POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Największe jasełka w Polsce. Orszaki przejdą ulicami m.in. Miasta Skarbów, Miękini i Malczyc

Zdjęcie ilustracyjne fot.: em

Już w tę niedzielę 6 stycznia w kościele wierni będą świętować Objawienie Pańskie, potocznie nazywane świętem Trzech Króli.

Z tej okazji od kilku lat w powiecie średzkim kolędnicy prowadzą Orszaki Trzech Króli. Orszak jest przedstawieniem Jasełek, które są wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą.

Pierwszy przemarsz rozpocznie się już o godz. 11.15 w Malczycach. O godz. 10:30 w tamtejszym kościele parafialnym odbędzie się msza święta. W programie organizatorzy przygotowali wspólne kolędowanie oraz konkurs kolęd i pastorałek. O godz. 13.30 rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejsze przebranie orszakowe m.in. za Króla, za kolędę i pastorałkę. Nie zabraknie również poczęstunku w postaci ciasta, kawy, herbaty i grzanego wina. Będzie także żywa szopka, ognisko z kiełbaskami.

Środzie Śląskiej uroczystości rozpoczną się od mszy świętej o godz. 12 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Na godz. 13 zaplanowano przemarsz orszaku, który zakończy się na Rynku Dolnym, przy specjalnie przygotowanej szopce. Tam odbędzie się także wspólne kolędowanie z m.in. Gosią Pauką i Pawłem Wenderskim. - Tegoroczną nowością będzie także średniowieczny charakter Orszaku w Mieście Skarbów - do wędrówki szykują się już rycerze i dwórki. Na uczestników orszaku będzie czekać gorąca grochówka, herbata i słodki poczęstunek: pierniki w kształcie koron oraz pyszne wypieki Kół Gospodyń Wiejskich i parafian - informują organizatorzy średzkiego orszaku.

- Zachęcamy również rodziny do przygotowania flag orszakowych – na materiale można zaprezentować swoje hasło, nazwisko, twarze lub cokolwiek podpowie kreatywność. Rodziny, które najpiękniej zaprezentują się podczas orszaku otrzymają nagrody!  Podczas tej edycji Orszaku Trzech Króli w Mieście Skarbów chcemy również poprosić wszystkich o pomoc w organizacji wydarzenia. Dlatego 6 stycznia pojawią się orszakowe puszki – będziemy zbierać fundusze, które ułatwią organizację kolejnych edycji - dodają organizatorzy.

W gminie Środa Śląska orszaki odbędą się także w Szczepanowie gdzie program rozpocznie się o godzinie 11.30 mszą świętą, a w Brodnie o godz. 11. 

Orszak Trzech Króli odbędzie się również w Miękini. Po mszy świętej o godz. 11 spod kościoła wyruszy orszak, który przejdzie ulicami stolicy gminy. Orszak odbędzie się także w Mrozowie. - Po mszy około godz. 13 spod kościoła wyruszy Orszak ulicami Mrozowa. Na trasie napotkamy sceny z zamku Heroda czy wiejskiego zajazdu. Będziemy świadkami walki dobra ze złem - pomiędzy aniołami i diabłami. Spotkamy również pasterzy, którzy tanecznym krokiem zaprowadzą nas do stajenki. Przechodząc przez bramę anielską, dojdziemy do szopki aby oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku Bożemu. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa - informują organizatorzy.

anbo

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Największe jasełka w Polsce. Orszaki przejdą ulicami m.in. Miasta Skarbów, Miękini i Malczyc

    2019-01-04 00:25:50

    gość: ~Marian

    ostatnio dodany post

    Pisze ,że "Największe jasełka w Polsce" .O co chodzi?

REKLAMA