POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Podczas pikniku będą zbierać środki na renowację kościoła

Środki zebrane podczas sobotniego festynu pomogą w renowacji ambony kościelnej w Pełcznicy fot.: maras - dolny-slask.org.pl

Jutro, 16 czerwca w Pełcznicy odbędzie się coroczny festyn integracyjny. Jednym z celów jest zebranie środków finansowych na renowację zabytkowego wyposażenia kościoła.

Impreza skierowana do całych rodzin rozpocznie się o godzinie 16 przy świetlicy wiejskiej w Pełcznicy. Oprócz walorów integracyjnych i rozgrywkowych ważnym elementem wydarzenia jest zbiórka pieniędzy na remont wyposażenia miejscowego kościoła, m.in. poprzez loterię fantową, w której wygrywa każdy los. – Kościół pw. Świętego Mikołaja w Pełcznicy staraniem mieszkańców jest odnawiany i przywracany do dawnej świetności. Jesteśmy małą społecznością - liczymy niespełna 310 mieszkańców, lecz dokonujemy niebywałych rzeczy. Bo jak inaczej to nazwać - w ciągu chociażby ostatnich 2 lat naszym staraniem wyremontowaliśmy barokowe ołtarze (główny i boczne) za kwotę ponad 300 tysięcy złotych. Całość prac wykonywał konserwator dzieł sztuki pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto w latach wcześniejszych wykonaliśmy osuszenie zewnętrznych ścian i wnętrza świątyni, całościowe prace malarskie wewnątrz i na zewnątrz, nowy dach oraz nawierzchnie brukowe terenu przy kościele. Przy pozyskiwaniu środków wielką pomoc i wsparcie udzieliła Gmina Kąty Wrocławskie, przeznaczając niemal połowę z ww. kwoty – informują mieszkańcy Pełcznicy za pomocą swojej internetowej tablicy ogłoszeń.

W tym roku zbierane są środki na renowację zabytkowej ambony z 1750 roku. Wykonana została w stylu rokoko, a jej autorem jest znany rzeźbiarz Leopold Jaschke. – Koszt wyceniony jest na 76 tysięcy złotych. To między innymi poprzez organizację festynu, z którego w całości dochód przeznaczymy na ten cel, wkrótce uda nam się tego dokonać – mówią o renowacji mieszkańcy.

pharom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA