POWIAT ŚREDZKI
EMka.news

Najbardziej w ostatnich latach wzrósł dług gminy Udanin. Ranking zmian zadłużonych samorządów

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Portal Wspólnota opublikował ranking zmian zadłużenia jednostek samorządowych. Przygotował go prof. Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Autorzy zestawienia sprawdzili, jak zmienił się poziom długu w latach 2014–2017. Na górnych pozycjach rankingu znajdują się samorządy, w których ten przyrost był relatywnie najwyższy, na dole te, gdzie zadłużenie udało się w największym stopniu zmniejszyć. - Jako punkt początkowy rankingu wybieramy rok 2014. Z jednej strony to moment, w którym poziom zadłużenia w skali kraju był najwyższy. A jednocześnie to początek ostatniej kadencji samorządowej. Poziom zadłużenia na koniec 2014 roku (wyrażony jako procent budżetu każdej JST) porównujemy z zadłużeniem na koniec 2017 roku. Innymi słowy, pytamy o to, jak w poszczególnych gminach, powiatach i województwach zmieniał się poziom długu. Wartości ujemne wskaźnika oznaczają spadek (wyrażony w  punktach procentowych), a wartości dodatnie – wzrost zadłużenia (także w punktach proc.). Przykładowo, jeśli w jakiejś gminie wskaźnik zadłużenia na koniec 2014 roku wynosił 51 proc., a pod koniec 2017 r. – 39 proc., to wartość naszego wskaźnika wynosi 12. Pytamy więc, w których samorządach zadłużenie spadało najszybciej w trakcie ostatniej kadencji, a w których wzrastało - wyjaśniają autorzy.

Tak wypadły średzkie gminy

Jako pierwszą pod lupę bierzemy miasto i gminę Środa Śląska. Na 267 miast powiatowych średzka gmina zajęła 9 miejsce. Pod koniec 2017 roku zadłużenie gminy wyniosło lekko ponad 33 mln złotych. W ciągu trzech lat wzrosło ono o 6 punktów procentowych.

Wśród gmin wiejskich dług najbardziej wzrósł w gminie Udanin, która zajęła 78 miejsce na 1555 gmin. Zadłużenie zwiekszyło się o 7,31 proc. Dla przypomnienia 31 grudnia 2017 roku dług gminy wyniósł ponad 10 mln złotych.

W pozostałych gminach sytuacja jest odwrotna - zadłużenie się zmniejsza. I tak Miękinia zajmuje 318 miejsce, a dług zmalał o 0,41 punktów procentowych. W 2017 wyniosł ponad 26 mln złotych. Zadłużenie o 16,15 punktów procentowych zmiejszył się w gminie Kostomłoty, która w rankingu zajęła 1272 miejsce. Najbardziej spośród wszystkich gmin z terenu powiatu średzkiego, zadłużenie zmniejszyło się w Malczycach o ponad 19 proc.

Jeśli chodzi o powiat średzki to zajął on 253 miejsce. Zadłużenie zmniejszyło się o 8,7 punktów procentowych.

em

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Najbardziej w ostatnich latach wzrósł dług gminy Udanin. Ranking zmian zadłużonych samorządów

    2019-01-10 06:28:07

    gość: ~Nono

    No to gmina Udanin ma się czym pochwalić... Ze miała bardzo dobrego gospodarza (była księgowa) która zamiast zmniejszyć dług gminy to jeszcze go zwiększyła nieprzemyslanymi decyzjami... I dlatego ów pani przegrała wybory... Może i tu mogło by się pojawić CBA tak jak ma to miejsce w Środzie..

  • 2019-01-11 10:53:18

    gość: ~ja

    @~Nono
    Ty jesteś nie przemyślany przemyślana to stawka za śmieci którą dzisiaj uchwalono 18 zł 50% więcej niż było paranoja.

  • 2019-01-11 23:53:03

    gość: ~beee

    @~ja
    Robią tak barny. Stawka za śmieci wynika z przetargu. Wzrost jest w całym kraju. Przelicz sobie jak tona składowania śmieci na początku roku 2018 była 230 zł a teraz jest 430 zł to ile to jest %? Śmieci będą szły w górę wszędzie. Mówią o tym w telewizji i piszą w prasie od lipca!!!

  • 2019-01-12 08:37:06

    gość: ~Ja

    @~beee
    Barany to mnie rozbawileś to po co to pisanie chwalenie jakich to oszczędność nie zrobił taki kit to ty możesz ciemnemu ludowi wciskać popatrz na inne gminy wkoło ile placa ich mieszkancy a wtedy pogadamy.

  • 2019-01-10 22:30:57

    gość: ~o tak

    Pytanie na co poszły te pieniądze ,,dług" gdzie się nie popatrzysz tam niedociągnięcia...

