POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Wybory w gminach w powiecie wrocławskim przyniosły kilka zmian

wybory przyniosły kilka zmian w gminach powiatu wrocławskiego fot.: em

W dwóch gminach, odbędzie druga tura, a w dwóch kolejnych był tylko jeden kandydat. Co się zmieniło? Zobaczcie sami.

Gmina Kąty Wrocławskie: O stanowisko burmistrza ubiegało się czterech kandydatów. Finalnie w drugiej turze walka toczyć się będzie pomiędzy obecnym burmistrzem Antonim Kopciem a Łukaszem Zbroszczykiem, który do tej pory zasiadał w radzie gminy. Jaki będzie finał? Tego dowiemy się 4 listopada.

W I turze gosy rozłożyły się następująco:
Antoni Kopeć – 37.34 proc. - II tura 
Łukasz Zbroszczyk - 31.64 proc. - II tura 
Jacek Selwesiuk – 20.16 proc. 
Marta Dudziec-Osiecka - 10.85 proc. 

Gmina Dlugołęka: Tutaj również o fotel wójta ubiegało się czterech kandydatów. Niespodzianką okazały się wyniki wyborów. Podobnie jak w Kątach Wrocławskich tak i tutaj będzie musiało dojść do ponownego głosowania. Największym rywalem obecnej wójt Iwony Łebek, która sprawuje władze w gminie, już trzecią kadencję jest Wojciech Błoński, który nie oszczędzał na kampanii wyborczej. Czy w drugiej turze przyniesie to oczekiwany rezultat? Zobaczymy.

Wyniki z I tury głosowania:
Wojciech Błoński - 39.76 proc. - II tura 
Iwona Łebek - 35.49 proc. - II tura 
Przemysław Poroszewski - 12.54 proc. 
Jan Augustynowski - 12.20 proc.

Gmina Jordanów Śląski: W tej gminie natomiast doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. O fotel wójta ubiegało się dwóch kandydatów, którzy już w poprzednich wyborach ubiegali się o to stanowisko. Cztery lata temu wygrał Henryk Kuriata. 21 października 2018 roku wszystko się zmieniło. Obaj panowie walczyli, ale lepszym okazał się były radny powiatowy, który wygrał z obecnym wójtem sporą ilością głosów. 

Wyniki głosowania:
Paweł Filipczak - 61,6 proc. 
Henryk Kuriata - 38,3 proc.

Gmina Sobótka: W tegorocznych wyborach samorządowych o fotel burmistrza w gminie Sobótka nie ubiegał się obecny włodarz Stanisław Dobrowolski. O jego miejsce walczyło trzech kandydatów: Mirosław Jarosz, Hubert Kurdziel oraz Tadeusz Jakubowski. Na nowego szefa gminy został wybrany Mirosław Jarosz, który w ogólnym rozrachunku zdobył 63,39% poparcia. U pozostałych dwóch kandydatów głosy rozłożyły się następująco: Hubert Kurdziel - 26.07 %, Tadeusz Jakubowski - 10.54 %.

Gmina Siechnice: W gminie Siechnice zaskoczenia nie było. O fotel burmistrza walczyło trzech kandydatów, jednym z nich był obecny włodarz, który piastuje stanowisko już drugą kadencję i będzie to robił nadal. Choć niewiele brakowało do drugiej tury, Jakub Kłosiński nie dogonił obecnego burmistrza i musi przełknąć gorycz porażki.

Głosy rozłożyły się następująco:
Milan Usak - 50,6 proc. 
Jakub Kłosiński - 33,4 proc. 
Andrzej Dulski - 15,9 proc.

Gmina Czernica: W Czernicy podobnie jak w Siechnicach urzędujący tam wójt Włodzimierz Chlebosz wygrał wybory w I turze.

Głosy wyglądają następująco:
Włodzimierz Chlebosz - 54,8 proc. 
Jarosław Jagielski - 31,5 proc. 
Jan Duda - 13,6 proc.

Gmina Żórawina: W Żórawinie na pozór mogło być troszkę trudniej, ponieważ o fotel wójta ubiegało się aż czterech kandydatów. Faktem jest jednak to, że obecny włodarz nie ma sobie równych i wygrał wybory w I turze.
Jan Żukowski - 53,1 proc. 
Agnieszka Drapus - 31 proc. 
Leszek Marszałek - 8 proc. 
Leszek Kordy - 7,8 proc.

Gmina Kobierzyce: Obecny włodarz był jedynym kandydatem na fotel wójta gminy Kobierzyce. Ryszard Pacholik uzyskał 87,73 proc. poparcia i przez kolejne 5 lat pełnił będzie dotychczasową funkcję. W przypadku, gdy o stanowisko wójta ubiega się jeden kandydat i tak musi poddać się ocenie wyborców. W niedzielnych wyborach obecny wójt musiał uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W gminie Kobierzyce uprawnionych do głosowania było 14 768 wyborców. Ryszard Pacholik uzyskał 6928 głosów za i 969 głosów przeciw co stanowi 87,73 proc. poparcia.

Gmina Mietków: Podobnie jak w Kobierzycach obecny włodarz był jedynym kandydatem na fotel wójta. Adam Kozarowicz uzyskał 71,89 proc. poparcia i przez kolejne 5 lat pełnił będzie dotychczasową funkcję. W przypadku, gdy o stanowisko wójta ubiega się jeden kandydat i tak musi poddać się ocenie wyborców. W niedzielnych wyborach obecny wójt musiał uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W gminie Mietków uprawnionych do głosowania było 3145 wyborców. Adam Kozarowicz uzyskał 1184 głosów za i 463 głosów przeciw.

Ślubowanie wójta odbywa się na sesji rady gminy. Sesję powinien zwołać przewodniczący rady na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyniku wyborów wójta. Jeżeli tego nie uczyni, sesję zwołuje komisarz wyborczy w ciągu 21 dni po ogłoszeniu wyniku wyborów. 

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA