierza Grabowieckiego. Powodem takiej decyzji było m.in. udzielanie pomocy publicznej w postaci umorzenia odsetek od podatków na rzecz gminy Środa Śląska przewodniczącemu oraz prowadzenie sesji, które trwają po kilka godzin. - Nagminnie sesje zaczynają się z opóźnieniem, a ich kończenie późno w nocy nie wynika z ilości poruszanych spraw tylko z nieudolności i nierównego traktowania występujących w niej mówców - czytamy we wniosku.

Radni, składając wniosek, na ponad tydzień przed sesją liczyli, że znajdzie się on w jednym z punktów obrad. Tak się nie stało. Przewodniczącego Grabowieckiego zapytał o to radny Wnęk. Z kolei przewodniczący złożył wniosek o wprowadzenie tego punktu i poddanie pod głosowanie radnym, czy ma on się znaleźć w porządku obrad. - Jeśli wnioski zostają złożone na 7 dni przed sesją, to przewodniczący miał obowiązek je wprowadzić. Przewodniczący jedynie organizuje pracę rady, a nie decyduje, co ma sięznaleźć w obradach. Jeśli formalny wniosek został złożony w odpowiednim czasie, to nie ma prawa zostać poddany głosowaniu, żeby go wprowadzić do porządku - mówił na sesji radny Wnęk.

Samorządowiec zapytał również gminnego prawnika obecnego na sesji, czy zachowanie przewodniczącego jest zgodne z prawem. - Czy postępowanie przewodniczącego, który na osiem dni przed sesją dostaje podpisany wniosek, jest zgodne z prawem? Rozumiem, że pan dopiero dziś na swojej zmianie stwierdził, że pismo jest właściwe pod względem prawnym. Zachodzi jednak pytanie, czy mając taki wniosek, obowiązkiem przewodniczącego jest go wprowadzić? Tutaj chodzi o to, żeby nie poddawać pod głosowanie wniosku, który z urzędu powinien być wprowadzony. Robienie przez przewodniczącego coś takiego, że dopiero dziś wprowadza ten punkt, trochę rozbiega się z tym co mówi ustawa o samorządzie - mówił na sesji radny Wnęk.

Do jego wypowiedzi odniósł się prawnik. - Te przepisy aktualnie obowiązujące nie wskazują terminu, w jakim wniosek bądź uchwały mają być wprowadzone do porządku obrad. Przewodniczący może wprowadzić ten wniosek na następną sesję - wyjaśnił mężczyzna. 

Część radnych nie wzięła udziału w głosowaniu, a pozostali wstrzymali się

Przewodniczący ostatecznie poddał pod głosowanie, czy wniosek pięciu radnych o jego odwołanie ma znaleźć się w porządku obrad. Siedmiu radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, a pozostali się wstrzymali. 

Po głosowaniu głos zabrał radny Artur Bogucki, który zwrócił się bezpośrednio do przewodniczącego Grabowieckiego. - Doskonale pan wie, że będziemy ten wniosek ponawiać. Ten wybieg z pana strony pokazuje w złym świetle radnych, jako ludzi, którzy ściśle trzymają się swojego stołka. Tak właśnie jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo. Powinien się pan wykazać honorem i pozwolić się zweryfikować. Tym bardziej że wie pan, że ma większość w radzie i nie musiał się pan niczego obawiać. To my później musimy świecić oczami przed społeczeństwem i jestem zdziwiony, że na taki ruch się pan zdecydował - podsumował radny.

Pozostaje pytanie, czy wniosek radnych znajdzie się w porządku obrad następnej sesji, czy ponownie muszą go złożyć do biura rady. - O ile w dzisiaj przewodniczący uznał, że nie musi go wprowadzać do porządku, tak samo za miesiąc może go nie wprowadzić. Jeśli dzisiaj okazało się, że zgodnie z literą prawa możliwe było niewprowadzenie tego punktu, to co zmieniło się prawnie, że za miesiąc będzie inaczej? - zapytał radny Wnęk. - Jeśli mamy wątpliwości prawne, to organem nadzorującym jest wojewoda i zapowiadam państwu, że takie pismo złożymy, aby zweryfikować dzisiejszą sytuację pod kątem prawnym- podsumował radny.

anbo

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wniosek o odwołanie przewodniczącego nie znalazł się w porządku obrad i już się nie pojawi?

  2018-03-01 11:59:54

  gość: ~no cóż

  ryba psuje się od głowy. Marszałek Kuchciński i całe PIs od dwóch lat konsekwentnie pokazuje, że "prawo, prawem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie" - cytat z SAMYCH SWOICH.P. Grabowiecki to człowiek z tej samej bajki, więc ochoczo wprowadza bliskie sobie standardy zachowań dosyć luźno związane z przyzwoitością

 • 2018-03-01 12:08:04

  gość: ~janka

  nie rozpłacz się...

 • 2018-03-01 17:49:56

  gość: ~Piotrek

  @~no cóż Był pilnym uczniem Krasuckiego. ::)

 • 2018-03-01 12:19:54

  gość: ~Dyzio

  Odpier.... się od Kazika!