  • 2019-01-11 07:48:50

    gość: ~ja

    @~o tak
    Ty jesteś niedociągnięcie:) Zobaczymy co nowy pokaże, na razie robi oszczędności i to się chwali. Za śmieci opłata pewnie zmaleje bo zaoszczędził. A co do tych niedociągnięć to chyba żyjesz w innym świecie. Pozdrawiam

  • 2019-01-11 10:51:52

    gość: ~ja

    To już wszystko jasne 18 zł za śmieci segregowane tylko pracownik gminy w kasie wiedział już wczoraj bo za luty policzył 18 zł bez uchwały rady gminy to chyba coś jest nie halo.

  • 2019-01-11 23:58:36

    gość: ~beee

    @~ja
    Efekt uboczny rządzenia nieudaczników przez ostanie 12 lat. Dodać wystarczy jak to powiedziała uciekająca skarbnik z tonącego okrętu. Rok 2020 będzie ciężko domknąć budżet. Wiesz dlaczego? Bo zacznie się spłata kredytu, która miała być już od 2017 r. ale jaśnie rządzący wtedy przesunęli na 2020. 800 tyś rocznie!!!

  • 2019-01-12 08:40:42

    gość: ~Ja

    @~beee
    A skąd ty masz takie informację o skarbniku Wojtek ty powinieneś najlepiej wiedzieć dlaczego odeszla. Co już nie radzimy sobie z rzadzeniem teraz wszystko wina Tuska nie sorry poprzednika

  • 2019-01-12 11:04:28

    gość: ~to ja

    @~Ja --- są to ogólnie znane fakty dla średnio interesującego się sprawami gminy mieszkańca. Nowy Wójt wiedział że sytuacja finansowa gminy jest zła, ale to co zastał chyba nawet jego zaskoczyło.

  • 2019-01-12 12:15:05

    gość: ~Ja

    @~to przecież był radnym przez 4 lata i mówił ludziom przed wyborami o długu to teraz niech nie mydli oczu i do roboty się bierze najlepiej społeczeństwo obciążyć

  • 2019-01-12 13:03:23

    gość: ~to ja

    @~Ja-- ale co się tak pienisz skoro było tak dobrze przez 12 lat to on przyszedł na gotowe i nic nie musi robić, ale wy doskonale wiecie jakie jest wszędzie bagno. Powoli, wszystko będzie ujawniane. I sprawdzi się jakie informacje były przedstawiane radnym a jaka jest rzeczywistość. Wszystko w swoim czasie.

  • 2019-01-12 14:31:45

    gość: ~Ja

    @~to ja
    A niech sprawdzają powodzenia RIO też sprawdzalo i jakby było takie bagno jak piszesz to już dawno wójta by zamknęli i nie pienie się po prostu bawi mnie to wasze ciągłe wina poprzednika prawdziwi pisowcy wina Tuska

  • 2019-01-12 14:59:56

    gość: ~to ja

    @~Ja--- czy ja twierdzę że ktoś kradł?. RIO sprawdza czy się zgadza pod względem księgowym i tyle. Jeżeli ktoś rządził przez 12 lat i ciągle zadłużał gminę to zobowiązania które zaciągał będą spłacane jeszcze wiele lat. A fakt że spłatę zadłużenia przesuwa się o kilka lat to skandal. Dobrze że mieszkańcy to dostrzegli, że jedynym pomysłem na gminę było jej zadłużanie.

  • 2019-01-12 15:15:50

    gość: ~Ja

    @~to oj ktoś jest zły Wojtek zajmij się robotą a nie szukaniem czegoś sam nie wiesz czego na wojtowa bo pięć lat zleci a ty dalej będziesz szukal i tyle z twojego wojtowania będzie pozdrawiam serdecznie

  • 2019-01-12 17:14:10

    gość: ~to ja

    @~Ja--- i co argumentów brakło, zresztą w ogóle ich nie było. Dla każdego po przeczytaniu artykułu wszystko jasne. Ja również Wójta serdecznie pozdrawiam.

  • 2019-01-14 22:15:47

    gość: ~a dlaczego

    ostatnio dodany post

    @~Ja
    A dlaczego obwiniasz wójta??? Przecież to są same fakty zawarte w tym artykule. Widać dalej nie możesz się pogodzić z faktami.

  • 2019-01-13 14:47:50

    gość: ~mieszkaniec Środy

    Tylko dlaczego wszyscy wieszają psy na Gminie Udanin a nikt nie pisze o Środzie. Popatrzcie ile w ciągu rządów tego Burmistrza wzrosło zadłużenie Środy, dziewiąte miejsce w Polsce wśród miast powiatowych to jest naprawdę wielki sukces. Myślę że zw rankingu za cztery lata [całą kadencję] będziemy jedno z najbardziej zadłużonych miast powiatowych w Polsce. Ale za to mamy wielki sukces, zielone busiki i jedno z najdroższych targowisk , zamknięte 5 dni w tygodniu. Proszę spojrzeć na stronę targowiska w Sieradzu gdzie zmodernizowano dużo większe targowisko w dużo większym mieście, czynne 6 dni w tygodniu a miasto wydało o połowę mniej własnych środków