POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

O nowej grupie w średzkim żłobku i rozbudowie przedszkola w Szczepanowie [foto]

Spotkanie w średzkim żłobku fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Publicznym Żłobku w Środzie Śląskiej powstała nowa grupa pn. Mróweczki dla 24 dzieci. Na spotkaniu burmistrz mówił o rozbudowie przedszkola w Szczepanowie.

28 stycznia dyrektor żłobka Zbigniew Biliński opowiedział o utworzonej nowej grupie. W spotkaniu uczestniczyli także burmistrz Adam Ruciński, przewodniczący komisji oświaty radny Paweł Rosenbeiger, personel placówki oraz rodzice dzieci.

Dotychczas w średzkim żłobku były 4 oddziały dla 96 dzieci, a od dziś tj. 4 lutego jest ich 5, ponieważ tzw. bawialnię udało się przekształcić na salę dla 24 dzieci. Do tej grupy należą maluchy, które dotychczas znajdowały się na liście rezerwowej. We wcześniejszych latach na listach znajdowało się od 30 do 37 dzieci. Na stworzenie dodatkowego oddziału placówka otrzymała pozwolenie m.in. urzędu marszałkowskiego i sanepidu.

Żłobek udało się wybudować przy wsparciu finansowemu z programu Maluch+. Dzięki temu programowi średzka placówka może pozyskiwać dofinansowanie na modernizację. Co roku po złożeniu wniosku żłobek otrzymuje dofinansowanie. - W tym roku w ramach programu zostały złożone dwa wnioski na stworzenie miejsc i wyposażenie sali. Staramy się też o wsparcie na funkcjonowanie placówki w kwocie około 200 tys. złotych - mówiła na spotkaniu insp. Katarzyna Kulesza z Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej. Sala dla nowej grupy wyposażona jest m.in. w stoliki, krzesełka i zabawki. Wsparciem dla przedsięwzięcia byli także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej, którzy po służbie pomogli wnieść do sali meble. Za ich pomoc dziękował dyrektor Biliński.

Co z inwestycją w Szczepanowie?

W 2018 roku rozpoczęła się kolejne rozbudowa przedszkola w gminie Środa Śląska. Chodzi o Szczepanów. Niedawno informowaliśmy o tym, na jakim etapie jest budowa nowego budynku dla grupy dzieci. Przypomnijmy, że inwestycja polega na dobudowaniu do istniejącego obiektu dwóch segmentów składających się z sali dydaktycznej, sanitariatów, szatni oraz gabinetu logopedy ogółem na 50-cioro dzieci. W pierwszym etapie rozbudowa dotyczy tylko jednego segmentu. Powstanie sala dydaktyczna, sanitariaty i szatnia na 25 dzieci. Budynek ma być gotowy w kwietniu.

W planach jest jednak budowa kolejnego budynku dla następnej grupy. Czy uda się za ciosem wybudować miejsce dla dwóch oddziałów? O tej inwestycji na spotkaniu w średzkim przedszkolu mówił burmistrz Adam Ruciński. - Myślimy o takim modelu, który pozwoliłby rozpocząć budowę trzeciego oddziału na przełomie sierpnia/września i zakończyć ją w kwietniu. Jest to model najbardziej logiczny i korzystny. Nie mamy jednak co. to niego żadnej pewności, ponieważ wymaga on pozyskania środków zewnętrznych. Oddział, który teraz budują, jest finansowany ze środków własnych gminy. Jeśli dostaniemy dofinansowanie na trzeci oddział to na pewno przyśpieszy to naszą decyzję - mówił burmistrz Adam Ruciński. - Jeżeli jednak tych środków nie będzie, to wybudowanie trzeciego oddziału najpóźniej byłoby zrealizowane w 2020 roku. To jest wariant, do którego przygotowałem radnych w budżecie na 2019 rok. W nim nie mamy środków na budowę trzeciego oddziału. Może być jednak tak, że pojawią się środki zewnętrzne. Jednak bez nich najprawdopodobniej rozpoczniemy budowę w przyszłym roku - dodał burmistrz. Koszt budowy takiego budynku to około 750 tys. złotych.

anbo

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • O nowej grupie w średzkim żłobku i rozbudowie przedszkola w Szczepanowie [foto]

  2019-02-04 13:41:10

  gość: ~Ha ha

  Lista rezerwowa dobry żart. Może kilkoro dzieci z takowej "wskoczyło", ale z tego co się orientuję do nowej grupy w większości dostały się dzieci z rodzin pracowników żłobka. Bo niby jak 13/14-to miesięczne maluchy mogły być na liście rezerwowej?

 • 2019-02-04 15:14:23

  gość: ~Rodowity mieszkaniec Brzeziny

  Super inicjatywa! Brawo Panie Adamie i Panie Biliński.
  A u nas mieszkańcy Pisarzowic i Brzeziny czekają na więcej miejsca w żłobku w Pisarzowicach bo to jest dopiero dramat... wiadomo już że żłobek w Wilkszynie dzieci z Brzeziny nie przyjmie bo nie ma tylu miejsc, a z samych Pisarzowic ledwo upcha do swojego żłobka

 • 2019-02-04 18:11:16

  gość: ~noi

  @~Rodowity mieszkaniec Brzeziny i co ma do tego żłobek w środzie? i brawa dla tych panów...ze raptem jedna grupa więce? żal pl

 • 2019-02-04 21:53:09

  gość: ~A noooo

  @~Rodowity mieszkaniec Brzeziny
  Pan dr żłobka już miał swoje 5 min w Miękini narobił rabanu i dano mu 3 lata temu posadę w Środzie nic nowego nie robi tylko glupio sie uśmiecha to u nich rodzinne . Ta władza to szok dla mnie nic nie robią tylko sie glupio uśmiechają ale to swiadczy o ich glu ....

 • 2019-02-05 09:17:59

  gość: ~Gość

  @~A noooo
  Jakiego rabanu wg ciebie narobił ten Pan? Widać, że jesteś ewidentnym mieszaczem i chcesz tylko szpile wbić.

 • 2019-02-05 11:30:00

  gość: ~Usa

  @~Gość
  Przynajmiej nie zlikwidował nam dobrej szkoły w Mrozowie...

 • 2019-02-05 09:31:16

  gość: ~Mateo

  @~A noooo
  Ładnie to tak obrażać rodzinę?

 • 2019-02-05 14:53:10

  gość: ~masakra

  ostatnio dodany post

  @~A noooo
  Oj próbujesz się wypowiedzieć, ale najpierw naucz się, podstawowych zasad interpunkcji.

 • 2019-02-04 20:59:10

  gość: ~rodzic

  Panie Adamie nie wiem skąd ten zachwyt że powstała nowa grupa. Jest to dobra wiadomość ale żłobek to zasługa poprzednika a Pan dalej jedzie na jego plecach i chwali się nieswoimi sukcesami. Dziwiło mnie że nic nie wybudowano a powstała nowa sala. I jest odpowiedź zabrał Pan bawialnie i pogorszył wysokie standardy które pan tak lubi. Czekam teraz aż jakiś schowek zostanie przerobiony na kolejna salę i sukces gotowy.
  Panie Burmistrzu trzeba podjąć męską decyzje o budowie drugiego żłobka a nie bawienie się w prowizorki

 • 2019-02-05 09:53:23

  gość: ~Średzianin

  @~rodzic
  Oj temu "poprzednikowi" polecam maść na ból zadka i więcej ruchu aby to rozchodzić, a nie siedzenie tylko przy kompie i pisanie :) :)

REKLAMA