POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Środa Śląska: radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu gminy do programu Mieszkanie+

Zdjęcie ilustracyjne fot.: em

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej samorządowcy przyjęli uchwałę ws. przystąpienia gminy do programu Mieszkanie+. Na czym on polega?

O programie na sesji mówił m.in. burmistrz Adam Ruciński. - Podjęliśmy inicjatywę, aby w naszej gminie rozwinąć rynek mieszkań, ale już nie socjalnych, czy komunalnych. Pojawił się program rządowy Mieszkanie+. Jako gmina zrealizowaliśmy konsultacje z komisjami stałymi rady ws. startu takiego programu w gminie - wyjaśnił w trakcie obrad burmistrz.

Więcej o samym programie, jego zasadach i roli, jaką będzie w nim odgrywała średzka gmina, mówił Sebastian Rostecki z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Architektury Urzędu Miejskiego. - Mamy do czynienia z programem rządowym, który ma pomóc w zwiększeniu ilości mieszkań dostępnych na wynajem za stosunkowo atrakcyjne ceny. Coraz więcej gmin się do niego włącza. Warunkiem przystąpienia jest znalezienie przez gminę nieruchomości, która spełni odpowiednie kryteria - poinformował urzędnik. Krótko mówiąc głównym założeniem jest poprawa dostępności mieszkań na wynajem na terenie miasta dla osób mniej zamożnych, a których zarobki są zbyt wysokie, aby mogli otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne. Będzie istniała także możliwość, aby wynajmowane mieszkanie w przyszłości wykupić na własność.

W tym programie zadaniem gminy jest m.in. zweryfikowanie, jaka jest potrzebna ilość takich mieszkań i jakiej wielkości powinny być. W tym przypadku będą to mieszkania w zabudowie wielorodzinnej np. w bloku. Projekt ma być realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym. Gmina zapewnia nieruchomość, a partner prywatny pokrywa koszty uzyskania pozwoleń i projektów. Umowy zawierane z najemcami będą długoterminowe, nawet do 30 lat.

Z tego programu powstały mieszkania m.in. w gminie Kępno, Wałbrzychu, czy Gdyni. - Ilość mieszkańców, którzy przychodzą do mnie ws. mieszkalnictwa, jest ogromna. My takich mieszkań mamy bardzo mało i nie możemy tych potrzeb zaspokoić. Każda inicjatywa w tym zakresie jest bardzo cenna. U nas mieszkań nie ma albo są za bardzo wysoką cenę - dodał burmistrz Adam Ruciński. Czynsz w takim mieszkaniu za sam wynajem ma wynieść 13/14 złotych za metr kwadratowy.

Po przedstawionej prezentacji przez pracownika i burmistrza radni jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. przystąpienia gminy do programu Mieszkanie+. 

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA