Express-Miejski.pl

W Malczycach przy wjeździe do miejscowości rośnie Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego pojawił się w Malczycach fot.: Czytelnik EM24.pl

Od naszego czytelnika otrzymaliśmy zgłoszenie o pojawieniu się niebezpiecznej rośliny na terenie Malczyc - Barszczu Sosnowskiego.

- Witam, prosiłbym o ostrzeżenie mieszkańców Malczyc przed Barszczem Sosnowskiego. Barszcz rośnie w pobliżu znaku miejscowości Malczyce, jadąc od strony Chomiąży. Roślina jest silnie toksyczna i powoduje bolesne poparzenia - poinformował nas czytelnik.

Barszcz Sosnowskiego to bardzo inwazyjna i niebezpieczna roślina. W czasach komunistycznych w państwach bloku wschodniego roślina uprawiana była na paszę dla zwierząt. Często przy walce z jej ekspansją zawodne okazują się środki chemiczne, a jedynym rozwiązaniem, by się jej pozbyć, jest skoszenie i wykopanie korzeni.

Bezwzględnie należy unikać kontaktu z tą rośliną, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych poparzeń. Barszcz Sosnowskiego pod wpływem promieni słonecznych wydziela olejki eteryczne, które podrażniają skórę, śluzówkę itp. Następuje reakcja alergiczna, organizm reaguje na nią indywidualnie. Wiele samorządów z terenu Dolnego Śląska na własny koszt niszczy roślinę.

Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów) kortykosteroidowych.

O roślinie poinformowani zostali urzędnicy gminy Malczyce. Każdy mieszkaniec, który zobaczy roślinę lub będzie podejrzewał, że to barszcz sosnowskiego proszony jest o poinformowanie pod nr tel. 609 757 004 - zarządzanie kryzysowe. - Informacja o pojawieniu się rośliny została przekazana do Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej, które ma niezwłocznie zająć się jej usunięciem - wyjąśniają pracownicy urzędu.

em

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Malczycach przy wjeździe do miejscowości rośnie Barszcz Sosnowskiego

  2018-06-14 09:39:27

  gość: ~Rafal

  Jeszcze nie ma głupich komentarzy aż dziwne

 • 2018-06-14 14:09:17

  gość: ~z Malczyc

  @~Rafal

  nie ma, bo są zajęci obmyślaniem, jak go wykorzystać przeciwko wójtowi. Teraz to dopiero chłopina będzie musiał uważać :(

 • 2018-06-14 10:00:01

  gość: ~Czytelniczka

  Miejmy nadzieję że zostanie usunięty

 • 2018-06-14 14:44:20

  gość: ~olśniony

  @~Czytelniczka Czy już ustalono, kto ma być osunięty?

 • 2018-06-14 14:47:20

  gość: ~dedrolog

  @~olśniony Chodzi Ci, o usunięcie chwastu czy naszego włodarza?

 • 2018-06-15 13:59:28

  gość: ~amator

  @~dedrolog
  ja bym usunął włodarza to chwast(i wszystkie inne trujące rośliny w gminie)sam zwiędnie:)))

 • 2018-06-14 12:55:53

  gość: ~mieszkaniec gminy

  Dlaczego Powiat ma niezwłocznie usunąć barszcz? polecam link poniżej
  http://www.dziennikbaltycki.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/widziales-barszcz-sosnowskiego-sprawdz-komu-to-zglosic-i-kto-moze-go-usunac,12386250/

 • 2018-06-14 14:21:59

  gość: ~Mieszkaniec

  @~mieszkaniec gminy
  Może dlatego że to przy drodze powiatowej rośnie? A to teren powiatu jest.

 • 2018-06-14 22:17:28

  gość: ~Rafał

  @~mieszkaniec gminy
  Jeżeli walisz w stronę wójta bo chcesz jakiejś ku.rwa sensacji.. Bo dlaczego powiat.. To lepiej zajmij się swoim życiem na co dzień a nie sensacja a bo Wójt to już jest nudne

 • 2018-06-14 13:00:05

  gość: ~mieszkaniec gminy

  http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/barszcz-sosnowskiego-nie-wolno-go-tepic-na-wlasna-reke,73082.html

 • 2018-06-14 15:29:33

  gość: ~felix

  Niezupełnie tak. Barszcz pozbawia skórę naturalnej, odporności na promienie słonreczne UV, które parzą i powodują pęcherze i rany. NIE BOLI, NIE PARZY NIE PIECZE - TO NIE POKRZYWA. Musi być ekspozycja po kontakcie na słońce. W nocy nam się nic nie stanie, chyba, ze nie umyjemy nóżek i rano wystawimy je na słońce..

 • 2018-06-15 09:05:55

  gość: ~Barszcz

  Wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. Idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię ciul raz się żyje - pośmieszkuję sobie. Laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xD" a ta tylko wzięła zamach i wylała na mnie cały talerz tego barszczu. Cały ubrudzony na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś chora, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. Odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że nic go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. Ja mu mówię, że to jego chora dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. On wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi zupę bo ci dam w ryj, a z zawodu jestem bokserem". Dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej Albert Sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xD Patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem Sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". Więc myślę, że on specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?

 • 2018-06-15 13:55:45

  gość: ~nic nie wiedzący

  @~Barszcz
  to jak ten barszcz parzący się nazywa?Sosnowski czy Frankowski??

 • 2018-06-15 16:12:55

  gość: ~dyrdyr

  ostatnio dodany post

  @~Barszcz hahahaha! Bardzo malczycka riposta, ma swój urok, jak ta pieprzona dziura...

REKLAMA