Express-Miejski.pl

Pierwsi kandydaci na wójtów i burmistrza oficjalnie zarejestrowani. Kampania przybiera na sile

Wybory samorządowe odbędą się 21 października fot.: EM

Do 26 września do północy przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie wszyscy czekali do ostatniej chwili. 

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała nazwiska pierwszych kandydatów na główne stanowiska w gminach. W średzkiej są to Przemysław Babiński (40 lat) z Juszczyna oraz Bogusław Krasucki (60 lat) ze Środy Śląskiej.

Póki co - jako jedyny aktualny włodarz - jasnej deklaracji o swoim starcie nie złożył obecny burmistrz Adam Ruciński. W materiałach prasowych Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia Razem dla Ziemi Średzkiej, z którego się wywodzi, podpisywany jest jako jego lider, a nie kandydat. Również w rozmowie z naszą redakcją zachowuje w tej kwestii wstrzemięźliwość. 

Nieoficjalnie mówi się, że czwartym kandydatem ubiegającym się o stanowisko burmistrza, będzie również Dariusz Maciejewski (50 lat) z Juszczyna.

W gminie Miękinia z obecnym wójtem Janem Marianem Grzegorczynem (61 lat), który również ubiegać się będzie o to stanowisko w nadchodzącej kadencji, zmierzy się na pewno Danuta Bogus-Łyś (51 lat) z Brzeziny. 

W gminie Kostomłoty zarejestrowano póki co trzy kandydatury: Beatę Andrejewicz  (58 lat) z Jarząbkowic, Janinę Gawlik (56 lat) z Piotrowic oraz Mariusza Żałobniaka (46 lat), także mieszkańca Piotrowic. 

Dwa nazwiska pojawiły się na liście w gminie Udanin. Są to dotychczasowa wójt Teresa Olkiewicz (57 lat) z Udanina oraz radny Wojciech Płaziuk (40 lat) z Pichorowic.

W Malczycach - póki co - oficjalnie żaden z kandydatów nie został zarejestrowany. Wiemy jednak, że o fotel wójta na pewno ubiegać się będą trzy osoby: obecny szef gminy Piotr Frankowski, który start zadeklarował na łamach naszego portalu już na początku stycznia tego roku, radna Mariola Kądziela oraz sołtys Malczyc Beata Witowska Szymczyk, która w rozmowie z nami potwierdziła, że dokumenty rejestrowe już zostały złożone.

W przypadku Marioli Kądzieli jasnej deklaracji nie było, aczkolwiek na początku września, w trakcie spotkania w Malczycach organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a poświęconego ochronie środowiska, przedstawiono radną jako kandydatkę na wójta. Ta nie zaprzeczyła. 

Kampania trwa i przybiera na sile

W przypadku gminy Kostomłoty poza artykułami, w których zarówno Janina Gawlik, jak i Mariusz Żałobniak zadeklarowali start w nadchodzących wyborach, można mieć odczucie, że nic się nie dzieje. To jednak tylko złudzenie. Od dłuższego czasu bowiem obecny przewodniczący rady gminy, wspierany przez wójta Stanisława Wichę, aktywnie uczestniczy w większości wydarzeń organizowanych zarówno na terenie macierzystej, jak i w sąsiednich gminach. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że od poniedziałku rozpoczną się także spotkania mieszkańców z kandydatami, a także dystrybuowane będą ulotki wyborcze.

O wiele ciekawiej sytuacja wygląda w gminie Miękinia. Tam pojawiły się już pierwsze banery promujące osobę obecnego wójta Jana Mariana Grzegorczyna. Również na łamach lokalnej prasy jego komitet wyborczy publikuje pierwsze materiały wyborcze. Korzysta również z możliwości promocji na portalu społecznościowym Facebook. Wczoraj również pojawił się dynamiczny spot, w którym włodarz zachęca do oddania na niego swojego głosu. 

Póki co działań jego kontrkandydatki, czy prawdopodobnego kontrkandydata, nie widać.

W przypadku gminy Udanin zarówno Teresa Olkiewicz, jak i Wojciech Płaziuk zadeklarowali swój start na łamach naszego portalu. Od tego momentu rozpoczęła się tam oficjalnie kampania. Ich komitety opublikowały pierwsze plakaty wyborcze zachęcające do głosowania i na nich, i na ich kandydatów na radnych. W kampanii mocno wykorzystywany jest portal społecznościowy Facebook. Publikowane są posty i różnej maści komentarze, których autorami często są fikcyjne osoby. Wydaje się także, że na potrzeby kampanii utworzono także portal informacyjny prowadzony przez sympatyzującego z obecną wójt mieszkańca gminy. Czy się mylimy i będzie to strona niezależna, która po wyborach nie zniknie z mapy powiatu średzkiego? Czas pokaże. 

W Malczycach - póki co - tylko Piotr Frankowski oficjalnie podał do publicznej wiadomości swój zamiar kandydowania na wójta gminy. Na Facebooku pojawiły się ulotki wyborcze przygotowane przez jego komitet. Mogłoby się wydawać, że na tym koniec. Nie można jednak przemilczeć wspomnianego wcześniej już spotkania dotyczącego ochrony środowiska organizowanego w sali konferencyjnej  urzędu gminy, w trakcie którego promowana była osoba Marioli Kądzieli na stanowisko szefa malczyckiego samorządu i uznać to za pierwszą, oficjalną deklarację udziału w wyborach oraz rozpoczęcie jej kampanii. Wiemy już także, że co najmniej jeden z kandydatów przygotowuje swój spot wyborczy. Nie obejdzie się także bez spotkań z mieszkańcami.

Najciekawiej wygląda sytuacja w Środzie Śląskiej. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że w grze o średzki tron liczyć się będą dwaj kandydaci: Adam Ruciński, obecny burmistrz oraz Bogusław Krasucki, były burmistrz. Tylko ich komitety od dłuższego czasu podejmowały działania stricte ukierunkowane na zbliżające się wybory. Pojawiły się gazetki promocyjne, artykuły prasowe, banery wyborcze porozwieszane na terenie całej gminy, nagrania video. Doszło także do pierwszych spotkań z mieszkańcami, a na Facebooku poszczególnych kandydatów oczerniają w komentarzach anonimowi autorzy sprzyjający frakcji przeciwnej. Podobnie rzecz ma się również pod opublikowanymi na naszej stronie materiałami wyborczymi poszczególnych komitetów. Czytelnicy często nie są dla nich łaskawi.

Do gry wchodzi jednak trzeci kandydat. Przemysław Babiński. Były zastępca obecnego burmistrza. Pojawiły się już jego plakaty, banery, na których deklaruje, że wybuduje szpital. Czekamy jednak na dalszy rozwój sytuacji, gdyż patrząc przez pryzmat działań kontrkandydatów, to o wiele za mało.

Pierwsze kroki podjął także Dariusz Maciejewski. Na jednym z portali ukazała się rozmowa z nim, w której nieśmiało zaznaczał, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do startu. Później, jako przypadkowy mieszkaniec, na tym samym portalu, mówił o prowadzonej przez gminę inwestycji drogowej. Otrzymaliśmy też informację, że z dużym prawdopodobieństwem kandydat przygotowuje swój spot wyborczy. Czekamy zatem z niecierpliwością na dalszy rozwój wydarzeń. 

em

26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pierwsi kandydaci na wójtów i burmistrza oficjalnie zarejestrowani. Kampania przybiera na sile

  2018-09-22 10:38:02

  gość: ~Średzianin

  Ba....ta i głąb na Burmistrza-heh,he.

 • 2018-09-22 10:39:45

  gość: ~Marian

  I Marian pozamiatał...

 • 2018-09-22 12:02:42

  gość: ~HH

  u mariana widac z kim ma układ pierwsze sekundy filmu

 • 2018-09-22 12:30:02

  gość: ~bom

  @~HH
  przynajmniej jest skuteczny. patrz na inne gminy. daleko w czarnej d...upie

 • 2018-09-24 07:59:51

  gość: ~tak

  zwłaszcza gmina malczyce w czarnej dupie. dług 6 mln deficyt 8 mln - to trzeba było się napracować

 • 2018-09-28 11:20:47

  gość: ~Haha

  ostatnio dodany post

  @~tak
  Z pewnością.
  Otwórz oczy i zobacz co jest zrobione pacholku Pani K.

 • 2018-09-27 14:25:06

  gość: ~Karolina

  @~bom ale w czym skuteczny? Robi minimum tego, co mógłby zrobić z takim budżetem. A kasa nie wiadomo gdzie idzie. Co wybory leje wodę, czego to nie będzie robił a jak wygra to udaje, że tematu nie było. Żal

 • 2018-09-28 06:46:22

  gość: ~Mks

  @~Karolina
  Ale jakie minimum? Co ty mowisz? Przeviez caly czas cos sie dzieje w gminie! Nie ma chyba dnia zeby nic sie nie dzialo przy gminnych inwestycjach. Drogi, park&ride, szkoły- naprawdę nie widzisz jak bardzo gmina się zmieniła w ostatnich latach?

