POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Burmistrz z absolutorium. 16 radnych "za", pięciu "przeciw"

Sesja w Kątach Wrocławskich fot.: youtube

W trakcie majowej sesji rady miejskiej kąckiej gminy podsumowano wykonaniu budżetu za 2017 rok.

Jeśli chodzi o dochody gminy, to względem zakładanych ponad 126 mln, kącki magistrat wykonał 100,19 proc. planu. Wydatki stanęły na poziomie 88 proc.

- Były pewne obiektywne trudności związane z przeciągającymi się procedurami związanymi z dofinansowaniem poszczególnych zadań, bądź z nieznalezieniem wykonawcy i koniecznością ponownego ogłaszania przetargów - tłumaczył burmistrz w trakcie sesji rady miejskiej.

Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu. Podobnie wypowiedziała się większa część komisji stałych rady miejskiej. – W naszym przypadku opinia jest podzielona. Dwa głosy były „za”, dwa „przeciw”, a jeden radny się wstrzymał - poinformował Grzegorz Pacyna, przewodniczący komisji budżetowej. - Nie opiniowaliśmy wykonania budżetu - dodała Katarzyna Łapińska-Szymańska, szefowa komisji oświaty.

- Wiele rzeczy się udało, ale realizacja wydatków na poziomie 88 proc. - z różnych przyczyn, o których pan mówił – ale też z przyczyn trochę zależnych od nas, budzi pewien niepokój. Łyżką dziegciu będzie świetlica w Kozłowie. Dwa lata trwa remont budynku istniejącego. Zadanie za 400 tys. złotych i widzimy, że końca tego remontu nie ma. Brakuje mi osoby, która będzie konserwowała, która będzie dbała o remont świetlic. Brakuje mi dbałości o nasz majątek. Nie tylko o nowe inwestycje, ale też mówię o tych obiektach starszych, które wymagają gospodarskiego oka. W gminie z takim budżetem nie powinno tak być - tłumaczyła Katarzyna Łapińska-Szymańska.

- Oceniam negatywnie wykonanie zadań, które są zawarte w budżecie, a które są potem przesuwane lub nie wykonywane. Dla przykładu podam ulicę Ogrodową. Następnie są zadania projektowe, choćby parking w Jaszkotlu. Bardzo ciężko idą zadania w moim okręgu wyborczym. Moje stanowisko jest odzwierciedleniem atmosfery, która panuje wśród mieszkańców - dodała Anna Skórczak.

- 140 tysięcy wydaliśmy dodatkowo na komunikację w Smolcu. Nie było żadnej analizy, tylko przypuszczenia. Pojawia się pan z firmy Trako i wskazuje, że ta linia albo jest do likwidacji, albo przebudowy. Dlaczego? Bo zabrakło dyskusji, analizy, wariantowości. Działamy ad hoc. Dlaczego nie ma wariantowości w naszych inwestycjach? - pytał Łukasz Zbroszczyk.

- W naszym budżecie dochody realizowane są bardzo dobrze. Jeśli chodzi o wydatki - jest zbyt niskie wykonanie. Największe kontrowersje wzbudza lista inwestycji. W tej pozycji, mimo czynników obiektywnych, jest zbyt dużo „niewykonań”. Są przypadki trudne, np. mieszkania, które mieliśmy kupić. Przeznaczyliśmy w ubiegłym roku pieniądze na zakup mieszkań dla osób oczekujących w tej właśnie kolejce, tymczasem pojawił się temat modernizacji dworców. Jako radni jesteśmy za tym projektem. Natomiast pieniędzy na to nie ma, nie było. Zakup mieszkań w Gniechowicach budzi pewne kontrowersje. Jako radny, który patrzy globalnie, widzę, że w niektórych rejonach inwestycje u nas idą częściej, a w niektórych rzadziej. Do tego realizacja inwestycji krytycznych, wysokokwotowych nie została zrealizowana - dodał Grzegorz Pacyna.

Ostatecznie 16 radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium, a pięciu było przeciw.

Poniżej link do realcji video: XLII Sesja Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA