POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Do końca października ma zakończyć się renowacja figury św. Jana Nepomucena w Środzie Śląskiej

Figura św. Jana Nepomucena w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Po prawie 10 latach figura św. Jana Nepomucena, która znajduje się przy wieży widokowej w Środzie Śląskiej, zostanie odnowiona.

W kwietniu informowaliśmy o ogłoszonym przetargu na renowację i konserwację figury przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. 11 lipca burmistrz Adam Ruciński podpisał umowę z Pracownią Konserwatorską Restoart Piotr Wanat z Wrocławia na renowacje figury. Na tę inwestycję gmina pozyskała środki z Unii Europejskiej w kwocie ponad 72 tys. złotych.

- O renowację tej figury gmina Środa Śląska zabiegała od wielu lat. Zabiegało też o nią Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej, którego obecny prezes Grzegorz Borowski był również obecny w trakcie podpisania umowy. W końcu po prawie 10 latach starań udało się, dzięki pozyskaniu środków unijnych w ramach PROW przyznanych przez LGD Kraina Łęgów Odrzańskich - informują pracownicy Urzędu Miejskiego.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. prace badawcze i projektowe. Ponieważ figura znajduje się w pobliżu jezdni, niezbędne będzie wykonanie projektu organizacji ruchu drogowego i uzyskanie pozwolenia na zajęcie pasa drogowego na czas demontażu i montażu pomnika. Renowacji poddana będzie nie tylko figura świętego, ale i stopnie schodów pomnika. W planach jest również rekonstrukcja ogrodzenia. - Wartość kontraktu na renowację średzkiej figury to 114,7 tys. złotych, a termin zakończenia zadania ustalono do 30 października - dodają urzędnicy.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA