POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Jutro policjanci będą prowadzić kontrole na średzkich drogach. Zwrócą uwagę na pieszych

Zdjęcie ilustracyjne fot.: policja

Od wczesnych godzin rannych na terenie powiatu średzkiego policjanci ze średzkiej drogówki, będą prowadzić kontrole.

Będą to działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod hasłem - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Stąd cykliczne działania podejmowane z myślą o pieszych, rowerzystach i motorowerzystach. - Statystyki policyjne pokazują, że najwięcej zdarzeń drogowych, w których poszkodowany jest pieszy, ma miejsce na przejściu dla pieszych. Wina jest często rozłożona, czasem pieszy wkracza bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, a czasem kierowcy nie zachowują szczególnej ostrożności, omijają pojazd, który zatrzymał się przed przejściem, wyprzedzają przed i na nim - mówi asp. sztab. Marta Stefanowska oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

Policjanci apelują, aby podczas przechodzenia przez jezdnię ograniczyć prowadzenie rozmów przez telefon, czy przerwać słuchanie muzyki wyjmując słuchawki z uszu. Takie zachowania zaburzają bowiem odbieranie bodźców, które zawczasu mogą sygnalizować bliskość samochodu. Powinni o tym pamiętać również biegacze. Nie można przy tym zapominać o elementach odblaskowych, które są niezbędne, aby zapewnić sobie widoczność na drodze. - Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do zdarzeń, których rowerzyści są sprawcami dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu - dodaje rzeczniczka.

Policjanci podczas działań egzekwować będą od użytkowników dróg stosowanie przepisów ruchu drogowego, w szczególności dotyczących:
- zachowania się kierujących wobec pieszych,
- poruszania się pieszych na odcinkach drów bez wydzielonych chodników,
- przechodzenia pieszych w miejscach niedozwolonych, stosowania się do sygnalizacji świetlnej,
- prawidłowego oświetlenia rowerzystów, właściwego przekraczania przez nich jezdni,
- stosowania przez osoby piesze po zmroku poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA