POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Tropami Skarbu Średzkiego. W sobotę odbędą się wykłady na terenie miasta

Po Środzie Śląskiej w sobotę odbędą się wykłady na terenie miasta fot.: mpr

20 października o godz. 11 rozpocznie się spacer po Mieście Skarbów. Wydarzenie organizuje Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

- Zapraszamy na spacer po Środzie Śląskiej, który odkryje tajemnicze miejsca związane ze Skarbem Średzkim. Uczestnicy spaceru usłyszą m.in. o okolicznościach znalezienia skarbu, historii gminy żydowskiej w Środzie Śląskiej. Spacer poprowadzą pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej - informują organizatorzy.

W tym roku przypada 30. rocznica odkrycia Skarbu Średzkiego. Z tej okazji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przygotowano wystawę skarbu.

W sobotę o godz. 11 uczestnicy spaceru spotkają się pod pomnikiem Rolanda na placu Wolności. Wprowadzenie historyczne poprowadzi kustosz Jacek Witecki z muzeum z Wrocławia. Dalej na ulicy Daszyńskiego, gdzie odnaleziono skarb, dr Przemysław Kulesza opowie o okolicznościach znaleziska. Następnie kustosz Zbigniew Aleksy z Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej przybliży historię gminy żydowskiej w Środzie Śląskiej.

Trasa spaceru przewiduje także przejście na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odkryto wywiezione wraz z gruzem klejnoty. Po drodze uczestnicy zobaczą mury miejskie. W tych miejscach wykład poprowadzi dr Grzegorz Borowski, dyrektor średzkiego muzeum, który opowie o mieście w połowie XIV wieku i rozwoju średniowiecznego miasta.

Na koniec o odzyskanych klejnotach Skarbu Średzkiego opowie kustosz Jacek Witecki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA