Express-Miejski.pl

Radni podjęli uchwałę związaną z budową Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej

Zdjęcie ilustracyjne fot.: anbo

Na pierwszej po wyborach sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej, samorządowcy podjęli uchwałę ws. budowy nowej świetlicy w Rakoszycach.

Uchwalony dokument dotyczył wyrażenia zgody na realizację przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Śląskiej zadania inwestycyjnego pn. budowa Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej. 

Do czego potrzebna była ta uchwała? Na sesji wyjaśnił to kierownik wydziału promocji Jaromir Stawirej. - Uchwała jest kontynuacją wcześniej złożonego wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Inwestycja będzie realizowana przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Śląskiej. Na ten cel zostały wcześniej zabezpieczone środki w budżecie. Urząd Marszałkowski, jako instytucja sprawdzająca wnioski prosiła o wskazanie, że nie ma możliwości, żeby gmina przekazała bibliotece bezzwrotnie 500 tys. złotych, czyli taką dotację, którą ewentualnie otrzymamy w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Musi być jasno i wyraźnie napisane, że jeśli biblioteka otrzyma te pieniądze w ramach dofinansowania, zwróci je do budżetu gminiy Środa Śląska w tej wysokości, w której otrzyma - wyjaśnił kierownik.

Wszystko to wpisane jest w uzasadnieniu uchwały. W budżecie gminy zostały zabezpieczone środki na dwie dotacje celowe. W 2019 roku biblioteka z gminy otrzymałaby 250 tys. złotych, a w roku następnym 750 tys. złotych. - W przypadku otrzymania dotacji przez Bibliotekę Publiczną w Środzie Śląskiej w kowcie do 500 tys. złotych w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, środki te zostaną zwrócone do budżetu gminy. Rada wyraża zgodę na zaciągnięcie przez burmistrza zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy - 2018 do wysokości 1 mln złotych - czytamy w uzasadnieniu.

Warto przypomnieć, że Rakoszyckie Centrum Kultury i Czytelnictwa według projektu ma znajdować się na działce, która jest naprzeciwko obecnej świetlicy wiejskiej. W projekcie uwzględniono dużą salę wielofunkcyjną na około 120 miejsc siedzących. Będzie ona również mogła spełniać funkcję sali kinowej. Będą szatnie, zaplecze sanitarne, kuchenne, biblioteka oraz taras. 

anbo

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Radni podjęli uchwałę związaną z budową Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej

  2018-11-28 20:29:30

  gość: ~adasko

  komu order przypiąć

 • 2018-11-28 21:28:23

  gość: ~mła

  No w końcu coś się dzieje dla nas mieszkańców skorzystają Rakoszyce i Kobylniki,jednym i drugim się to już od dawna należało.Oby tak dalej mądre inwestycje i do przodu.

 • 2018-11-28 23:32:40

  gość: ~adam

  A kiedy taka będzie w Ciechowie?

 • 2018-11-28 23:38:07

  gość: ~Marudzenia Aliny

  Dokładni dzieci w Ciechowie też na taką zasługują i czekają, a nie stary poniemiecki budynek, gdzie odbywają się imprezy prywatne (18, dancingi itp.zakrapiane....), nawet po remoncie to dalej tanzbuda, a nie jak to ładnie napisano Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej!
  Może nowa radna to przeczyta i uruchomi pomysł dalej ?!

 • 2018-11-29 07:40:22

  gość: ~mła

  @~Marudzenia Aliny
  Wy w Ciechowie to macie piękną świetlice z biblioteką jak by takie były w Kobylnikach czy Rakoszycach to tematu budowy nowych wcale nie było.Proszę podjedzcie do Rakoszyc czy Kobylnik a sami zobaczycie kto ma rację.

 • 2018-11-29 07:45:03

  gość: ~Opa

  @~mła
  ...prosze podjechac do Ciechowa i zobaczyc jsk jest...poniemuecki budynek z mieszkancami nie spelniajacy i nie wygladajacy

 • 2018-11-29 07:57:09

  gość: ~załosne

  Poniemiecki budynek stoi jak sami piszecie od czasów dawnych. Gdzie był radny do tej pory z Ciechowa? Teraz fala hejtu leci i marudzenie ze Rakoszyce będą miały nowy obiekt. Jak widać skuteczny tam jest radny i wie co potrzeba dla ludności miejscowej. Tylko się cieszyć, że w gminie powstają nowe obiekty. Gdyby nie nieudolna "walka" do tej pory radnego z Ciechowa to miejscowość ta choć już dużo zyskała to mogła mieć jeszcze więcej.

 • 2018-11-29 10:16:56

  gość: ~Kaśka

  ostatnio dodany post

  @~załosne

  @~załosne
  ...muszę się dołączyć. Tzw. "hejt" to raczej płynie z komentarz wyżej (gość: ~załosne) i podsycanie do wrogich komentarzy. Nie interesuje mnie kto z jakiej partii itd....
  Ktoś wyżej napisał, że "też chciałby taki chciał w swojej miejscowości" (jest podziw i lekka zazdrość w pozytywnym tego znaczeniu).
  Uważam, że Ciechów zasługuje na Nową Świetlicę, jak nie które miejscowości wiejskie. pięknie wyglądałby taki budynek np na stary boisku ...gdzie byłby parking, placyk zabaw , wjazd dla wózków dziecięcych i inwalidzkich... z chęcią bym sama przyjeżdżała z dzieckiem na zajęcia i inne rzeczy....a jesteśmy w UE i XXI takie stare poniemieckie budynki, nie dość , że wymagają potężnego remontu i zmiany całego wnetrza, bo pomieszcenia sa przeogromne z potęznymi sufitami !!1
  Mam nadzieje, że po Rakoszycach będzie Ciechów :) ... i inne miejscowości - trzymam kciuki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

REKLAMA