POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Za chwilę zakład opiekuńczo-leczniczy i rehabilitacja. Potem pediatria i chirurgia [aktualizacja]

Podpisanie umowy - 9 maja 2018 fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Firma Invicti podpisała dziś z syndykiem umowę na wynajem pomieszczeń w budynku byłego szpitala w Środzie Śląskiej. Niebawem ruszy z pierwszymi usługami.

Firma prowadzi od czterech lat dom opieki w Brzegu Dolnym i od miesiąca w Środzie Śląskiej. Pod opieką przedsiębiorstwa znajduje się 114 podopiecznych. 9 maja jej przedstawiciele podpisali umowę z syndykiem masy upadłościowej PCZ na wynajem praktycznie wszystkich pomieszczeń w budynku, w którym jeszcze niedawno funkcjonował szpital w Środzie Śląskiej.

W placówce w ciągu dwóch miesięcy zostanie otwarty zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym poza opieką pielęgnacyjną i medyczną prowadzone będą zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne. Spółka musi teraz przejść proces uzyskania pozwolenia i rejestracji działalności.

- W części rehabilitacyjnej chcielibyśmy utworzyć rehabilitację specjalistyczną, kardiologiczną, ogólnoustrojową i całodobową. Wykorzystamy to, co już jest: infrastrukturę, pomieszczenia, wyposażenie. Usługi będą płatne. Oferta skierowana będzie do osób głównie starszych, schorowanych, ale też osób w średnim wieku, które wymagają specjalistycznej opieki, rehabilitacji. Podobny zakład prowadzimy w Brzegu Dolnym. Tam mamy 101 miejsc i tyle mniej więcej pacjentów. Mamy swoją pozycję na rynku. Nie narzekamy na brak pacjentów - mówi Grzegorz Kyrcz, prezes zarządu spółki Invicti.

Jak podkreśla, spółka będzie ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na uruchomienie w Środzie Śląskiej oddziału pediatrii.

- Jest to naszym dalszym celem. Tym bardziej, że ani powiat wołowski, ani średzki nie ma tego typu opieki. Prowadzimy już rozmowy z lekarzami, którzy podjęliby u nas pracę. Gdy tylko zostanie ogłoszony konkurs - będziemy przygotowani i weźmiemy w nim udział – informuje Grzegorz Kyrcz.

- Rozmowy z dyrektorem NFZ prowadzi także syndyk. Ustaliliśmy, że gdy szpital będzie gotowy i będzie podmiot, wówczas pieniądze w NFZ się znajdą - dodaje Jacek Hampelski, dyrektor operacyjny w Ziemmerman Filipiak Restrukturyzacja.

Wszystko wskazuje też na to, że spółka podejmie próbę wznowienia funkcjonowania chirurgii. - Wyremontowane są dwie sale operacyjne i w tej chwili prowadzimy rozmowy z chirurgami i ortopedami, aby z wyprzedzeniem pewne rzeczy przygotować. Szkoda byłoby tego potencjału nie wykorzystać - uzupełnia prezes firmy. 

Póki co na ponowne uruchomienie działającej tu przez długie lata porodówki nie ma szans. - Ta część, w której do tej pory ona była, wymaga kapitalnego remontu. Póki też nie mamy prawa własności, nie chcemy inwestować w coś, co nie jest nasze. Jeżeli wszystko dojdzie do skutku i uda nam się kupić w całości budynek szpitala, wtedy będziemy myśleć o remoncie i szukać odpowiednich usług dopasowanych do potrzeb społeczeństwa - tłumaczy Kyrcz.

Oprócz wymienionych wyżej usług i oddziałów, firma chciałaby także uruchomić w obiekcie aptekę. - Miałaby być otwarta przez całą dobę. Jednak przepisy, które niedawno uległy zmianie, są takie, że w linii prostej w odległości 1 km nie mogą funkcjonować dwa takie same obiekty, a jeden jest już tam otwarty. Żal jednak byłoby nie wykorzystać tych pomieszczeń. Spróbujemy mimo wszystko coś w tym temacie zrobić - tłumaczy Izabela Szarzyńska, wiceprezes zarządu spółki Invicti. 