 • 2018-03-01 12:55:16

  gość: ~Basia

  @~Dyzio

  Człowieku! odrobina kultury, każdy ma prawo mieć swoje zdanie, a Ty swoim komentarzem pokazujesz tylko buractwo jakie stoi za Panem Przewodniczącym, który i w mojej ocenie nie zasługuje na powierzone mu stanowisko.

 • 2018-03-01 13:03:11

  gość: ~andrew

  @~Basia
  a co Ty taka delikatna?przekleństwa nie słyszałaś nigdy? zdanie własne i owszem ale hipokryzji nie zniosę.

 • 2018-03-01 13:04:19

  gość: ~Zdzich

  No i kolejny raz sprawa zamieciona pod dywan... mam nadzieję, że ludzie nie zapomną Wam tego przy wyborach Panie Przewodniczący i Panie Burmistrzu...szkoda słów i żal patrzeć... Brawo dla radnych, którzy zapewne wiedzieli jak się sprawa skończy, bo to nie pierwszy raz, ale przynajmniej się nie poddają jak inni.

 • 2018-03-01 14:15:21

  gość: ~Całą prawda

  @~Zdzich
  To jak ta sprawa się skończyła może trzeba to medialnie do tv zgłosić dużo mogą rozwiązać a po drodze coś się jeszcze znajdzie.

 • 2018-03-01 15:03:50

  gość: ~Prawo

  Sytuacja kuriozalna to nawet w sejmie głosowane są wnioski o odwołanie ministrów premiera itd. W gminie Środa Śląska uprawia się bardzo złą politykę gdy pan przewodniczący trzyma się za wszelką cenę swojego stołka Burmistrz go popiera i umarza mu podatki i rączka rączkę myje nie może być dobrze. Ponad prawem i wszelkimi zasadami nie zbuduje się dialogu oraz atmosfery współpracy. Nie tędy droga Panowie nie idźcie tą drogą!!!

 • 2018-03-01 16:34:13

  gość: ~Jan le

  Panie burmistrza prosimy o wyjaśnienie tej sprawy i wytłumaczenie całej sytuacji ale konkrety nie obracanie kota ogonem przecież to są nasze podatki jak tak można jak nie to do DYMISJI proszę się podać będziemy pamiętać.

 • 2018-03-01 15:18:23

  gość: ~Ula

  Brawo Panie Bogucki!prawda.

 • 2018-03-01 17:15:21

  gość: ~Szczepan

  Kazik trzymaj się!

 • 2018-03-01 17:33:44

  gość: ~Hgh

  @~Szczepan
  A kogo ma się trzymać????za spodnie Adama?

 • 2018-03-02 07:16:52

  gość: ~Grześ

  @~Hgh
  pewnie stołka ;))) mam nadzieję że już niedługo;))

 • 2018-03-01 19:08:10

  gość: ~mieszkaniec

  Bardzo dobrze że nie doszło do tej parodii z odwołaniem przewodniczącego.Jak powiedział mecenas z gminy posiadał wady prawne i to było przyczyną jego braku w obradach,ale to jeszcze nic jak powiedział dalej,to przewodniczący może go wprowadzić jak będzie mu się chciało,a może nigdy.Szkoda że w poprzednich kadencjach nie było to upubliczniane to zobaczyli by wszyscy co wy wyprawialiście i każdy miał by odniesienie do dnia dzisiejszego. Na szczęście już niedługo wybory,i może zamiast was trafią do rady ci co coś będą robić a nie pienić się o stołki.

 • 2018-03-01 22:11:35

  gość: ~Woland

  Panie B. tak jesteście postrzegani i nic tego nie zmieni.

 • 2018-03-02 17:41:10

  gość: ~Jarek

  Zeby tak skończy ten Pan przewodniczący po wyborach jak poprzedni przewodniczacy Pan S.Ale przyjdą nastepnie co będą udawać ze interesuja się losem gminy i mieszkancow. Prawda jest taka zw gdyby mieli ro robic za darmo co robią to tych panów by nie bylo

 • 2018-03-02 22:34:25

  gość: ~Lipa

  W tym miejscu chciałabym pogratulować panu burmistrzowi i panu przewodniczącemu poziomu na jakim prowadzone są sesje. Jak wszystko tak Wam wychodzi, to naprawdę jeszcze raz gratuluję.

 • 2018-03-03 08:08:18

  gość: ~jor

  Wiele osob i firm korzystało z ulg w podatkach\ za Krasuckiego\ też i Grabowiecki nie jest tu wyjatkiem,Burmistrz powinien na lamach Rolanda opublikowac liste tych firm i osob z ostatnich 10 lat,a wyborcy przetra oczy ze zdziwienia,

 • 2018-03-03 09:09:16

  gość: ~jorka

  @~jor
  To niech publikuje, co się boi?

 • 2018-03-03 21:35:13

  gość: ~Krystyna

  Pan Redaktor sfotografował dwie inteligentne zamyślone twarze.

 • 2018-03-05 11:32:15

  gość: ~laik

  te Kryśka pokaż swoją twarz jak jest taka za.ebista...czy wstyd?hłe hłe

 • 2018-03-11 21:44:15

  gość: ~Janina

  ostatnio dodany post

  @~Krystyna
  Nie widzę nic złego w pochwale inteligencji w twarzy Panów.

REKLAMA