POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Chełm: alternatywą dla przebudowy drogi z kostki jest budowa obwodnicy wsi

Droga z kostki w Chełmie czeka na przebudowę fot.: akme

Od lat trwają rozmowy nad przebudową drogi w Chełmie (gm. Malczyce). Być może jej finał poznamy pod koniec miesiąca.

Wielokrotnie pisaliśmy o sytuacji mieszkańców i utrudnieniach z przebudową drogi wojewódzkiej nr 345, która przebiega przez miejscowość. 

Na początku lipca gmina Malczyce i Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu podpisali porozumienie w ramach którego opracowywana jest dokumentacja techniczna przebudowy drogi. Dziś już wiemy, że pod uwagę brana jest także możliwość wybudowania alternatywnej drogi, która miałaby biec obok wsi.

Wójt: jestem za budową obwodnicy

9 sierpnia we wrocławskiej siedzibie DSDIK odbyła się narada techniczna dotycząca przebudowy drogi nr 345 w miejscowości Chełm. Uczestniczył w niej wójt Piotr Frankowski. W trakcie spotkania omawiano dwa warianty inwestycji: przebudowy istniejącej już drogi z kostki i budowy nowej, która byłaby obwodnicą wsi. - Uważam, że opcja obwodnicy Chełmu, którą bierzemy pod uwagę, jest najlepsza. Dzięki nowej drodze zmniejszyłby się ruch kołowy w miejscowości - wyjaśnia wójt.

Przebudowa istniejącej drogi z kostki miałaby polegać na... wyczyszczeniu kostki i ułożeniu jej z powrotem na drodze. - Taką decyzję podjęła konserwator zabytków. Kostka po prostu zostałaby wyczyszczona. W ramach tego wariantu jest także zaplanowana budowa chodnika, który jest priorytetem. Ta opcja inwestycji byłby zdecydowanie tańszy niż budowa nowej drogi, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, a nie pieniądze. Jestem za budową obwodnicy, uważam, że zdecydowanie bardziej poprawiłoby to bezpieczeństwo mieszkańców i końcu poczuliby się komfortowo - dodaje Piotr Frankowski.

Jaka padnie decyzja, dowiemy się pod koniec sierpnia, wówczas odbędzie się kolejne spotkanie. Wtedy zostanie wybrany jeden z dwóch wariantów. Gmina dotychczas wsparła finansowo wykonanie dokumentacji technicznej w połowie tj. około 45 tys. złotych. - Jeśli padnie decyzja o przebudowie drogi wojewódzkiej, to jako gmina będziemy partycypować w kosztach związanych z budową chodnika w wysokości 50 proc. Jeśli jednak wybrana zostanie budowa obwodnicy wówczas byłaby to w całości inwestycja DSDiK - podsumowuje wójt.

Do sprawy wrócimy.

anbo

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Chełm: alternatywą dla przebudowy drogi z kostki jest budowa obwodnicy wsi

  2018-08-10 18:18:30

  gość: ~gość

  Tylko obwodnica,na chodnik po prostu nie ma tam miejsca i tak z trudem samochody się tam mijają

 • 2018-08-10 20:41:05

  gość: ~fg

  jaki to wójt nagle zatroskany o mieszkanców wsi,cztery lata nic nie robił,ale jak wybory za pasem,to obiecuje wszystko

 • 2018-08-10 21:54:00

  gość: ~mal

  ha ha obwodnica chełma ,ale kit przedwyborczy ,i moze jeszcze jest alternatywa budowy portu lotniczego w malczycach

 • 2018-08-12 16:56:27

  gość: ~Z Malczyc

  Alternatywa dla gminy Malczyce to zmiana wójta. I to jak najszybsza.

 • 2018-08-29 22:49:03

  gość: ~felix

  ostatnio dodany post

  Taniej byłoby chyba ludzom postawić nowe domy np w Szymanowie i zlikwidować cały ten Chełm. To i tak miejscowość dziś wymierająca...

REKLAMA