- Deklarujemy pełną pomoc w tym zakresie. Będzie trudno, ale będziemy z Nadzorem Farmaceutycznym w tym zakresie rozmawiać. To załatwiłoby olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu usługi, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, a także w niedziele i święta - dodaje Sebastian Burdzy, starosta powiatu. - Dodam przy tym, że pojawienie się firmy Invicti to pierwszy krok w normalizacji sytuacji w służbie zdrowia na terenie powiatu średzkiego. Wspólnie z syndykiem wybraliśmy najlepszy podmiot, który dał najlepsze gwarancje i rękojmię na dalszą działalność, który rozwinie usługi medyczne w Środzie Śląskiej. Będziemy pomagać, aby było ich jak najwięcej - zapewnia starosta.

Kiedy nastąpi sprzedaż budynku i powiat odzyska pieniądze?

Formalnym właścicielem budynku dawnego szpitala jest spółka RASS, która jest w upadłości, ale podlega pod syndyka z Wrocławia. - My możemy dysponować nieruchomością w zupełnie innym trybie. Ponieważ toczy się postępowanie karne względem pana Ś., prokurator wydał postanowienie, że nam, jako syndykowi PCZ, oddaje szpital w zarząd, z możliwością jego obciążania. Co też dziś między innymi czynimy, podpisując umowę o wynajem - tłumaczy Jacek Hampelski.

Jak dodaje z czasem nieruchomość raczej na pewno przejdzie pod władanie kancelarii, którą reprezentuje. - W pierwszej instancji mamy korzystny wyrok sądu w tej sprawie. Niestety mimo wcześniejszych zapewnień spółka od niego się odwołała. Czekamy na termin kolejnej rozprawy. Rokowania jednak są pomyślne. Póki jednak formalnie szpital nie wróci do masy upadłościowej pomieszczenia będą wynajmowane firmie Invicti. Później ogłosimy przetarg na sprzedaż. Zakończenie postępowania to jednak jest jeszcze kwestia lat, a nie miesięcy – komentuje.

Dodaje przy tym, że nadal nie jest znana pełna lista wierzytelności i liczba wierzycieli. - Patrząc na to wszystko, co jest w zasięgu syndyka, zaspokojenie wszystkich, którzy już się zgłosili, wydaje się mało możliwe. W pierwszej kolejności zaspokojeni zostaną wierzyciele hipoteczni. Tu się nic nie zmieni. Takie są przepisy. A powiat średzki jest wpisany do hipoteki budynku szpitala - mówi Hampelski.

akme

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Za dwa miesiące zakład opiekuńczo-leczniczy i rehabilitacja. Potem pediatria i chirurgia

  2018-05-09 12:32:23

  gość: ~Tadek

  Wybory powinny być co roku. Mielibyśmy wszystko

 • 2018-05-09 12:36:44

  gość: ~Sroda

  @~Tadek
  Ta? Jakoś sa w tym roku wybory a nowej szkoły w środzie nie widzę.

 • 2018-05-09 13:12:43

  gość: ~Średzianin

  @~Sroda jaka szkoła już dawno temu było wiadomo że nici z tego...

 • 2018-05-09 13:18:24

  gość: ~ta ta

  @~Średzianin
  Poczekaj jeszcze 3 miesiące. W każdym programie wyborczym znajdziesz budowę nowej szkoły

 • 2018-05-09 19:45:43

  gość: ~Średzka rzeczywistość

  Ruciński już miał szkołę w programie i nic z tego. Ciekawe, czy znowu będzie obiecał szkolę?

 • 2018-05-10 15:15:56

  gość: ~Całą prawda

  @~Średzka rzeczywistość
  Tak szkole wybudujemy jak osiedle socjalne drogi rok i dopiero połowę zrobili szkoła jest większa inwestycja nie dadzą rady znaleźć wykonawcy za duzobowiązania naras przed wyborami.

 • 2018-05-09 13:07:33

  gość: ~powiatowy

  ZOL nam starosta proponuje?????!!!! Toż to kpina jakaś? Czy dobry żart. Zamiast szpitala, który leczy, zakład, gdzie będzie kończyć sie życie.

 • 2018-05-09 13:23:18

  gość: ~Dość

  Panie Starosto dość tych kpin! Żarty sobie Pan robi? Niech Pan powie mieszkańcom ile to będzie kosztować i ile na tym firma zarobi. Miał Pan nowy szpital budować i co? Po za tym co to znaczy "praktycznie wszystkich pomieszczeń w budynku,"? To wszystkie, czy nie wszystkie? Jeśli nie, to ile tak a ile nie? I niech Pan nie mydli oczu o jakimś kolejnym etapie, bo szpital nie ma ciągłości i nie może być wpisany do sieci, tak o sobie, bo Pan tak mówi. A przed wyborami PiS i Oćwieja będą winni?

 • 2018-05-09 14:01:23

  gość: ~Leon

  no co ? na opiece i rehabilitacji najszybsze i najłatwiejsze pieniądze
  szpital będzie ? będzie ! co z tego że pomocy doraźnej nie uświadczysz, chyba że w weekend, to głosujcie na mnie, szpital macie !

 • 2018-05-09 14:37:51

  gość: ~Mieszkanka

  Nikomu nigdy nie bedzie pasowalo wszystko!! Gdyby byl to i tak bedziecie narzekac ze nie jest powiatowy ! Nikt i tak sie w nim nie leczyl narzekali bo zle warunki !! A staroste do konca zycia za brak szpitala bo nic innego nie macie do zarzucenia!! Posluchajcie przemowienia jego i burmistrza z 3 maja!!! Tyle w tym temacie

 • 2018-05-09 14:50:27

  gość: ~średzki

  @~Mieszkanka
  Nie słowa, a czyny świadczą o człowieku "mieszkanko"!

 • 2018-05-09 17:36:23

  gość: ~Renata

  @~Mieszkanka
  Pan burmistrz słynie z tego ze mówic potrafi i tylko tyle.

 • 2018-05-09 19:48:27

  gość: ~Alla

  @~Renata
  To prawda. Dużo obiecał i ładnie mówi. Tylko nic nie widać.

 • 2018-05-09 20:15:08

  gość: ~what

  @~Renata
  burmistrz czy starosta?

 • 2018-05-10 10:00:41

  gość: ~starosta

  @~Renata
  Za szpital odpowiada starostwo czyli starosta, a wy cały czas przerzucacie odpowiedzialność na burmistrza... Jak nie znasz struktur to zamiast pisać komentarze zajmij się poznaniem kto za co odpowiada!

 • 2018-05-10 22:02:06

  gość: ~Burmistrz

  ostatnio dodany post

  @~starosta
  Renacie chodzilo o brak szkoły za co odpowiedzialny jest burmistrz, ale coz on woli wybieg dla psow zbudowac i powietrze meleksami wozic, ta kadencja to blazenada.

 • 2018-05-09 22:15:44

  gość: ~mieszkaniec

  Chwila to krótki okres czasu zaledwie,co najwyżej pare minut,ale dla średzkich dygnitarzy to aż dwa miesiące! W takim razie zobaczymy za ,,chwilę'' na wyborach czy pan [celowo z małej litery]starosta będzie miał tak uśmiechniętą mordę,jak na zdięciach na wyborach-jak mu mieszkańcy podziękują za te mydlenie oczu!Temu panu już dziękujemy!!!

 • 2018-05-10 05:52:51

  gość: ~polonista

  @~mieszkaniec
  "chwila" w odniesieniu do lat może znaczyć tygodnie lub miesiące. Wszystko zależy od punkt odniesienia. Rozumiem że pediatria czy chirurgia to kwestia własnie lat.

 • 2018-05-10 07:56:44

  gość: ~Egon

  Rozanielona gęba starosty oznacza wszystko w porządku i pod kontrolą, obrany kierunek słuszny. Głosujcie na mnie, bo lepszego kandydata do powiatu nie znajdziecie. Jestem fajny, więc co wy ode mnie chcecie. A jak mnie nie wybierzecie, to pójdę do filmu albo teatru i tam się zrealizuję.

 • 2018-05-10 10:04:58

  gość: ~obietnice

  Mydlenie oczu od kilku lat. Cały czas jest to tylko granie pod publikę, nic nie ma wspólnego z faktycznym stanem rzeczy. Panie starosto proszę nie kłamać, proszę powiedzieć prawdę, że w obecnej sytuacji nie ma szans na szpital, proszę wziąć odpowiedzialność za swoje błędy. Trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny...

 • 2018-05-10 17:19:50

  gość: ~Ja

  Zbliżają sie wybory no i jak to świnka do zloba sie szykuje i wszystko obiecuje by potem przez nastepne 3 latka nic nie robic i przed wyborami znowu czyms zaskoczyć. Nagle mamy miec znowu szpital zrobione skrzyzowanie Wiejskiej z Dk 4. Sukcesów Wam Panowie życzę a czy Wasze klamstwa sa na tyle sprytne i wybiegle to zobaczymy po wyborach. Czas uciąć niektorym koryto

 • 2018-05-10 20:45:20

  gość: ~skrzyzowanie

  @~Ja
  tego skrzyżowania to się nie spodziewaj za szybko. od projektu do realizacji przy pustej kasie długa droga

REKLAMA