POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Wybory sołeckie w gminie Malczyce na nowych zasadach

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Tegoroczne wybory sołeckie po raz pierwszy odbędą się na nowych zasadach, określonych w uchwalonych 22 stycznia 2019 statutach sołectw gminy Malczyce.

Dotychczas Sołtysa i członków Rady Sołeckiej wybierano na zebraniu wiejskim, podczas którego zgłaszane były kandydatury, a następnie nad kandydatami odbywało się głosowanie. Zgodnie z nowymi zasadami tryb wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej wyglądał będzie następująco: wójt powołuje Gminną Komisję Wyborczą, której siedzibą jest Urząd Gminy Malczyce.

Na 21 przed planowanymi wyborami, do publicznej wiadomości podawane jest obwieszczenie o zwołaniu Zebrania Wiejskiego w sołectwie wraz z informacjami o terminie i miejscu zgłaszania kandydatur. Kandydatów na Sołtysa i członków Rady Sołeckiej zgłasza się do Komisji najpóźniej na 14 dni przed datą wyborów. W przypadku braku kandydatów na Sołtysa, dodatkowych zgłoszeń kandydatów można dokonać na Zebraniu Wiejskim. W przypadku gdy liczba zgłoszeń kandydatów do Rady Sołeckiej jest mniejsza niż maksymalny liczba członków Rady Sołeckiej (czyli 7) dodatkowych zgłoszeń kandydatów można dokonać na Zebraniu Wiejskim.

Po zarejestrowaniu kandydatów na Sołtysa i członków Rady Sołeckiej, Komisja ustala w porządku alfabetycznym rejestr zgłoszonych kandydatów. Najpóźniej 7 dni przed ustalonym dniem wyborów podaje do publicznej wiadomości obwieszczenie o rejestrze kandydatów na Sołtysa i do Rady Sołeckiej. Komisja przygotowuje karty do głosowania umieszczając w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona zarejestrowanych kandydatów, odrębnie na Sołtysa i członków Rady Sołeckiej. Głosowanie odbywa się na Zebraniu Wiejskim. Przeprowadza je komisja skrutacyjna w składzie co najmniej 3 osób wybranych spośród uprawnionych do głosowania uczestników zebrania w głosowaniu jawnym, po uprzednim uzyskaniu zgody kandydata.

- Wprowadzone zmiany są efektem doświadczeń przy poprzednich wyborach sołeckich. Mamy nadzieję, że usprawnią one całą procedurę aby uniknąć niepotrzebnych problemów i komplikacji w trakcie samego zebrania wiejskiego - komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

GM

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wybory sołeckie w gminie Malczyce na nowych zasadach

  2019-02-01 08:38:30

  gość: ~mm

  Jak zwykle to u włodarzy bywa, trzeba zrobić wszystko, aby wygrał właściwy kandydat na sołtysa.

 • 2019-02-01 15:15:12

  gość: ~mieszkwsi3

  kto uchwalił 22 stycznia 2019 statuty sołectw ,czy one nie muszą być zatwierdzone na wiejskich zebraniach

 • 2019-02-01 21:37:11

  gość: ~felix

  @~mieszkwsi3 Oj tam, oj tam :)

 • 2019-02-02 12:00:27

  gość: ~mieszkwsi3

  Przywiozą nam sołtysa w kopercie i radę sołecką.
  A co było złego w poprzednim wybieraniu sołtysów i rady sołeckiej
  W Środzie śląskiej , Udanin,Kostomłoty - po staremu
  tylko Malczyce i Miękinia jakieś cuda wymyślili

 • 2019-02-01 11:30:34

  gość: ~Ze wsi

  Kto to wymyślił???? 2 tygodnie przed zebraniem zgłoszenie kandydatów??? I zaczną się układy i układziki, żeby tylko wygrał ten pasujący urzędowi.

 • 2019-02-02 20:30:48

  gość: ~Janek

  Brawo panie wójcie, cywilizacja
  Tak pownnno być, a nie : za 5 min zebranie i wtedy na kolanie zgłasza się kandydata

 • 2019-02-03 10:30:21

  gość: ~felix

  @~Janek Tak. Likwiduje się też element niepewności i zaskoczenia ;) Trochę szkoda jednak takiej, jednej z ostatnich oddolnych, wiecowych form demokracji. Wszystko się porządkuje, wkłada w ramy przepisów

 • 2019-02-05 11:43:45

  gość: ~marysia

  ostatnio dodany post

  @~Janek
  Tak jak to dokładnie zrobił wójt na poprzednich wyborach sołtysa. Pierwsze co zrobił to dopadł do mównicy i zgłosił .... Wtedy było ok.

 • 2019-02-03 11:13:40

  gość: ~Wyborca

  Dlaczego został zmieniony statut solectw? A dlatego, że poprzedni miał błędy merytoryczne o których mówiono już przy poprzednich wyborach sołeckich. Przy akazji usystematyzowano wiele spraw. Najważniejsza to ordynacja wyborcza, która wyklucza przypadkowość i nieprzemyślane wybory. Podziękowania za zmiany należą się pracownokom UG i Radzie Gminy.

 • 2019-02-04 09:20:19

  gość: ~paragraf

  @~Wyborca Zmiana statutu sołectwa wymaga konsultacji z mieszkańcami i choć
  wynik konsultacji w sprawie statutu nie jest wiążący dla rady gminy, ale ich brak należy ocenić jako istotne naruszenie prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.( fragm. z Gazety Prawnej) w październiku 2018, w podobnej sprawie. Jeśli nie dopełni się tego warunku, takie zmiany mogą być zaskarżone i uznane za niewiążące. To byłyby rzeczy jakich gmina Malczyce teraz najmniej potrzebuje...

 • 2019-02-04 18:23:18

  gość: ~Zainteresowany

  @~paragraf
  Szkoda że nie jesteś na bieżąco skoro już podejmujesz głos w dyskusji
  http://bip.malczyce.wroc.pl/index.php/konsultacje-spoeczne/46-dokumenty/268-konsultacje-spoeczne

 • 2019-02-04 22:52:55

  gość: ~paragraf

  @~Zainteresowany A to nie po to dyskusja jest? Żeby się też dowiedzieć? Konsultacje - to dla mnie po prostu zebranie wiejskie zwołane w sprawie zmiany sposobu wyboru sołtysa. Takie, konsultacje on - line, to mogą być tylko uzupełniające. Nie mówiąc o tym, że nie wszyscy poruszają się w internecie, a to już trochę wykluczenie. Niech wszystko będzie jak należy, aby potem jakiś przegrany nie miał haczyka aby podważać wybór. Protesty, zaskarżenia, kłótnie i bicie piany. Większość ludzi już ma tego dość.

 • 2019-02-04 21:22:11

  gość: ~Wyborca

  @~paragraf
  Na stronie gminy można było skorzystać z konsultacji i wnieść uwagi do projektów statutów na adres mailowy urzędu. Z tego co wiem od Pani sekretarz zainteresowanie było znikome.

REKLAMA