POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Jak znaleziono pudło z kośćmi i co się z nimi stanie? O tym opowiada wójt Janina Gawlik

Urząd Gminy Kostomłoty fot.: GK

Na początku stycznia w Urzędzie Gminy Kostomłoty doszło do niecodziennego odkrycia.

Przypomnijmy, 5 stycznia w urzędzie pracownicy, podczas prac porządkowych w piwnicy znaleźli kartonowe pudło, a w nim ludzkie kości. O zdarzeniu wójt Janina Gawlik poinformowała na ostatniej na sesji. 

Jak znaleziono to pudło? Cóż, 23 pracowników urzędu spotkało się 5 stycznia, by wspólnie zrobić porządki w piwnicy i na strychu z inicjatywy nowej wójt. - Chciałam, żebyśmy się z pracownikami spotkali i w wolną sobotę, w pewnym stopniu się zintegrowali. Mieliśmy tam mnóstwo rupieci, śmieci i niepotrzebnych przedmiotów. Łącznie było 14 kontenerów śmieci - opowiada wójt Janina Gawlik. W trakcie porządków znaleziono pudło. - Każdy karton, który znajdował się w piwnicy, czy na strychu był przez nas otwierany i sprawdzaliśmy, co jest w środku. Karton po kartonie i w kolejnym na wierzchu była czaszka. Zajrzeliśmy do środka, a tam były kolejne kości. Natychmiast zadzwoniliśmy po policję - dodaje wójt. - Nie mamy pojęcia, skąd one sie tam wzięły. Byliśmy bardzo zdziwieni. Jedno jest pewne, to pudło było tam od bardzo dawna. Ono było zastawione meblami, które ja pamiętam, jak byłam w gminie na stażu - opowiada Janina Gawlik.

W tej chwili kośćmi zajęła się prokuratura. Są one badane w zakładzie medycyny sądowej. - Po badaniach prawdopodobnie szczątki wrócą do nas. Chcemy przygotować godny dla nich pochówek. Mamy dwie możliwości albo w Piotrowicach, albo w Kostomłotach na cmentarzu. W obu miejscowościach mamy pomniki, w których mogłoby być pochowane szczątki. Jedno mnie tylko przeraża to, że w tych piwnicach i strychach nikt nie sprząta przez tyle lat. Myślę, że taka sytuacja jest w wielu urzędach. Szukamy miejsc na archiwa, a wystarczy, że zrobimy porządki - podsumowuje wójt.

anbo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jak znaleziono pudło z kośćmi i co się z nimi stanie? O tym opowiada wójt Janina Gawlik

    2019-01-29 19:07:10

    gość: ~Slawek

    A nie powinno Pani Wójt przerażać to, że w piwnicy Urzędu Gminy znaleziono ludzkie szczątki?

  • 2019-01-29 19:41:28

    gość: ~Xxx

    @~Slawek
    A bo to pierwsze ludzkie kości znalezione gdzieś? Kości podobno bardzo stare, z lat '20 lub' 30 ubiegłego wieku, duże więc prawdopodobieństwo, że jakiegoś Niemca, bo wtedy oni tu zamieszkiwali, więc kto czego ma się bać? Jeszcze nie jedno ludzie odkryją...

  • 2019-01-29 20:50:02

    gość: ~dyrdyr

    @~Xxx To mogły być po prostu dawne "pomoce naukowe" z jakiejś szkoły, zanim wynaleziono plastikowe szkielety :)

  • 2019-01-29 20:22:07

    gość: ~Bogdan ze Zbyszkowa

    Wielkie mi Halo . Pewnie jakiś Niemiec zamknął się w piwnicy w styczniu 1945 roku . Wolał umrzeć z głodu niż poddać się Ruskim.
    Takie rzeczy się działy zaraz po wojnie. W latach 70 tych znaleziono w jednej z wież dzisiejszego Sądu Wojewódzkiego, do których udało się w końcu znaleźć klucz i dostać, szczątki całego oddziału SS manów, którzy woleli się zabarykadować i zdechnąć z głodu, niż poddać się Ruskim w maju 1945 roku. Wrocław jako twierdza mógł bronić się nawet dłużej niż tylko do Maja. Nie został zdobyty Rynek do samego końca, tylko poddany po tym jak dotarła wiadomość że Berlin padł. Inaczej bronili by się jeszcze do października

  • 2019-01-29 20:46:53

    gość: ~Cave

    @~Bogdan ze Zbyszkowa Niezupełnie, niezupełnie :) Priorytetem był Berlin, a Wrocław miał być przede wszystkim zdobywany i wiązać siły niemieckie, przy jak najmniejszym wydatku sowieckich. Z tego powodu zdobywający, wcale nie mieli dużej przewagi w wojskach - jaka zwykle powinna być w takich operacjach. Gdyby nie to, zdobywanie Wrocławia trwałoby ze 2 - 3 tygodnie...

  • 2019-01-30 14:15:15

    gość: ~HAHA

    No proszę,historia musiała zatoczyć koło..Wróciła na stare śmieci nieco starsza Jasia ,zbawczyni gminy i musi pokazać ,że reszta wójtów nic nie robiła,ale ja wam pokażę!! Hmm fajna integracja haha.tym bardziej ,że wszyscy się tam znają jak łyse konie!!! A gmina , pani wójt, kiedy dostosuje godziny pracy do potrzeb mieszkańców? Czy jeden dzień w tyg.mogłyby panie posiedzieć np. do 16.30 żeby móc cokolwiek załatwić, bez konieczności brania urlopu? Czy czystki w gminie dotyczą tylko śmieci??

  • 2019-01-30 22:28:23

    gość: ~Dobre

    @~HAHA
    Widać w Udaninie już urząd pracuje we wtorki do 16.30. a inni się inegrują i szukają sesnsacji.

  • 2019-01-31 08:58:10

    gość: ~kost

    integrują za pieniądze zapomniała Pani Wójt dodać :):):) a niby oszczędności szuka...

  • 2019-02-06 15:58:11

    gość: ~dza

    ostatnio dodany post

    witam, nie wiem jak toczy się dalej śledztwo e sprawie kości ale mam bardzo istotne informacje. Będąc uczniem VII klasy Gminnej Szkoły Zbiorczej w Kostomłotach w okresie kwiecień-maj 1974 roku przed otwarciem pomnika pomordowanych więźniów przez niemieckich okupantów szczątki pomordowanych zostały przewiezione z obozów zagłady i wtedy podczas transportu zostały rozrzucone po drodze, na wysokości szkoły "walała" się ludzka czaszka a ktoś nie pamiętam kto pozbierał je i zaniósł je do Urzędu Gminy w Kostomłotach i tak przetrwały do dzisiejszych czasów. Dlaczego nie zostały złożone w grobie tego nie pamiętam być może krypta pod pomnikiem została już zamknięta.