POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Kącki fizjoterapeuta radzi - Co to jest osteopatia?

Co to jest osteopatia? fot.: pixabay.com

Często spotykam się z pytaniem, czym tak naprawdę jest osteopatia. 

Bez zagłębiania się w szczegóły odpowiadam wtedy, że to rodzaj medycyny manualnej opierający się na analizie ruchomości i jakości tkanek.


Zdrowe tkanki posiadają pewną fizjologiczna ruchomość. Jeśli organizm utraci zdolność samoregulacji – czy to na poziomie komórkowym, czy tkankowym – ruchomość ta zostaje zaburzona i pojawiają się dolegliwości bólowe. Zaburzenia w ruchu tkanki, brak jej prawidłowego napięcia czy ukrwienia jest dla osteopaty znakiem, że z ciałem dzieje się coś złego. Osteopata używając technik manualnych przywraca naturalną ruchomość tkankom i wspomaga proces samoregeneracji i samoregulacji organizmu. Najważniejszą cechą osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka. Ten rodzaj terapii nie skupia się na wybranych partiach, traktuje ciało jako całość, którego każdy element jest równie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu.


Najczęstszymi dolegliwościami, które skutecznie są leczone przez osteopatów są między innymi – bóle kręgosłupa, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, rwa kulszowa, urazy sportowe i komunikacyjne, zastoje limfatyczne, dolegliwości i choroby narządów wewnętrznych, zapalenie zatok, różne dolegliwości u niemowląt i dzieci: kolki, wymioty, powtarzające się zapalenie ucha, dolegliwości pojawiające się w okresie ciąży u kobiet.

Kamil Dąbrowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA