Express-Miejski.pl

Gmina Malczyce ma nową oczyszczalnię ścieków. Jest to rekordowa inwestycja warta ponad 11,5 mln

Nowo wybudowana oczyszczalnia w Malczycach fot.: Angelika Harom - em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nowa oczyszczalnia ścieków w Malczycach jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku.

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczków to jedne z priorytetowych i proekologicznych inwestycji na terenie gminy Malczyce.

W związku z planowanym rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Malczyce, władze samorządowe już w 2014 roku podjęły pierwsze prace związane z przyjęciem koncepcji związanej w rozbudową istniejącej oczyszczalni ścieków. Na przełomie roku 2015 i 2016 wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski zainicjował rozpoczęcie prac projektowych oraz inwentaryzacje obiektów na terenie oczyszczalni. To zaowocowało w 2016 roku możliwością ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Gmina Malczyce wraz z Malczyckimi Usługami Komunalnymi przystąpiły do złożenia wniosków i tym samym pozyskała drugą co do wielkości dotację, rekordową z dotychczasowych z UE. Dofinansowanie w pierwotnej wysokości wyniosło 8 mln 600 tys. jednak kiedy pojawiła się możliwość odzyskania podatku VAT od całej inwestycji, wprawdzie samo dofinansowanie uległo zmniejszeniu do 7 mln 650 tys zł, jednak doliczając odzyskany VAT kwota środków, które wrócą do budżetu gminy Malczyce wyniesie prawie 10 mln zł. Kosztorys inwestycyjny opiewał na kwotę ponad 11 mln.

Główną przyczyną podjęcia decyzji związanej z modernizacją istniejącej oczyszczalni były następujące kwestie: brak przepustowości, zwiększenie ładunków ścieków na przestrzeni ostatnich 10 lat, konieczność przygotowania się do włączenia następnych miejscowości z aglomeracji Malczyce oraz zabezpieczenie przepustowości dla nowych inwestorów przemysłowych.

Prace postępowały zgodnie z harmonogramem. Warto podkreślić, że już 22 czerwca uruchomione zostało "serce oczyszczalni" - nowy ciąg technologiczny. Urządzenia działają w nowej technologii biologiczno-mechanicznej, a skuteczność oczyszczania kształtuje się na poziomie ponad 90%. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że od czerwca oczyszczalnia zaczęła pracować i przyjmuje 100% ścieków dopływających. Zwiększenie przepustowości oczyszczalni z aktualnych 2500 RLM do około 6370 RLM, pozwoli na obsługę całej gminy, a co najważniejsze stworzy warunki do objęcia systemem kanalizacji sanitarnej całej aglomeracji Malczyce.

W zakres wykonanych prac wchodził remont i przebudowa istniejącego budynku socjalnego, stacji dmuchaw oraz budynku głównej przepompowni i krat. Wybudowano nowy punkt zlewczy ścieków dowożonych. Całkowicie przebudowano tranzyt ścieków na nowe bioreaktory, które zapewniają nam rezerwę na ścieki z całej gminy. Powstał również nowy budynek technologii, w której znajduje się podczyszczanie mechaniczne ścieków, stacja polimeru i dmuchaw oraz prasa śrubowa do nadmiernego osadu wraz z higienizacją. Zastosowanie takiej innowacyjnej technologii związanej z odwodnieniem osadów spowoduje obniżenie kosztów jego utylizacji i umożliwiło likwidację poletek osadowych. Powstałe zadaszenia na reaktorach, które są charakterystyczne dla tego typu oczyszczalni, powoduje wyeliminowanie procesów związanych z oddziaływaniem UV na ścieki.

Dzięki wykonanym pracom oczyszczalnia ścieków stała się kompaktowa,
a wykorzystanie jej terenu jest dużo bardziej efektywne. Powstały wiaty na sprzęt, jak również odwodniony osad, a dotychczasowa stacja dmuchaw przeobraziła się
w pełnowymiarowy garaż ze stanowiskiem warsztatowym.

