POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Wszelkie spekulacje w odniesieniu do mojej kandydatury na stanowisko burmistrza – obalam!

Hieronim Kuryś nie będzie ubiegał się o fotel burmistrza fot.: archiwum prywatne

Hieronim Kuryś, w nadchodzących wyborach samorządowych będzie ubiegał się, ale o stanowisko w powiecie, nie w gminie.

Nie wiem, skąd się wzięła ta plotka o moim kandydowaniu, ale ona krąży już długo. Otwarcie na sesji rady gminy mówiłem, żeby nie łączyć mojej aktywności ze startowaniem na burmistrza. Wiele osób zrozumiało to odwrotnie, niż chciałem – mówi Hieronim Kuryś. W rozmowie z nami radny powiatowy poinformował o swoich planach związanych z tegorocznymi wyborami oraz o tym, co planuje zrobić dla mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie – Startuje do rady powiatu z listy PSL, tak jak cztery lata temu, więc tutaj się nic nie zmieniło. Oczywiście wiążę to z większymi nadziejami, bo w tej chwili jestem wiceprzewodniczącym rady i liczę, że po wyborach uda mi się dostać do zarządu, jestem przygotowany na każdą funkcję w powiecie, czy to będzie etatowy członek zarządu, funkcja wicestarosty czy starosty. Nie rozgraniczam tego, ale w tym kierunku chciałbym iść. Tutaj przeszedłem już kilka komisji, jestem w prezydium, znam od podszewki funkcjonowanie, zadania powiatu i tu się dobrze czuje – dodaje Kuryś.

Czemu radny od lat startuje z list Polskiego Stronnictwa Ludowego? Obecna ordynacja wyborcza nie pozwala mi jako Hieronim Kuryś ubiegać się o mandat radnego, poniważ nie ma okręgów jednomandatowych, jedyną możliwością jest start z listy komitetu wyborczego. – Do PSL jest mi najbliżej. Czemu? W naszym lokalnym samorządzie są to fajni, normalni ludzie, komunikatywni, z dialogiem, z doświadczeniem samorządowym. Po drugie PSL to partia z dala od decentralizacji, czyli jej działania polegają na wzmacnianiu samorządu, roli sołtysa, rad gminy, rad powiatu. Ja również się z tym utorzsamiam. Osobiście uważam, że jest to partia dialogu, bez skrajnych poglądów– mówi kandydat.

Powiatowe priorytety dla gminy Kąty Wrocławskie

Jak zapowiada radny Kuryś, na terenie powiatu jest jeszcze mnóstwo pracy do zrealizowania. W styczniu informowaliśmy o planowanym powstaniu Powiatowego Centrum Usług Społecznych przy kąckim domu dziecka. Zajmować będzie się integracją międzypokoleniową. Oferta centrum skierowana będzie do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, a także seniorów z terenu powiatu wrocławskiego. Przede wszystkim nadal w tym miejscu będzie funkcjonować dom dziecka. – Udało się ten projekt zrealizować i teraz trzeba to rozwinąć. Poszczególne działy będą poszerzane względem następnych miesięcy bądź lat, żeby to rozkręcić i dotrzeć nie tylko do osób z gminy Kąty Wrocławskie, ale również o kolejne sąsiadujące gminy np. gminę Mietków, bo tam tego nie ma. To jest moje oczko w głowie i chciałbym, żeby dobrze się to rozwijało – mówi Hieronim Kuryś.

Drugim ważnym dla radnego projektem są bezpłatne porady prawne na terenie powiatu wrocławskiego. Są one skierowane do osób starszych i mniej zamożnych, których nie stać na prawników, a mają potrzebę skonsultowania swoich problemów.

- Chciałbym także kontynuować przedsięwzięcie, jakim były i mam nadzieję, że pozostaną konkursy wiedzy o powiecie wrocławskim, bo ta wiedza jest znikoma. W tym roku będzie taki pilotażowy program, w następnych latach chcielibyśmy to rozszerzać. Na razie jest to skierowane do dzieci i młodzieży - tłumaczy radny.

Priorytetem na najbliższe lata jest wdrożenie komunikacji publicznej na terenie gminy Kąty Wrocławskie, w którą osobiście zaangażował się powiatowy radny. – Chciałbym to wdrożyć szerzej na terenie całego powiatu wrocławskiego, współpracując wspólnie z naszymi gminami, biorąc na siebie, jako powiat organizację, współpracę również finansową dla poszczególnych gmin. Szlak komunikacyjny przetarła już gmina Kobierzyce i w tamtym roku gmina Czernica. Nasz Burmistrz z Kątów Wrocławskich z radą gminy chcą pójść w tym kierunku i to będzie taki priorytet, jeśli chodzi o kolejne lata. Rozmawiałem z radnymi gmin Siechnice i Mietków, które są zainteresowane tematem, ponadto pozostałe nasze gminy z powiatu bacznie się przyglądają temu projektowi – mówi Kuryś.