 • 2018-09-22 12:37:36

  gość: ~Janko muzykant

  @~HH
  A niech i z diabłem ma układ grunt że są pozytywne efekty

 • 2018-09-22 12:40:15

  gość: ~jasna sprawa

  @~Janko muzykant
  w punkt super riposta

 • 2018-09-22 12:38:57

  gość: ~z miekini

  @~HH
  układ ma z mieszkańcami gminy i to widać w całym spocie , gratuluje wyników cięzkiej pracy

 • 2018-09-22 18:31:22

  gość: ~Anula

  Środa może się uczyć od Was ale jak by nie była to trochę i sukces Średzian którzy uciekli ze średzkiego ratusza do Urzędu Gminy Miękinia

 • 2018-09-23 16:51:13

  gość: ~wyborca

  sołtys wójtem a pucybut milionerem, takie rzeczy tylko w Malczycach. 4 lata temu miała tylko podstawowe wykształcenie, ciekawe czym pochwali się teraz, ale szkoła to nie wszystko tylko że w tym przypadku nie ma NIC :(

 • 2018-09-24 08:02:05

  gość: ~to prawda

  biorąc wszystko to co powinien mieć wójt to Beata ani Franek nie mają i to bez dyskusji. ślepy tylko by udawał że tego nie widzi

 • 2018-09-24 11:54:59

  gość: ~Ewa

  @~to prawda
  Tak ale za to Pani Radna ma wszystko hahaha!!!! Tylko Frankowski nadaje się na to stanowisko!!!!

 • 2018-09-25 07:46:23

  gość: ~buhhaha

  franio. tylko franio. może jakiś pomnik w centrum??????????????? zart roku!

 • 2018-09-25 22:38:15

  gość: ~Marta

  @~buhhaha
  Jeżeli jest to możliwe !!!! Najlepszy wójt jaki był. Lepszy niż kandydaci którzy nie mogą sobie poradzić z wygrana i wstępują do partii

 • 2018-09-23 17:11:07

  gość: ~Ania

  Jeżeli wójt Malczyc to tylko Piotr Frankwoski !!!!

 • 2018-09-24 08:03:40

  gość: ~smiech na sali

  oskarżony w prokuraturze ma być reprezentantem malczyc? żartujecie sobie chyba.

 • 2018-09-24 11:52:29

  gość: ~Ania

  @~smiech na sali
  Takie komentarze zostawcie dla siebie. Tak wasz Pani K. nie wygra. Nawet jak będziecie oczerniać wójta. I widać, że kochani radni zaczynają komentować!!!!!

 • 2018-09-27 08:16:48

  gość: ~FRANIO

  Franio, Franio, Franio!!! Nasz kochany Franio!!! Proszę głosujcie!!! Bo inaczej poleci na dno!!!!! Kotwica tu nie pomoże!!!! Więc franio franio franio!!! nie daj się!!!

 • 2018-09-23 19:15:59

  gość: ~antek

  Jak można w ten sposób pisać o wyborach? Redakcja na poziomie gimnazjum. Infantylne wyliczanie kandydatów, trywialne sformułowania typu: "średzki tron", "dystrybucja ulotek" to tylko niektóre, przyprawiające o ból zębów - "przedwyborcze kwiatki". Jednym słowem - pisanina o wszystkim i o niczym. W dodatku bez znajomości podstawowych zasad składni języka polskiego i interpunkcji:(

 • 2018-09-23 19:49:31

  gość: ~Wuj Truj

  @~antek
  Cała polityka jest infantylna, jak to ładnie napisałeś. Politycy zachowują się jak dzieci więc i artykuł w tym tonie. Mi się podoba, oddaje klimat walki w piaskownicy.

 • 2018-09-23 22:18:37

  gość: ~antek

  @~Wuj Truj
  Polityka to jedno, styl pisania drugie. I nie ma co zwalać na kandydatów. Najpierw wypada nauczyć się "robić w słowie", a potem zamieszczać rzetelne informacje.

 • 2018-09-23 23:53:50

  gość: ~Martin

  @~antek
  Ktoś R.R. Martina nie czyta to mu średzki tron nie pasuje. Dla mnie w punkt

 • 2018-09-24 20:12:26

  gość: ~malczyczanin

  Z niecierpliwością czekamy na spot naszego KIMA. Nie bardzo może skopiować Mariana z Miękini ale zdjęcia ze strażakami i zaprzyjaźnionymi, rodzinnymi firmami na pewno znajdą się w prezentacji.

REKLAMA