POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Pracowali nad nią trzy lata. Jest już książka o Skarbie Średzkim

Jest już dostępna książka o Skarbie Średzkim fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Przygotowali ją na trzydziestolecie odkrycia Skarbu Średzkiego w Środzie Śląskiej. Wśród autorów są średzianie.

Publikacja w całości poświęcona jest skarbowi, jaki w 1988 roku odkryto w Środzie Śląskiej. Swoją premierę miała w miniony piątek. - W 1988 roku miało miejsce wydarzenie, które w istotny sposób zmieniło nasze postrzeganie przeszłości i spuścizny artystycznej ziemi śląskiej, a z czasem uczyniło Muzeum Narodowe we Wrocławiu właścicielem jednych z najcenniejszych przykładów średniowiecznego rzemiosła artystycznego. Tego roku odkryto w Środzie Ślaskiej prawdziwy skarb, który media, a wkrótce tez i nauka określiły mianem Skarbu Tysiąclecia. Ten zbiór bezcennych precjozów, w tym unikalnych w skali światowej regaliów i elementów władczej biżuterii, obok jakże bogatego zestawu monet, stał się chluba kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie jest tradycyjnie eksponowany przez trzy ostatnie miesiące roku. Przez pozostałą część roku jest prezentowany w mieście swojego odkrycia i udostępniany publicznie w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej - czytamy we wstępie książki autorstwa Piotra Oszczanowskiego dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Książka składa się na dwie części. W pierwszej trzech autorów opowiada o odkryciu skarbu. Wśród nich jest Zbigniew Aleksy ze średzkiego muzeum, który opisał dzień, w którym odkryto skarb w Środzie Śląskiej. Tekst autorstwa dr Grzegorza Borowskiego zatytułowany jest "Środa Śląska w czasach ukrycia Skarbu Średzkiego". W drugiej części publikacji Jacek Witecki opisuje "Średzkie klejnoty po trzydziestu latach", a Magdalena Karnicka "Monety z tzw. drugiego Skarbu Średzkiego w zbiorze Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W książce można także znaleźć wiele zdjęć z okresu, kiedy skarb znaleziono na ulicy Daszyńskiego.

We wtorek 4 grudnia w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, tuż przed wykładem książkę zaprezentował dyrektor dr Grzegorz Borowski. W publikacji można znaleźć także opis wyników badań fizykochemicznych. - Badania zostały wykonane przez zespół Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków - mówił na spotkaniu dr Grzegorz Borowski. - Książka nie jest jeszcze u nas dostępna. Do nabycia będzie w ciagu tygodnia, dwóch. Nie wiemy jeszcze, ile będzie kosztować - dodał dyrektor.

Nakład to jedynie 500 egzemplarzy z czego 30/50 będzie możliwe do nabycia w średzkim muzeum. Nad książką "Skarb Średzki. Trzydziestolecie odkrycia" pracowano około trzy lata.

anbo

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pracowali nad nią trzy lata. Jest już książka o Skarbie Średzkim

  2018-12-05 16:48:17

  gość: ~Skarbnik

  Szkoda że Autor nie zwrócił się do mieszkańców Środy o pomoc.
  Trochę ciekawych dokumentów dotyczących skarbu z okresu jego odkrycia jest wśród ludzi.
  Może kolejna edycja będzie bogatsza o te materiały.

 • 2018-12-05 21:55:53

  gość: ~Marcin

  @~Skarbni
  Kto to bedzie czytał? Kogo to interesuje?

 • 2018-12-11 21:03:30

  gość: ~Ja

  ostatnio dodany post

  @~Marcin
  Mnie to interesuje i mam nadzieje, że uda mi się kupić tę pozycję.

REKLAMA


REKLAMA