Infrastruktura drogowa kluczowa dla powiatu

Drogi to od kilku lat priorytet powiatu wrocławskiego. – W najgorszym stanie w naszej gminie były drogi powiatowe. Dzisiaj po kilku latach okazuje się, że ten stan się zmienił. Dużo inwestycji zostało już zrealizowanych, głównie tu przy mieście Wrocław, gdzie jest największy ruch i skupisko mieszkańców. Mam tu na myśli Krzeptów i Smolec – mówi radny. Pracy w infrastrukturze drogowej w gminie Kąty Wrocławskiej nie brakuje. W tym roku realizowana będzie przebudowa z budową nawierzchni i poboczami, czyli droga Krzeptów-Skałka oraz Kąty Wrocławskie-Mietków. W tym roku realizujemy projekt, a w kolejnym roku budowę nowej drogi pomiędzy Nową Wsią Wrocławską a Zabrodziem. – Ruszyliśmy w powiecie z programem "Bezpieczna droga" - budowa chodników. Byłem i jestem wielkim zwolennikiem wprowadzenia tego, bo to jest bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo jest najważniejsze dla mieszkańców. Z tego programu jeszcze w tym roku powstanie chodnik w Bogdaszowicach. W kolejnych latach chcemy zakończyć odcinek, który zaczyna się od Krzeptowa przez Kębłowice, Skałkę do Bogdaszowic, do granicy naszego powiatu – tłumaczy Hieronim Kuryś. – Kolejna ważna inwestycja, która nas czeka to budowa ronda przy wjeździe z Wrocławia do Smolca, z rozwidleniem na Krzeptów i z budową drugiej części chodników wzdłuż osiedli smoleckich. Planowana jest także budowa drogi powiatowej od drogi wojewódzkiej do miejscowości Baranowice-Bliż. Stan tej nawierzchni jest kiepski. Tego typu inwestycji nie ma już wiele, bo większość została zrobiona – dodaje.

Stanowisko burmistrza

Ciekawe stanowisko radny przedstawia na temat obsady fotela burmistrza gminy Kąty Wrocławskie. – Zmiany są potrzebne na każdym stanowisku, nawet na stanowisku burmistrza, ale jeśli te zmiany będą kontynuować to, co dobre, modernizować, z czasem wprowadzać również nowe rozwiązania, bo bez tego nic by nie było. Myślę, że w tej chwili nie ma ani jednego kandydata w pełni przygotowanego do przejęcia roli burmistrza. Jest wielu ciekawych ludzi, którzy są młodzi, ambitni, ale obawiam się nie mają odpowiedniego doświadczenia. Osobiście uważam, że osoba bez odpowiedniego przygotowania, która obejmuje fotel burmistrza i przewraca wszystko do góry nogami, może zaszkodzić gminie. Sądzę, że w kolejnej kadencji powinno powstać stanowisko drugiego wiceburmistrza, ze względu na ilość spraw, dynamicznie rozwijającą się gminę, co za tym idzie nowe zadania i ciągle zmieniające się prawo w naszym kraju. Tych zadań przybywa. Powinno się wyłonić kandydata na drugiego wiceburmistrza, również z zamiarem przygotowania go do przejęcia w sposób płynny funkcji burmistrza w kolejnych latach. Takich osób u nas nie brakuje. Powiedziałbym, że jest ich nawet sporo, choćby radna ze Smolca Katarzyna Łapińska-Szymańska czy też z Kątów Wrocławskich Grzegorz Pacyna, jest też Łukasz Zbroszczyk - młody, ambitny samorządowiec czy Tomasz Soróbka - aktywny działacz społeczny do zadań specjalnych. Mógłbym jeszcze wymieniać, choć tu nie chodzi o nazwiska – kończy Hieronim Kuryś.

pharom

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wszelkie spekulacje w odniesieniu do mojej kandydatury na stanowisko burmistrza – obalam!

  2018-03-23 23:09:06

  gość: ~Mieszkaniec Gminy

  Niech Pan Radny zabierze sobie tych Kandydatów do Starostwa m.in na Wicestaroste,będą mogli robić teatrzyki i dyskusje większe jak te które już się dzieją na sesjach w Katach Wrocławskich.Mało to urzędników Gmina ma zatrudnionych?? i jeszcze potrzeba kolejnego wyższego urzędnika żeby wzrosły koszty utrzymania,no chyba że Pan Radny Powiatowy pozyska dofinansowanie z Powiatu na to stanowisko :)

 • 2018-03-24 14:01:50

  gość: ~Piotr

  Pachnie niezadowoleniem z pracy rady czy dlatego, że wreszcie ktoś podejmuje dyskusję merytoryczną czy może mobilizuje pozostałą część radnych bezradnych.

 • 2018-03-26 22:34:59

  gość: ~Doświadczony

  ostatnio dodany post

  Kto jeszcze czyta brednie p. Hieronima. Zagdka, proszę wskazać dwa zdjęcia ze Smolca bez p. Hieronima

REKLAMA