POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Susza w powiecie średzkim. W gminach powoływane są komisje do szacowania strat

Widok na zbiory z pól z terenu gminy Malczyce fot.: Grzegorz Grabowski

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Rozpoczęły się żniwa. Niestety nie dla wszystkich rolników będą to udane zbiory. Susza, która dotknęła nie tylko nasz powiat, ale całą Polskę daje o sobie znać.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał komunikat o wystąpieniu suszy w Polsce w okresie od kwietnia do czerwca.

W każdej z gmin z terenu powiatu średzkiego powoływane są komisje do szacowania strat spowodowanych suszą. - W związku z wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych w postaci niedoboru opadów, również w gminie Udanin wystąpiło zjawisko suszy. Z tego tytułu rolnicy sygnalizują znaczne ubytki w plonowaniu poszczególnych upraw. 28 czerwca wójt gminy Udanin wystąpiła do Wojewody Dolnośląskiego o powołanie komisji do spraw szacowania strat w gospodarstwach rolnych - informuje Piotr Łabędzki sekretarz gminy Udanin.

Do średzkiego magistratu również wpłynęły pierwsze wnioski od rolników, a od 28 czerwca komisja pracuje w terenie. - Kolejne wnioski wraz z załącznikami należy składać niezwłocznie, najpóźniej do 6 lipca - dodaje Marta Wilczyńska rzecznik Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

Sytuację na średzkich polach obserwuje także wicestarosta Grzegorz Pierzchalski. - Wspólnie z pracownikami miałem możliwość sprawdzić stan upraw. Zboże, które jest teraz to w większości tzw. poślad. Jest niewykształcone ziarno. Te deszcze, które były, przyszły do nas o jakiś miesiąc za późno - wyjaśnia wicestarosta.

- Susza w większym lub mniejszym stopniu dotknęła każdą z naszych gmin. Niestety mocno uderzyła w Udanin, gminę typowo rolniczą. Mimo że gleby w większości są tam dobre, to jednak ten brak wody dał się we znaki - mówi Grzegorz Pierzchalski. - Jestem sołtysem w Ujeździe Dolnym i rolnicy od dwóch tygodni zgłaszają mi szkody. Ich szacowanie musi być zrobione przed zbiorem, a ono już trwa. Zachęcam rolników, by składali do gmin wnioski. Wiem, że komisje już pracują w terenie - dodaje wicestarosta.

Wniosek rolnika dotyczący oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym.

Oświadczenie nr 1 dla rolników nie posiadających dokumentacji.

Oświadczenie nr 2 dla rolników posiadających pełną dokumentację.

anbo

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Susza w powiecie średzkim. W gminach powoływane są komisje do szacowania strat

  2018-07-04 23:59:12

  gość: ~Grześ

  Co ty Grzesiu pitolosz? Jaki poświat? Nigdy chłopie nie miałeś do czynienia z gospodarką to pier.... głupoty. Jak już to poślad. A co do tych komisji to są za późno powołane bo gmina Udanin zaspała jak zwykle. W innych gminach już dawno były powołane komisje.

 • 2018-08-02 14:39:21

  gość: ~Joker

  ostatnio dodany post

  @~Grześ
  A kiedy zgłosiłeś szkodę? A może ty z tych co pytają w gminie co z suszą? Nota bene na twoim polu.
  P.S. Słyszałem,że PZU zbiera wnioski na przyszłe szkody wypadkowe. Po 500-set bedą dawać.

REKLAMA