POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Pod koniec października centrum NGO w Środzie Śląskiej ma być gotowe. Podpisano umowę z wykonawcą

Oficjalne spotkanie i podpisanie umowy z wykonawcą fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

O stworzeniu centrum NGO w Środzie Śląskiej mówi się od ponad dwóch lat. W tym roku  obiekt ma być już gotowy i służyć mieszkańcom.

Dziś tj. 30 stycznia w średzkim ratuszu odbyło się oficjalne podpisanie umowy z wykonawcą na utworzenie centrum dla organizacji poza rządowych wraz z zagospodarowaniem terenu. Uczestniczyli w nim autorzy projektu: pracownicy ratusza oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji z terenu gminy m.in. hufca ZHP, zrzeszenia LZS, MKS Polonia Środa Śląska, czy sybiraków, kombatantów i rencistów.

W przetargu złożone zostały trzy oferty na wykonanie przebudowy budynku. Wygrała ta złożona przez P&D Przemysław Drabik z Brzegu Dolnego. Złożona oferta to kwota w wysokości 2 398 146 złotych. Co ciekawe firma, która wygrała przetarg, już wcześniej zrealizowała dużą inwestycję na terenie miasta. Mowa o modernizacji Targowiska Miejskiego w Środzie Śląskiej.

- Cieszę się, że robimy dziś kolejny bardzo ważny krok. Rozpoczynamy fazę realizacji i będziemy odliczać czas, do końca inwestycji. Żeby tego dokonać, przez dwa lata ciężko pracowaliśmy z naszymi partnerami. W tym projekcie natrafiliśmy na duże potrzeby społeczne. Mamy fachowców, którzy potrafili te oczekiwania przełożyć na projekt - mówił na dzisiejszym spotkaniu burmistrz Adam Ruciński. - Bardzo się cieszę, że mamy takich partnerów. Robimy to dla nich. Ta inwestycja jest formą wsparcia dla organizacji pozarządowych. Dla nas współpraca z tymi organizacjami jest bardzo ważna. To już nie tylko wsparcie finansowe i organizacyjne, ale też lokalowe - podkreślał burmistrz.

Na spotkaniu głos zabrał także przedstawiciel firmy. - Mimo że jesteśmy firmą z Brzegu Dolnego, to podczas modernizacji targowiska 60 proc. załogi to byli mieszkańcy z tej gminy i powiatu. Jeśli chodzi o tę inwestycję, to musimy dołożyć siły, aby go wyposażyć w m.in. sieci strukturalne, telekomunikacyjne. Dołożymy wszelkich starań, by zmieścić się w określonym czasie. Myślę, że sobie poradzimy, ponieważ mamy wsparcie od ratusza za, co jesteśmy wdzięczni - mówił na spotkaniu przedstawiciel firmy. Budynek ma być gotowy do końca października 2019 roku.

Podpisanie umowy z wykonawcą

Słów kilka o inwestycji

W 2017 roku zlikwidowano w Przedszkole nr 2 w Środzie Śląskiej, by w jego miejscu stworzyć centrum dla organizacji pozarządowych. Budynek został ujęty w Lokalnym Programie Rewitalizacji średzkiej gminy. - Głównym celem projektu jest stworzenie warunków sprzyjających zaspokajaniu potrzeb społecznych i zwiększeniu integracji społeczności lokalnej poprzez nadanie nowej funkcji zdegradowanej infrastrukturze służącej organizacjom pozarządowym do realizacji zadań w sferze społecznej - mówiła dziś na spotkaniu jedna z autorek projektu Honorata Krawczyk z wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy z NGO.

W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie remont zabytkowego, zdegradowanego budynku przy ul. Konstytucji 3-go Maja, w którym mieściło się przedszkole. Przebudowana została już droga gminna - aleja J. Korczaka. Budynek będzie udostępniony działającym na terenie gminy organizacjom na ich siedziby i działalność. Wymieniony zostanie dach, przebudowana będzie klatka schodowa i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowana zostanie winda. Wejście do budynku będzie z poziomu chodnika. W budynku będzie znajdować się także kuchnia, czy sala konferencyjna. - Udostępniony na potrzeby lokalnej społeczności budynek będzie w pełni wyposażony w meble oraz infrastrukturę teletechniczną. Udostępniona będzie sala komputerowa oraz dwa pomieszczenia ze sprzętem audiowizualnym - opowiadała Honorata Krawczyk.

Inwestycja średzkiej gminy otrzymała także dofinansowanie w kwocie ponad 1,4 mln złotych. Głównymi źródłami finansowania jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - ponad 1,2 mln złotych, z budżetu państwa jest to kwota w wysokości ponad 193 tys. złotych. Gmina ze środków własnych przeznaczyła ponad 614 tys. złotych. Łącznie cała inwestycja kosztuje 2 043 802 zł. - Okazało się, że szacowane przez nas środki w ubiegłych latach, dziś są niewystarczające. Złożyliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego o zwiększenie dofinansowania o ponad 550 tys. złotych. Czekamy na jego rozstrzygnięcie - dodała urzędniczka. 

Partnerami projektu są: stowarzyszenie Intro z Wrocławia, Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej i Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej.

anbo

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pod koniec października centrum NGO w Środzie Śląskiej ma być gotowe. Podpisano umowę z wykonawcą

  2019-01-30 15:32:53

  gość: ~Przedsiębiorca

  Pamiętam doskonale, że w ubiegłym roku gmina uzyskała ponad 5,5 mln dofinansowania na Inkubator Przedsiębiorczości. Co dzieje się z tym projektem ???

 • 2019-01-30 18:35:00

  gość: ~Podatnik

  PO co to i dla kogo? Nie dla mieszkańców i podatników!!!!!!!

 • 2019-01-30 19:37:49

  gość: ~Adam

  widać że burmistrz pozazdrościł Staroście Centrum Kultury Alternatywnej niestety wyszło jak porównanie oka do D...

 • 2019-02-01 19:58:53

  gość: ~mieszkaniec

  a po co to? FANABERIE Pana A.

 • 2019-02-02 14:20:34

  gość: ~Mieszkanka

  Kontrolą domowych pieców zajmuje się straż miejska, a tam, gdzie jej nie ma – wyznaczony urzędnik. Przedstawiciele władzy mogą wejść do domu, przesłuchać domowników i pobrać próbki z kotła. Większość interwencji to wynik zgłoszeń mieszkańców zaniepokojonych czarnym dymem. Kary za palenie czym popadnie są znaczne.

 • 2019-02-03 10:37:46

  gość: ~Cave

  ostatnio dodany post

  @~Mieszkanka Mogą? Jak im gospodarz pozwoli. Jak nie wpuści to co? Będą wyważać? Jak to umocowane jest w ogólnych przepisach dotyczących prywatności , miru domowego itp?

REKLAMA