Bardzo istotne z punktu widzenia nadzoru nad prawidłową pracą oczyszczalni
i zachodzącymi tam procesami biologiczno-chemicznych jest w pełni wyposażone laboratorium.

Oprócz przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków zmodernizowane zostały stacje uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczkowie. Wykonane zostały prace, które zakładały modernizację technologii uzdatniania wody, elektryki, automatyki oraz regenerację studni. Najbardziej istotną z punktu widzenia strategii zaopatrzenia mieszkańców w wodę jest to, że na każdej stacji uzdatniania są czynne studnie głębinowe, w Malczycach, Dębicach i Wilczkowie – po dwie w każdej miejscowości, a w Mazurowicach – trzy. Dzięki tym regeneracjom studni zaoszczędzona zostanie w perspektywie najbliższych 5 lat kwota ok. 250 tys. zł z tytułu budowy nowych ujęć wody.

Specyfika i ogrom tych prac inwestycyjnych na oczyszczalni ścieków, jak również prace związane z modernizacją poszczególnych stacji uzdatniania wody, udało się zrealizować zgodnie z harmonogramem.

Zastosowane technologie na terenie oczyszczalni ścieków pozwolą na długotrwałe
i bezawaryjne eksploatowanie tej inwestycji, co ma ogromne znaczenie jako efekt ekologiczny dla sąsiadującej z nią rzeki Odry i Obszarem Natury 2000.

Z początkiem września odbył się już oficjalny odbiór prac, które udało się zrealizować niespełna na przestrzeni roku. Teraz Malczyckie Usługi Komunalne przygotowują się do otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni, które odbędzie się 15 października.

UG

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Malczyce ma nową oczyszczalnię ścieków. Jest to rekordowa inwestycja warta ponad 11,5 mln

  2018-09-28 22:32:45

  gość: ~Ewa

  Super !!!

 • 2018-09-29 13:22:22

  gość: ~nie do końca

  fajnie, tylko że tyle gówna i smrodu co zafundował gminie to oczyszczalnie nie da rady przerobić

 • 2018-09-28 22:37:13

  gość: ~Dawid

  Brawa dla naszych urzędników, którzy załatwili dofinansowanie i pomimo problemów z szefem, robią co mogą. Bo was nikt nie docenia. A bryluje tylko nasz mały człowiek

 • 2018-09-28 22:39:16

  gość: ~szambonurek

  Wszystko pięknie wygląda na zdjęciu. Tak naprawdę jak się temu przyjrzy z bliska i na własne oczy masa niedoróbek. Jedną z największych jest to, że cała masa budynków w Malczycach nie jest i nie będzie podłączona do kanalizy. Rowem na 1 Maja ścieki płyną wprost do Odry. Super, że jest taka inwestycja. Potrzebna i to bardzo.Dlaczego jednak 11 czy 12 milionów inwestuje się bez głowy? Nie można było podłączyć Dworcowej i 1 Maja do kanalizy? Obawiam się, że może być problem w przyszłości i to niedalekiej.Bo jeżeli to są pieniądze z RPO to pewnie będą to kontrolować. Zresztą nadal Malczyce zanieczyszczają Odrę. I co tu po wydanych pieniadzach?

 • 2018-10-04 12:24:22

  gość: ~dyrdyr

  @~szambonurek Prawda. Pamiętajmy jednak, że ulica Dworcowa i wszystko co pod nią - nalezy wciąż do kolei... Tak jak kiedyś, wszystkie budynki przy niej.

 • 2018-09-29 10:38:53

  gość: ~Ziutek

  Proszę dopisać: "Artykuł sponsorowany ze środków wyborczych wójta"

 • 2018-09-29 13:24:42

  gość: ~wszystko fajnie

  wszystko fajnie, ale podsumowując naprawdę w gminie nie zostało za wiele zrobione, nie zapominając o długu i deficycie i prokuraturze w której franek ma sprawę, co jest podsumowaniem idealnym tych 4 lat.

