POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Czesław Dudziński odznaczony Krzyżem Kresowym

Tadeusz Samborski wręcza medal Czesławowi Dudzińskiemu fot.: GM

Po raz czwarty w Legnicy odbyły się Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych.

W dniach 10-13 maja na Zamku Piastowskim z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz osobistemu zaangażowaniu członka Zarządu dr Tadeusza Samborskiego odbyły się uroczyste spotkania pionierów osadnictwa z władzami samorządowymi i uczestnikami imprezy.

Wśród zaproszonych gości, gminę Malczyce reprezentowali przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Malczyce oraz członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic: Czesław Dudziński, Adam Haładus oraz Ryszard Skuła.

Głównym celem obchodów jest pielęgnowanie pamięci o historii wypędzeń z Kresów i osiedlenia na Ziemiach Odzyskanych. Coroczna, cykliczna impreza jest również doskonałą okazją do zachowania w świadomości Dolnoślązaków historycznych wydarzeń Polski, propagowaniu postaw patriotycznych, a także przypomnienia młodemu pokoleniu o korzeniach swoich rodzin.

W programie imprezy oprócz konferencji tematycznych znalazły się pokazy grup rekonstrukcyjnych, sprzętu wojskowego i militariów oraz występy zespołów folklorystycznych. W niedzielę 13 maja, w ostatnim dniu obchodów w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbyła się uroczysta msza św. w intencji Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Kombatantów i Weteranów walk o Niepodległość Polski.

Następnie poczty sztandarowe, wśród których znalazły się poczty sztandarowe OSP i MDP z Malczyc, zespoły artystyczne i pozostali uczestnicy przemaszerowali na dziedziniec Zamku Piastowskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Podczas kulminacji obchodów na Zamku Piastowskim wręczone zostały odznaczenia i dyplomy. Wśród wyróżnionych, dr Tadeusz Samborski odznaczył Krzyżem Kresowym Czesława Dudzińskiego za pielęgnowanie i propagowanie pamięci o historii wypędzeń z Kresów, włączenia do Polski, osiedlenia i zagospodarowania Ziem Odzyskanych. Galę Dni swoją obecnością między innymi zaszczycili: generał Mirosław Hermaszewski, profesor Stanisław Nicieja, Tadeusz Krzakowski – Prezydent Legnicy oraz wójtowie, burmistrzowie i starostowie poszczególnych dolnośląskich gmin i powiatów.

Poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Malczyc reprezentowali: Aleksander Amroży, Adam Natanek oraz Tomasz Ruczakowski. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza asystowała swój proporzec w składzie:  Karol Lizoń, Kacper Pacak, Edwin Soboniak.

GM

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czesław Dudziński odznaczony Krzyżem Kresowym

  2018-06-05 15:47:49

  gość: ~abc

  Brawo dla wszystkich działaczy z Malczyc, a szczególnie dla odznaczonego

 • 2018-06-06 07:45:16

  gość: ~BRAWO

  ostatnio dodany post

  szacunek i podziw dla Pana Czesława, oby takich więcej

REKLAMA