POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Mieszkańcy Kozłowa i Pełcznicy upamiętnili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Zasadzony dąb i tablica pamiątkowa w Kozłowie fot.: Angelika Harom - em24.pl

Rajd rowerowy, „Niepodległa do hymnu”, zasadzenie dębu i odsłonięcie pamiątkowej tablicy – tak świętowano odzyskanie niepodległości w sołectwie Kozłów.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Kozłowa, wraz z sąsiadami z Pełcznicy rozpoczęli w sobotę 10 listopada, kiedy zorganizowali wspólny rajd rowerowy. – Razem pokonaliśmy trasę 24 kilometrów, zaczynając w Pełcznicy, następnie udając się w stronę Wszemiłowic, Skałki, Małkowic, Romnowa, a wracając skończyliśmy w Kozłowie, gdzie wspólnie usiedliśmy do ogniska. Na świetlicy obejrzeliśmy prezentację odwołującą się do wydarzeń sprzed 100 lat, a dzieci miały okazje sprawdzić się w teście wiedzy, za co otrzymali słodkie upominki – mówi sołtys Kozłowa Janusz Bronowicki.


Fot. archiwum prywatne

W niedzielę 11 listopada mieszkańcy Kozłowa wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, wspólnie śpiewając Mazurka Dąbrowskiego punktualnie o godzinie 12. Ważnym punktem było zasadzenie dębu oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy. – W ten sposób mieszkańcy nawiązali do wydarzeń z 1918 roku, kiedy to nasi przodkowie na terenie całej ówczesnej Polski sadzili dęby, świętując powrót ojczyzny na mapę Europy po 123 latach niewoli. Jesteśmy dumni, że mogliśmy czynnie wziąć udział w obchodach tak ważnego święta. Pamiątką tego będzie tablica, która zostanie na długie lata przy dębie zasadzonym w Kozłowie – opowiada sołtys Janusz Bronowicki.


Fot. Sołectwo Kozłów

pharom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA