POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Radni uchwalili budżet powiatu. Dyskutowali m.in. o festiwalu Uwolnić Muzykę, szpitalu i CKA

Sesja budżetowa Rady Powiatu Średzkiego fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

24 stycznia w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyła się sesja budżetowa. Radni uchwałę przyjęli, ale nie jednogłośnie.

Radni stosunkiem głosów 9 za i 7 przeciw przyjęli uchwałę budżetową powiatu średzkiego na 2019 rok. Pozytywną opinię dla dokumentu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu oraz komisje stałe rady. Dochody powiatu będą oscylowały w kwocie około 48 mln złotych, a wydatki to koszt około 46 mln złotych. Nadwyżkę w kwocie 2 mln złotych przeznaczą na wykup papierów wartościowych.

W tym roku na inwestycje z budżetu powiatu zostanie przeznaczone blisko 1,7 mln złotych. Natomiast łączy koszt przedsięwzięć po dodaniu środków zewnętrznych to niemal 4,9 mln złotych. Najważniejsze zadania inwestycyjne na ten rok to m.in. przebudowa i modernizacja drogi powiatowej od Udanina do Konar wraz z chodnikami i ścieżką bitumiczną Udanin-Piekary oraz w miejscowości Udanin. Z dochodów własnych zostanie przeznaczony 1 mln złotych, natomiast dofinansowanie to ponad 2,9 mln złotych.

Kolejną inwestycją za 274 tys. złotych to przebudowa chodników przy drogach powiatowych w miejscowości Piotrowice i Paździorno. Za 150 tys. złotych opracowana zostanie dokumentacja techniczna na przebudowę drogi powiatowej od granicy miasta Środa Śląska do Malczyc, wraz z budową ścieżki rowerowej pomiędzy miejscowościami Chomiąża-Malczyce. Powiat przeznaczy także pieniądze na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę ścieżki rowerowej relacji Cesarzowice-Ujazd Górny, Cesarzowice-Jenkowice oraz Jenkowice-Zabłoto. Opracowana ma być dokumentacja na przebudowę drogi w Osieku od skrzyżowania z drogą S5 w kierunku Bogdanowa.

Z budżetu 35 tys. złotych ma zostać przeznaczonych na zadanie pn. "Zapewnienie wysokiej jakości transportu publicznego w Powiecie Średzkim  oraz gminach Malczyce, Kostomłoty, Udanin poprzez zakup taboru niskoemisyjnego nowoczesnych autobusów".

Dyskusja radnych m.in. o szpitalu i festiwalu Uwolnić Muzykę

Samorządowcy na sesji dyskutowali o uchwale budżetowej. Radna Maria Zachary zwróciła uwagę, że w dokumencie nie ma zabezpieczonych środków na wykupienie szpitala w Środzie Śląskiej. - Nie ma ujętych wydatków związanych z odkupieniem budynku szpitala, jak również z dalszą jego eksploatacją. Wnoszę o zarezerwowanie środków w 2019 roku oraz w wieloletniej prognozie finansowej na ten cel - zawnioskowała radna.

Dlaczego środki nie zostały zabezpieczone? - Kiedy budynek będzie wystawiony przez syndyka masy upadłościowej, na pewno odbędzie się spotkanie radnych z zarządem i poszczególnymi włlodarzami gmin. W tej chwili nie znamy jego wartości, w jakiej cenie i kiedy ta nieruchomość zostanie wystawiona. Trwają procedury przejęcia budynku od firmy PCZ - mówił sekretarz Mariusz Żałobniak. - Jeżeli w projekcie budżetu nie ma środków finansowych na odkupienie szpitala, to na jakiej podstawie będą odbywały się rozmowy z wójtami i burmistrzem, jeśli tego zadania nie ma wpisanego do budżetu? - dopytała radna. Głos w dyskusji zabrał przewodniczący Artur Bogucki. - Na ostatniej komisji pani mecenas prosiła, żeby nie podnosić na razie kwestii szpitala i należności z tym związanych, ponieważ są to umowy, które powinny być objęte swego rodzaju tajemnicą. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd, że na ten temat się nie rozmawia, bo to jest nieprawda. Nie róbmy sobie sami krzywdy, wprowadzaniem tego typu atmosfery. Była prośba, żeby nie upubliczniać pewnych kwot i pozostawić to do negocjacji. Nie traktujmy szpitala jako monety przetargowej do dyskusji, bo nie będzie nam to służyć - skomentował radny Bogucki.