 • 2018-09-30 19:04:18

  gość: ~gość

  @~wszystko fajnie
  Franek ma jeszcze sprawę w CBA o przetargi z pewną malczycką firmą

 • 2018-10-01 18:19:27

  gość: ~Wędkarz koła nr 12

  To nie do uwierzenia ale odpływ z oczyszczalni wygląda 10 razy lepiej od płynącej w Odrze wody. Szczerze przyznaję że liczyłem na poprawę ale to co widzę naprawdę czapki z głów oby tak dalej a Odra będzie się miała dobrze.

 • 2018-10-01 22:57:11

  gość: ~Kamila

  Super tylko chwalić takiego Wójta który pomimo ciężkiej i wszystko negującej opozycji. Udało się doprowadzić inwestycje do kona. BRAWO

 • 2018-10-02 06:44:34

  gość: ~brawo

  brawo, że radni, którzy znają wszystkie przekręty jak i pracownicy - nie wykopali go i dali mu szanse, żeby chociaz oczyszczalnię dokończył, ale już dziękujemy. chcemy żeby Malczyce pięły się w górę a nie w dół i aby nie zajmowały się osobami publicznymi sądy itp. Chcemy aby dobre imie Malczyc zostało zachowane!!!

 • 2018-10-02 17:54:31

  gość: ~Haha

  @~brawo
  Haha, z Państwem napewno się będą piąć...
  Widać było za poprzednich włodarzy...
  Powodzenia Panie Wojcie

 • 2018-10-03 08:19:45

  gość: ~ekolog2

  Beznadziejna jakość wykonania. Wszystko jeszcze niezgrane, na siłę robione od początku i nie działające prawidłowo na poczet kampanii wyborczej.Wójcio obiecał, że po wykonaniu "jego dzieła" napije się wody z oczyszczalni odzyskanej ze ścieków. Czekamy z niecierpliwością. A co tak cicho o milionowych karach za zrzuty ścieków niezgodnych z normami?

 • 2018-10-03 10:38:23

  gość: ~jak to

  nic o tym nie mówili. kto to będzie płacił?????????

 • 2018-10-03 22:21:32

  gość: ~Igor

  12 PAŻDZIERNIKA 2018 w piątek w Domu Kultury zostanie wyjaśnione wiele spraw związanych z oczyszczalnią ścieków, a w tym jakie są wyniki pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Srodowiska.
  To nie będą wymysły, tylko dowody - PAPIERY-KONKRETY.

 • 2018-10-04 08:16:43

  gość: ~wódz

  @~Igor
  To już są badania a otwarcie ma być dopiero 15 października ale co z karami?

 • 2018-10-04 08:34:39

  gość: ~obserwator

  Najnowsza afera to brak w kasie pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Jeszcze w historii gminy Malczyce nie wydarzył sie taki incydent. To najlepiej świadczy o gospodarzu tej gminy i efektach jego 4 letniego działania. Powoli wychodzi coraz więcej takich historii. Temu panu już dziękujemy!

 • 2018-10-04 11:50:31

  gość: ~gosc

  to już skandal!! Nauczyciele zasługują na szacunek a nie łaskę!!!!

  Nauczyciele dbają o dzieci, o ich kształtowanie a dzieci są naszą przyszłością.

  I tak dalej.....

 • 2018-10-04 17:18:35

  gość: ~inka

  W artykule powinno pisać budynek oczyszczalni a nie oczyszczalnia.To jest zasadnicza różnica.A kiedy gospodarstwa będę podłączone do oczyszczalni tego nie wiadomo.Rozrzutne wydawane pieniądze przez lokalnego włodarze z PO.

 • 2018-10-04 21:58:34

  gość: ~tak

  ostatnio dodany post

  tak, oczyszczalnie - szumnie brzmi. A nawet Malczyce w całości nie są podpięte do oczyszczalni, a co dopiero wioski - i nie będą, bo to jest inwestycja, którą musi poprowadzić sztab mądrych ludzi!

REKLAMA