Express-Miejski.pl

Radni z gminy Kostomłoty apelują do GDDKiA o przebudowę autostrady A4

Korek na A4 fot.: em

Samorządowcy przygotowali pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Chcą przebudowy na autostradzie A4.

W piśmie radni wyszczególniają trzy zadania, które ich zdaniem należy wykonać w trybie pilnym: przebudowę autostrady A4 pomiędzy węzłem Wrocław Południe a węzłem Legnica. - Wytyczenie objazdów w przypadku zdarzeń komunikacyjnych na A4 oraz na drodze krajowej nr 5 wraz z przystosowaniem w ramach przebudowy A4 wskazanych odcinków dróg do warunków wzmożonego ruchu kołowego, uwzględnieniem bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia. Należy również przebudować węzeł autostradowy w Kostomłotach - czytamy apelu radnych. - Prace nad zadaniem obejmującym powyższy odcinek zostały rozpoczęte już w 2010 roku opracowaniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Obecnie dalsze prace na tym odcinku nie są kontynuowane - wyjaśniają radni.

Samorządowcy zwracają również uwagę na wzrost ruchu na autostradzie w szczególności na odcinku pomiędzy węzłami Wrocław Południe-Pietrzykowice-Kąty Wrocławski a Kostomłoty. - Na tym odcinku autostrada posiada tylko dwa pasy ruchu w każdą stronę bez pasa awaryjnego. Jeden pas zajęty jest głównie przez samochody ciężarowe, na które nałożono zakaz wyprzedzania - informują.

Na A4 często dochodzi do zatorów, które powodują przeniesienie ruchu na drogi powiatowe i gminne, które przebiegają m.in. przez Piotrowice, Kostomłoty, Paździorno, Wichrów, Samborz, Mieczków, Osiek, Zabłoto, Jakubkowice, Siemidrożyce, Szymanowice i Samsonowice. - Powoduje to realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, dewastację infrastruktury technicznej nieprzystosowanej do takiego obciążenia i natężenia ruchu oraz emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Koszty awaryjnego przeniesienia ruchu nie mogą negatywnie wpływać na mieszkańców oraz obciążać budżet samorządowy. Należy tu również podkreślić niewystarczające parametry węzłów autostradowych. Węzeł w Kostomłotach jest od początku kolizyjny i niewystarczający. Nie ma możliwości wydzielenia bezpiecznych pasów dla innych użytkowników dróg - czytamy w dokumencie.

- Rada Gminy Kostomłoty podejmując swój apel, wyraża trosę o szeroko pojęte dobro mieszkańców oraz użytkowników dróg. Mamy nadzieję, że działania zmierzające do zrealizowania ważnej dla regionu inwestycji zostaną realnie przyśpieszone i zamkną się w najbliższej trzyletniej perspektywie czasowej - podsumowują. 

anbo

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Radni z gminy Kostomłoty apelują do GDDKiA o przebudowę autostrady A4

    2018-06-08 16:34:24

    gość: ~Ha

    ostatnio dodany post

    Rada gminy Kostomłoty.... kółko wzajemnej adoracji

REKLAMA