Kolejnym poruszonym tematem był festiwal Uwolnić Muzykę. Radna Judyta Partyka-Basa przedstawiła plakat do najnowszej edycji imprezy, która ma odbyć się w lipcu tego roku. - Czy w roku 2019 planuje pan dofinansować imprezę pod nazwą Festiwal Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej? - pytała radna. - Ten festiwal ma już ósmą edycję i był dofinansowany z powiatu. Osoba, która jest jego dyrektorem, zgłaszała się o pomoc finansową. Trend w tym festiwalu poszedł w kierunku nieoczekiwanym. Grana jest muzyka bardzo agresywna. Myślę, że musimy się zastanowić nad nim, pilnując budżetu i szanując gusta niektórych osób. Żadne środki na ten festiwal nie zostały jeszcze określone - mówił Artur Bogucki.

Radna pokazała plakat tegorocznej edycji. - Wpis na portalu społecznościowym do tego plakatu brzmi: A słowo ciałem się stało. Oto plakat festiwalu na rok 2019. Kolejnych było wiele. Ostatni dotyczył biletów: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście, a ja was pokrzepię. Myślę, że na takie festiwale pieniądze z budżetu powiatu nie powinny zostać przeznaczone. Używanie fragmentów Pisma Świętego jest dalece niestosowne - skomentowała radna. Przewodniczący Artur Bogucki zadeklarował, że będzie pilnował tej kwestii. Temat festiwalu był także poruszany na sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej. Radni tak samo mają się zastanowić nad tym wydarzeniem.

Jednym z kolejnych tematów było utworzenie w mieście Centrum Kultury Alternatywnej. Radna Joanna Szremska stwierdziła, że o projekcie mało wiadomo. - Projekt CKA jest nierozpropagowany społecznie. Ludzie nie wiedzą, co to jest, komu to będzie służyło? Czy wszyscy mieszkańcy powiatu średzkiego będą mogli z niego korzystać? Być może w poprzedniej kadencji było o tym mówione. Muszę dziś przyjąć budżet z kwotą tych 9 mln złotych, a nic na ten temat nie wiem. Nie wiemy, jakie będą koszty utrzymania. Nigdzie nic nie ma na temat tej inwestycji - mówiła radna.

O samej inwestycji pisaliśmy wielokrotnie. Ostatni artykuł dotyczący CKA informował, jak dokładnie ma wyglądać obiekt. Starosta zapowiedział, że inwestycja będzie promowana na terenie powiatu i szerzej. Dodał także, jak ważna będzie współpraca z sąsiadującymi gminami, ośrodkami kultury. - Na pewno będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu średzkiego, nie tylko Środy Śląskiej. To bardzo duża inwestycja. Myślę, że będziemy wspólnie ją promować - mówił starosta Krzysztof Szałankiewicz. - Ja jestem przekonany, że będziemy zadowoleni z tej inwestycji. O CKA było mówione bardzo dużo, może to państwu umknęło - dodał przewodniczący Bogucki. 

Radny Mariusz Wojewódka dopytał także ile faktycznie budowa Centrum Kultury Alternatywnej będzie kosztować. - Proszę nam powiedzieć ile to będzie ostatecznie kosztowało? Proszę nam przedstawić ile będzie kosztowało utrzymanie tego czegoś? - pytał radny. Odpowiedź ma zostać podana na piśmie.

anbo

29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Radni uchwalili budżet powiatu. Dyskutowali m.in. o festiwalu Uwolnić Muzykę, szpitalu i CKA

    2019-02-01 15:30:07

    gość: ~MIESZKANKA

    A CO ZE ŚWIATŁAMI- NA SKRZYŻOWANIU CIECHOW-ŚRODA SLĄSKA

  • 2019-02-01 16:27:04

    gość: ~Jola

    dziwne, na rzeczy mniej istotne pieniądze są jak np festiwal uwolnić muzykę, a na najawżniejszą na szpital pieniędzy brak, Czyli w tym roku wycena, w przyszłym rezerwacja budżetu, w następnym przetarg itp itd
    szpital będzie ale w kiełbasie wyborczej w następnych wyborach

