POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Na stopniu wodnym w Malczycach uruchomiono proces śluzowania

Uroczystości uruchomienia stopnia wodnego Malczyce fot.: DUW we Wrocławiu

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W poniedziałek 4 czerwca odbyły się uroczystości otwarcia procesu śluzowania na stopniu wodnym Malczyce.

W uroczystościach uczestniczył wojewoda Paweł Hreniak, minister Marek Gróbarczyk wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski, prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Głównymi zadaniami stopnia wodnego w Malczycach będzie poprawa warunków żeglugowych rzeki Odry od stopnia Brzeg Dolny poprzez zwiększenie głębokości tranzytowych oraz wydłużenie okresu żeglugowego na tym odcinku. Dzięki tej inwestycji będzie możliwe sterowanie przepływem wód rzeki Odry i tym samym ochrona przed powodzią przyległych terenów m.in. miejscowości Zakrzów, Słup, Kobylniki, Lubiatów i Głoska (blisko 1,1 tys. mieszkańców bezpośrednio zabezpieczonych przed powodzią). Pośrednio ochrona może sięgać mieszkańców miasta i gminy Środa Śląska, a także miasta Lubiąż, Rogów, Legnicki, Prochowice, Lisowice.

- Podstawowym zadaniem stopnia będzie zwiększenie retencji wodnej w powstałej cofce w celach zasilenia rzeki Odry w okresach suszy i niskich przepływów. Przywrócenie poziomów wód gruntowych i zapobieganie dalszemu przesuszaniu gruntów na terenach położonych poniżej Brzegu Dolnego oraz produkcja energii elektrycznej - informuje rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

W 2014 roku pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu została podpisana umowa na dofinansowanie inwestycji. Wówczas kwota dofinansowania wyniosła 63,3 mln złotych. 

em/DUW

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Na stopniu wodnym w Malczycach uruchomiono proces śluzowania

  2018-06-05 15:11:12

  gość: ~felix

  Taaa... A dla Malczyc, to ważniejszy byłby 10 razy stopień w okolicy Lubiąża. Pierwotnie miały być budowane dwa = ten w Rzeczycy, (ze jest w Malczycach niby - to nazwa chyba tak dla zmyłki) Drugi w okolicy Lubiąża, który miał podnieść poziom wody na malczyckim zakręcie Odry, oraz w porcie. Jak się okazało, ze kaski na dwa nie styknie, to lobbing średzki (podatki?) chyba wycisnął decyzję o stopniu w Rzeczycy... A w Malczycach Odra dalej wyglada jak zaniedbany rów na łace. Dno 2 metry niżej niż 20 lat temu a w nim dziury. Namuł między główkami nie wyczyszczony od powodzi 1997, co tym bardziej przyśpieszyło erozję dna. Chaszcze, krzaki nie wycinane, śmieci na brzegu. Główki - ostrogi, naprawiane tylko na czubkach - to jak łatanie używanej prezerwatywy. No ale oficjele sie po słitfocą na zaporze w Rzeczycy i popodniecaja zdjeciami z droników, jak dzieci. Żenada. Bez udroznienia malczyckiego odcinka, zegluga dalej bedzir partyzantką. A co z portem? Jedyna nadzieja na szybkie rozpoczecie odpuszczonego stopnia ponizej Lubiąża.

 • 2018-06-05 15:39:12

  gość: ~abc

  @~felix To prawda co mówisz, ale jednak większą aferą jest sprzedaż portu w Malczycach za groszowe pieniądze, kiedy na najbliższe lata rząd wrzuca 30 mld zł na regulacje rzeki w Lubiążu, Ścinawie i jeszcze jeden stopień ma gdzieś powstać w ramach tej kasy. A nasz Kim z ul. Traugutta ratował budżet gminy na swoje nieudolnie realizowane projekty i sprzedał port za 3 bańki. A już przy okazji ostatniej sesji powiększył deficyt gminy o 0,5 mln zł. Zgroza, powinien stanąć przed sądem razem z radnymi którzy podnieśli rękę za sprzedażą portu.

 • 2018-06-06 23:09:30

  gość: ~ratownik

  Śmieją sie z czasu realizacji inwestycji, że 21 lat wykonanie 44 całość przedsięwzięcia ale ogrom prac i pieniędzy strasznie duży. A nasz wójt z Malczyc od października realizuje dumnie utwardzenie placu targowego. Pewnie pociągnie do wyborów, aby tuż przed głosowaniem hucznie otworzyć plac na który nikt już dawno nie chodzi.

 • 2018-06-09 07:29:01

  gość: ~felix

  @~ratownik Nie smieję się, tylko przaraza mnie niegospodarność. Wg mnie plac jest w takiej formie (hektary betonu - wpisuje sie w nieekologiczny trend zabetonowywania Polski ) w tej wielkości,i nawet może w tym miejscu - niepotrzebny.

 • 2018-06-07 10:21:57

  gość: ~wędkarz

  Czy ktoś cokolwiek wie co się dzieje w porcie i czemu mają służyć nowo wznoszone budowle? Czy mają stosowne pozwolenia?

 • 2018-06-09 07:31:38

  gość: ~dyrdyr

  ostatnio dodany post

  @~wędkarz Na nabrzeżu? To chyba boksy na kruszywo/

REKLAMA