POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Mobilny przewodnik: Tomasz Orlicz opowiada o zabytkach w Środzie Śląskiej

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Miasto Środa Śląska przedłużyła na kolejne dwa lata współpracę z Mobilnym Przewodnikiem. 

Tym samym każdy turysta ma możliwość odsłuchania ciekawych historii o atrakcjach turystycznych Środy Śląskiej. Pytaj o ulotki w średzkiej informacji turystycznej lub pobierz ulotkę ze strony internetowej.

Pewnie niewiele osób wie, że w średniowieczu Środa Śląska była miastem wzorcowym, na którym wzorowały się później inne polskie miasta. Niektórzy mogą pamiętać jak w latach 90-tych XX-wieku, cała Polska żyła odkryciem Skarbu Średzkiego. Skąd się wziął ten skarb w Środzie Śląskiej? Czego była wzorem Środa Śląska w średniowieczu? Jaką funkcję pełniły mury obronne, poza ochroną militarną? Jak skończyły się losy śmiałka, który postanowił skoczyć ze średzkiej dzwonnicy?

O tym wszystkim oraz o wielu innych historiach zabytków Środy Śląskiej opowiada Mobilny Przewodnik - głosem p. Tomasza Orlicza.

Słuchanie opowiadań nie wymaga niczego szczególnego. Nie potrzeba nawet dostępu do Internetu. Wystarczy wybrać stacjonarny numer telefonu – (71) 715 6666, a po uzyskaniu połączenia, z klawiatury telefonu, wprowadzić odpowiedni kod opowiadania:

1. Dzwonnica (Wieża widokowa) – KOD: 2101
Jedna z nielicznych, średniowiecznych dzwonnic na terenie Polski. Po co budowano takie dzwonnice? Dlaczego pewien śmiałek postanowił z niej skoczyć i co z tego wynikło?

2. Kościół pw. św. Andrzeja – KOD: 2102
Kościół powstał, zanim powstało miasto. Posłuchaj jego ciekawej historii!

3. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża – KOD: 2103
Dzieje kościoła, który przez wieki przechodził „z rąk do rąk”, czyich? O tym opowiada Mobilny Przewodnik.

4. Kościół pw. NNMP – KOD: 2104
Dawniej kościół znajdował się poza murami miasta. To nie był przypadek, posłuchaj jego ciekawej historii, a dowiesz się, dlaczego tak było!

5. Mury Miejskie – KOD: 2105
Średniowieczne mury miejskie pełniły dwie role, jakie? Posłuchaj, a dowiesz się wszystkiego!

6. Ratusz – KOD: 2106
Wiesz, skąd pochodzi nazwa Ratusz? Kogo przetrzymywano w średzkiej wieży ratuszowej? O tym opowiada Mobilny Przewodnik.

7. Skarb Średzki – KOD: 2107
Skąd wziął się skarb w Środzie Śląskiej? Jaka jest wiedza historyków w tym zakresie? O tym wszystkim opowiada Mobilny Przewodnik.

8. Powstanie miasta Środa Śląska – KOD: 2108
Środa Śląska była w średniowieczu miastem wzorcowym, znanym w całej Polsce. Posłuchaj historii tego średniowiecznego „eksperymentu”. Dowiesz się także, skąd wzięła się nazwa miasta.

Przygotowane wspólnie z miastem Środa Śląska teksty opowiadań, przybliżają długą i ciekawą historię tego miasta. Zapraszamy turystów to poznawania dziejów tego śląskiego miasta, które powstało przed wiekami i wplecione jest w historię Polski.

Krzysztof Surgut

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Mobilny przewodnik: Tomasz Orlicz opowiada o zabytkach w Środzie Śląskiej

    2018-04-07 21:54:30

    gość: ~Maria

    ostatnio dodany post

    To jakaś tajna instrukcja turystyczna.Nikt o niej nie wie,ale mamy urzędników muzealnych i turystycznych.Za co biorą pieniądze?

REKLAMA


REKLAMA