  • 2019-02-01 16:31:45

    gość: ~adam

    ...kurcze i Przewodniczący Rady i Vicestarosta w swoich spotach przedwyborczych o szpitalu...a w budżecie, ani złotówki nie przeznaczono na ten cel...!Kurze czytam i nie wieże, ważnieszy festiwal, jakieś Centrum (radny Wojewódka ma racje.. a ile i kto będzie utrzymywał to coś?....a o szpitalu ci ci cichutko....to jest Priorytet!
    P.S. tyle lat nic i teraz też...pomyśl wyborco zanim zagłosujesz |od tak|

  • 2019-02-01 16:45:37

    gość: ~Wyborca

    Czy Pan radny mgr inż M.Wojewódka nie wypowiadał się na temat wykupienia szpitala od syndyka,oraz prymitywnej muzyce agresywnej? Na temat obciążającego zdrowie mieszkańców Pan Dr Bogucki też się nie wypowiadał?

  • 2019-02-01 16:47:30

    gość: ~Uzupełnienie

    @~Wyborca
    Oczywiście chodzi o SMOG>

  • 2019-02-01 21:12:59

    gość: ~Maria

    Nie mogę uwierzyć ,że nie mówiono na temat zdrowia mieszkańców ale ,muzyce,budowach dla zabawy,itd.My ich wybraliśmy?

  • 2019-02-01 22:10:28

    gość: ~Powiatowy

    Poczytaj na Oto Środa. Tam pisze dziennikarz.

  • 2019-02-02 00:15:23

    gość: ~behemot

    a po co Wam szpital ... cytaty z Biblii nie są niczyją własnością a festiwal Uwolnić Muzykę należy wspierać tak samo jak inne inicjatywy kulturalne miasta .

  • 2019-02-02 11:12:56

    gość: ~Grześ przez wieś

    w końcu dodatkowy wicestarosta Grześ P to jakie zarobki otrzymał ?
    na wiele rzeczy pieniądze się znalazły, a na szpital nie

  • 2019-02-03 20:01:52

    gość: ~Grześ

    90 tys .

  • 2019-02-02 11:51:47

    gość: ~Mieszkaniec

    Żałosne w tym wszystkim, że przed wyborami niemal u każdego kandydata pojawiał sie temat szpitala, bo to dla większości z Nas najważniejsze, zeby nie pielgrzymować po szpitalach wojawództwa. Po wyborach w nowym budżecie ( nie zastałym po poprzednikach ) o szpitalu zapomnieli, bo wycena itp
    Jakby nie było można priorytetowo zarezerwowac pieniadze w budzecie
    Ps sprzedac bez wpływu naleznosci za szpital to potrafili szybko, a odzyskać to już problem

  • 2019-02-02 14:30:25

    gość: ~Sesja

    Oglądałem sesje. Panie starosto, apel! Dla dobra Pana i dla dobra Nas Wszystkich, niech pan się poda do dymisji. Bo aż uszy bolały słuchać tego co Pan mówi. Trzeba sobie po męsku zdać sprawę z tego, kto się do czego nadaje. A z całym szacunkiem dla Pana, ale nie nadaje się Pan w ogóle na tą funkcję. To widać i słychać co raz bardziej.

  • 2019-02-03 12:05:59

    gość: ~Oro

    @~Sesja
    Sprawa jest prosta. Nie ma szpitala=nie ma powiatu. Rozwiązać to towarzystwo wzajemnej adoracji. Obszar obecnego powiatu rozdzielić do sąsiadów. W budynku powiatu zostawić wszystkie urzędy jako filie starostw i dziękuję. Ciężkie miliony zaoszczędzone

  • 2019-02-05 10:48:49

    gość: ~Sesyja

    @~Sesja
    W końcu dla kasy się zostaje a nie żeby coś zrobić.

  • 2019-02-02 15:57:25

    gość: ~gal

    tak się przyglądam tym wywodom na temat szpitala i się zastanawiam o co chodzi .Ludzie przecież jeśli ten szpital ma funkcjonować w takim wydaniu jakim funkcjonował pod koniec swojej wegetacji to lepiej żeby nie było go wcale .Szpital to nie tylko budynek , to jest sprzęt ( dobrej jakości) na który nas nie stać, a jak nas nie stać na sprzęt to i specjaliści będą miernej jakość .Bo niestety kto tu przyjdzie pracować na sprzęcie pamiętającym lata 90.Sam w ostatnim czasie wylądowałem w szpitalu na przedmieściach Wrocławia odległość od Środy 19 km czas potrzebny do pokonania - Auto 25min ,komunikacja miejska 50 min czyli przystanek CCC-Szczepanów stacja 1,50zł , Szczepanów-Leśnica 6,70 , tramwaj Leśnica-Szpital 1.50zł czyli łącznie 9,70 .Wolę szpital w dobrym wydaniu niż lokalną przechowywalnie ,umieralnie.Po trzecie kto dofinansuje szpital bo na pewno nie NFZ , najbliższy szpital Leśnica 19 km , Legnica 25km,samo mówi za siebie i tam idzie kasa.

  • 2019-02-02 18:09:19

    gość: ~Emerytka

    Najgorsze ,że w Środzie Śl nie ma lekarzy specjalistów .Lekarze rodzinni dają skierowania do :gastrologa,laryngologa,okulisty,neurologa,onkologa, n. W naszym mieście nie ma niektórych specjalistów,np kardiolog, a ci co są to nie mają wyposażonych gabinetów.Krótko mówiąc ze specjalistami jest kompletny bałagan i nikogo problem nie interesuje.

  • 2019-02-02 18:13:07

    gość: ~Maria

    Czy w ratuszu lub powiecie jest jakiś etat urzędnika koordynatora służby zdrowia? Wydaje się ,że Starosta i Burmistrz nie są zainteresowani problemem.Nawet prasa lokalna temat omija!!!Nikt nic nie wie.Politycy zajmują się polityką a nie problemami wyborców.

  • 2019-02-06 06:25:51

    gość: ~hmm

    @~Emerytka
    jest problem. bo ich fizycznie ma.Poszli za radą pani poseł i WYJECHALI!!!!!

  • 2019-02-02 19:09:08

    gość: ~Do gal

    Ty chyba nie wieszo czym piszesz, pojechałeś pewnie na badanie lub konsultacje i cwaniakujesz
    Ciekawe gdybyś z raną otawrtą lub podobnym urazem ochoczo wsiadł w busika, potem w szynobusa tramwaj itp
    Nie twórz złej propagandy
    Oława, Trzebnica, Oleśnica, Brzeg Dolny są w podobnej odległosci od szpitali wrocławskich i tam szpitale mają
    Widocznie są potrzebne mieszkańcom tamtejszych powiatów
    Ok, nie robmy 10 oddziałow, ale kilka podstawowych chirurgia, dzieciecy itp

  • 2019-02-02 20:18:25

    gość: ~Cave

    @~Do gal Bł okres, ze porodówka była tu dobra z renomą. Dobre położne, domowa atmosfera. Niestety , rozleciało się.

  • 2019-02-03 12:10:34

    gość: ~Wyborca

    Pan zastępca,osoba która przyczyniła siè do sprzedaży szpitala teraz mówi o wprowadzaniu ludzi w błąd, wstyd.

  • 2019-02-03 18:04:49

    gość: ~wyborca

    "Judyta Partyka-Basa przedstawiła plakat do najnowszej edycji imprezy, która ma odbyć się w lipcu tego roku."
    A co pani radna Partyka i pan radny Bogucki ma do festiwalu "Uwolnić Muzykę" .Inicjatywa i festwal są taką samą imprezą jak "festiwal Kultury Ludowej" czy pochód Trzech Króli....
    czy nasze podatki mają zasilać tylko imprezy "jedynie słuszne".Nie badzie Pisem ,wszystkie legalne imprezy są "nasze "i należy je dofinansować !!!!

  • 2019-02-03 19:45:03

    gość: ~the

    @~wyborca --- mam nadzieję że nie dadzą ani grosza na ten festiwal. I dziękuję Radnej że nagłośniła temat.

  • 2019-02-03 21:33:38

    gość: ~Z powiatu

    @~wyborca
    Ten festiwal to NASZE pieniądze, które idą w błoto! I dziwię się że członkowie solidarności we wszystkich zakładach zgadzają się żeby to finansować z ich składek m.in.

  • 2019-02-03 22:18:55

    gość: ~wyborca

    @~Z powiatu
    Solidarność nie finansuje tego festiwalu od 2-ch lat:)

  • 2019-02-03 19:02:53

    gość: ~Jan

    A co z drogą Lutynia Gałów gdzie radni z gminy Miękinia