POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Znani średzianie, którzy odeszli w 2018 roku. Wspominamy ich w Zaduszki

W Zaduszki wspominamy mieszkańców powiatu średzkiego, którzy odeszli w 2018 roku fot.: em

W ciągu ostatnich miesięcy pożegnaliśmy wyjątkowych mieszkańców powiatu średzkiego.

Wśród nich byli działacze społeczni oraz osoby, które przyczyniły się do rozwoju sportu, kultury i nauki. Dziś w Święto Zmarłych wspominamy ich.

Profesor Bogusław Banaszak

We wtorek 9 stycznia zmarł prof. Bogusław Banaszak - prawnik, konstytucjonalista, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Był mieszkańcem gminy Miękinia oraz długoletnim Przewodniczącym Rady Nadzorczej Zakładu Usług Komunalnych w Miękini.

Profesor Bogusław Banaszak, w latach 1973–1975, studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1983 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. W 1991 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 1998 był profesorem nauk prawnych. Autor ponad 250 prac naukowych, wśród których są monografie, podręczniki, studia i artykuły. Kilkadziesiąt z nich opublikowano za granicą (na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Francji, Chile, Korei Południowej, Holandii). Odznaczony m.in Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2008), Złoty Krzyż Zasługi (2001).

Legenda średzkiego sportu - Janusz Borowy

Pod koniec maja w wieku 71 lat zmarł Janusz Borowy - wieloletni działacz, człowiek, który krzewienie sportu miał w sercu. Ze Środą Śląską związany był od ponad 40 lat.

Janusz Borowy to miłośnik sportu, pasjonat. Przez lata wychowywał kolejne pokolenia jako nauczyciel wychowania fizycznego w Środzie Śląskiej. Był organizatorem oraz prowadzącym niezliczonych wydarzeń sportowych w powiecie średzkim. Był również wieloletnim prezesem średzkiego Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Bakalarz. W Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji ds. odznaczeń oraz koło seniora.

Leonard Rosenbeiger

W wieku 82 lat 20 lipca zmarł Leonard Leszek Rosenbeiger – wieloletni społecznik, zaangażowany w życie lokalnej społeczności Środy Śląskiej i całej Ziemi Średzkiej.

Śp. Leonard Rosenbeiger był wieloletnim Przewodniczącym Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Środzie Śląskiej, m.in. dzięki jego staraniom i bardzo dobrym relacjom z władzami miasta i gminy Środa Śląska członkowie związku regularnie uczestniczyli w licznych wyjazdach i wycieczkach wspieranych przez Gminę Środa Śląska.

Od 1956 r. był członkiem chóru parafialnego przy parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, pełnił również funkcję prezesa chóru, a w latach 1983-2002 występował w Misteriach Męki Pańskiej” przygotowywanych przez chór. Był ojcem siódemki dzieci, poetą, działaczem społecznym, bardzo dobrym człowiekiem.

Lech Błauciak

7 lipca zmarł wieloletni sołtys Ujazdu Górnego (gm. Udanin) Lech Błauciak. Miał 58 lat. Mężczyznę ratowali strażacy ochotnicy z miejscowej jednostki OSP. Jak mówili o nim mieszkańcy, był osobą zaangażowaną w sprawy sołectwa i związany z miejscową ochotniczą strażą pożarną. Na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców i bliskich jako życzliwy i aktywny człowiek.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA