POWIAT ŚREDZKI
Express-Miejski.pl

Jednak będzie współpraca. Samorządowcy podpisali dziś umowę na remont drogi

Podpisanie porozumienia w Udaninie fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dziś w Urzędzie Gminy Udanin odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia dotyczącego przebudowy drogi powiatowej w miejscowości Udanin.

Chodzi o inwestycję drogową, która podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to odcinek od Udanina do Piekar wraz z chodnikami i ścieżką bitumiczną Udanin-Piekary. Drugi dotyczy przebudowy drogi w samym Udaninie od skrzyżowania z drogą powiatową nr 2087D do skrzyżowania z drogą 2090D w kierunku Gościsławia. Inwestycja łącznie wyniesie ponad 4 mln złotych.

Ostatnio ten temat był poruszany na sesji Rady Powiatu w Środzie Śląskiej. Wówczas wójt Wojciech Płaziuk dopytywał o finansowanie inwestycji. Mówił m.in., że gmina nie zamierza partycypować w kolejnych kosztach związanych z tą przebudową. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło i dziś samorządowcy podpisali porozumienie. Uczestniczył w nim starosta Krzysztof Szałankiewicz, wicestarosta Sebastian Burdzy, wójt Wojciech Płaziuk, radny z gminy Udanin Grzegorz Pierzchalski, skarbnik powiatu Elżbieta Czarnota i skarbnik gminy Mieczysława Socha. - Myślę, że jest to dobry prognostyk do współpracy na przyszłość. Negocjacje z panem wójtem były trudne, ale cieszę się, że osiągnęliśmy porozumienie. Myślę, że wspólnie zrealizujmy tę inwestycję - mówił po spotkaniu starosta Krzysztof Szałankiewicz.

- Chciałbym podziękować całemu zarządowi powiatowemu za realizacje tego zadania. Gmina Udanin w pierwotnym budżecie nie miała zaplanowanej tej inwestycji. Po autopoprawce wprowadzonej przeze mnie to zadanie zostało uwzględnione. Dziękuję swoim radnym za to, że podjęli decyzję o wprowadzeniu tej poprawki. Negocjacje, tak jak pan starosta powiedział, były trudne, ale myślę, że wymaga się tego od włodarzy gmin, aby dbali przede wszystkim o budżet własny. Zapewniam państwa, że zawsze będę stał na straży tego, by ten budżet był realizowany z korzyścią dla mieszkańców naszej gminy - powiedział w rozmowie z nami wójt Wojciech Płaziuk. - Udało nam się podczas tych negocjacji wypracować dobre porozumienie. Kwota dodatkowa, która wynikła z przetargu - 57 tys. złotych, nie będzie płacona z tegorocznego budżetu w pierwszym kwartale 2020 roku. Dodatkowo zostały uwzględnione korzystne zapisy dla naszej gminy. Wszystkie dodatkowe prace będą uwzględniane przy partnerskim podejściu. Będziemy stać na straży tego zadania i będziemy informować starostwo o tym, jak przebiegają prace. Myślę, że po tych trudnych negocjacjach przyszedł czas na owocną współpracę - dodał wójt.

Nowy rok zarówno powiat, jak i gmina rozpoczynają od największej inwestycji drogowej. - Realizujemy ją wspólnie. 50 proc. otrzymaliśmy dofinansowania, natomiast kolejne 50 proc. zostało podzielone po 25 proc. na powiat i gminę. Jesteśmy partnerami. Władze gminy mają decydujący głos, jakie inwestycje drogowe będą wykonywane na jej terenie. Gospodarz najlepiej wie, co dla gminy jest najważniejsze. Ta nasza współpraca, moim zdaniem będzie wyglądać dobrze - przyznał starosta Szałankiewicz. 

Gmina Udanin na inwestycję przeznaczy ponad 1 mln złotych i dodatkowe 57 tys. złotych w przyszłym roku. Podobną kwotę przeznaczy starostwo. - Inwestycja dla naszej gminy jest znacząca. Chciałbym, żebyśmy co roku wykonywali u nas zadania na podobnym, albo nawet większym pułapie - podsumował wójt. 

Kiedy ruszą roboty? - Mamy wybranego wykonawcę. Myślę, że prace ruszą w marcu. Inwestycja zostanie ukończona w lecie, prawdopodobnie na wakacje. Jak powiedział pan wójt, dzielimy się kosztami solidarnie. Będziemy wspólnie dochodzić do porozumienia. Myślę też, że każdy projekt modernizacji drogi będzie zawierał także budowę ciągu pieszo-rowerowego - zapewnił starosta.

W planach kolejne ścieżki rowerowe

Po podpisaniu umowy samorządowcy rozmawiali m.in. o sieci ścieżek rowerowych na terenie powiatu średzkiego. - Dziś na terenie gminy Udanin nie mamy żadnej ścieżki rowerowej. Mam małą sugestię, aby zrobić taką ścieżkę przy drodze relacji Ujazd Górny-Udanin. Chciałbym, żebyśmy taką ścieżkę doprowadzili do gminy - mówił wójt.

anbo

29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jednak będzie współpraca. Samorządowcy podpisali dziś umowę na remont drogi

    2019-02-08 13:10:07

    gość: ~no masz

    Więcej Was do tego zdjęcia nie było? Kawałek drogi a pchacie się jakby autostrada miała powstać. Po co tam vice i ten niby etatowy? Umowę podpisuje starosta przy kontrasygnacie skarbnika. Czy sami nie czujecie żenady tak pchać się pod aparat? Kto w końcu rządzi w tym powiecie, bo z tego co widzę to każdy tam czuje się najważniejszy.

  • 2019-02-08 14:13:27

    gość: ~Olaf

    @~no masz
    Niby po wyborach a dalej ci sami się lansują
    Ten etat "etatowego" to jakaś kpina
    Ok, zrobił wynik, to idz na staroste

  • 2019-02-08 13:14:28

    gość: ~Adam

    Droga redakcjo, a kto mówił , że nie będzie współpracy? Są w gminie gorsze drogi, ale trudno, dobre i to.

  • 2019-02-08 13:32:54

    gość: ~Ja

    "Po autopoprawce wprowadzonej przeze mnie to zadanie zostało uwzględnione" co to znaczy przecież w budżecie wojtowej tego nie mogło być ponieważ przed wyborami ten projekt nagle odpadł, to o czym ty Wojtek mówisz. A po drugie to na tą inwestycje Wojciechu to ty kredyt bierzesz widać że w gminie żeby cokolwiek zrobić kredyt potrzebny.

  • 2019-02-08 15:41:23

    gość: ~Informacja

    @~Ja
    Mogła być ta droga uwzględniona ponieważ ukazała się na liście 6 listopada a wójtowa była do 16 listopada więc mogła wnieść inwestycję do budżetu, ale miała nadzieję, że nowy wójt nie znajdzie pieniędzy na to zadanie i będzie wielka afera. Jak widać jest decyzyjność i stanowczość w obecnych działaniach. Co do kredytu to wystarczy popatrzeć na obecny dług i wcale nie jest nigdzie powiedziane, że będzie konieczny kredyt na to zadanie.

  • 2019-02-08 15:55:51

    gość: ~Ja

    @~Informacja
    To masz złe info bo patrząc na budżet to wójt 1500000 zl kredytu chce wziąć co do ujęcia zadania w budżecie to po przegraniu wyborów po tych slynnych obietnicach nowego nie dalszemu zadłużania gminy dala szanse pokazania jak on potrafi radzić sobie bez kredytu a tu bidulek nie podolal

  • 2019-02-08 16:46:58

    gość: ~informacja

    To ty masz złe informację. Kolejne kredyty to wpisała do budżetu wójtowa co doprowadziłoby do upadku gminy. Objęła gminę z 3 mln długu a kadencję skończyła na 11 ml. Można tylko wnieść drobne poprwaki do budżetu, a wójt nie zamierza zaciągać kolejnych zobowiązań. Na ocenę przyjdzie czas a tym czasem fakt jest taki, że osiągnął to co chciał z korzyścią dla gminy :)

  • 2019-02-08 17:23:29

    gość: ~Ja

    @~informacja
    A to dobre jak nie zamierza jak bierze 1500000. Sama piszesz że wojtowa wpisala ale wójt nie wprowadził swoich imponujacych poprawek żeby nie brać kredytu. A kto doprowadzi gminę do upadku to zobaczymy.

  • 2019-02-08 17:06:41

    gość: ~księgowy

    @~Ja
    Sprawdzałem i na drogę powiatową, którą będziemy robić nie ma w budżecie kredytu. Więc pozostałe kwoty zobowiązań 1,5 mln chciała zaciągnąć wójtowa bo to jej projekt budżetu. 11 mln było jej mało... Wójt na drogę z UDANINA DO PIEKAR nie zaciągnął kredytu tylko przez wygospodarował z projektu budżetu!!!

  • 2019-02-08 17:18:00

    gość: ~Ja

    Oj obrońcy się odezwali chciała ale nie weźmie to dlaczego wójt zaciąga przecież może to zmienić jak taki oszczedny.

  • 2019-02-08 17:54:09

    gość: ~Nie ksiegowemu

    @~Ja
    Takiego księgowego co nie umie czytać to jak widać po wyniku wyborów mieszkańcy nie chcieli. Wójt znalazł pieniądze poprzez przesunięcie w budżecie. KREDYTU NIE WZIĄŁ.

  • 2019-02-08 17:42:57

    gość: ~sprawdzam

    @~księgowy - gdzie ksiegowy cos sprawdazał? bo na https://biuletyn.net/udanin/fls/bip_pliki/2019_01/BIPF57E880FF189FEZ/Uchwala.III.8.2018.2018-12-28.pdf - jest zal. nr 4 Wykaz wydatków majatkowych na rok 2019 i tam stoi- w poz. 2 to zadanie - jest finansowanie z Obligacje, kedyty i pożyczki . Czyli obecnego wojta kredyt juz zaplanowano w wysokosci 1 000 000,00 PLN. Wiedza to wszyscy co cos czytali juz od 28 grudnia tamtego roku.

  • 2019-02-09 22:59:17

    gość: ~Czerwony

    @~sprawdzam
    A gdzie jest twój syna lek? Słyszałem ze go Policzas szuka nawet go z OSP wywalili... jesteś śmieszny gość, nie umiałes dzieci wychować a prawisz moraly i chcesz szkolić.

  • 2019-02-08 15:00:39

    gość: ~Pieszy

    Ale się narobiło Udanin będzie miał ekspresówkę tylko przy odbiorze proszę zwrócić na odpływy kanałowe żeby woda schodziła do kanału a nie robiły się kałuże a piesi skakali jak zwierzęta na boki jak to jest teraz kto to odbierał i nie zapomnijcie poświęcić przez proboszcza.

  • 2019-02-08 17:56:28

    gość: ~Z Udanina

    @~Pieszy
    Poświęci się i sprawdzi. Może nie biskup,ale święcona woda nokomu jeszcze nie zaszkodziła. Nawet chrzczonym po nocach komuchom.

  • 2019-02-08 15:04:58

    gość: ~Stop hejtowi

    Zgoda buduje i to dosłownie. Podziękowania od mieszkańców i gratulacje dla autorów tej inwestycji

  • 2019-02-08 19:56:51

    gość: ~asa

    The Kelly Family :)

  • 2019-02-08 21:12:22

    gość: ~Pani

    Panie Plaziuk robi pan wielki szum a z gory wiadomo ze wszystko pan podpisze chce pan pokazac ze walcz tak poprostu to sa kpiny wielkie obietnice a spelznie na niczym

  • 2019-02-09 11:14:17

    gość: ~Mieszkaniec

    A mogły być dochody z wiatraków. Tylko kto to zablokował?

  • 2019-02-09 11:31:32

    gość: ~Śmieszne

    @~Mieszkaniec
    Jak są błędy w planie to nie ma wiatraków tak zarzadzala T O gminą.

  • 2019-02-09 12:34:33

    gość: ~Janusz

    Spokojnie wójt wyprowadzi gmine z zadłużenia,,

  • 2019-02-09 15:19:03

    gość: ~Mieszkaniec

    Błędy w planie? A nie czasem działalność stowarzyszenia Stop wiatrakoM. Któż to należał do tego stowarzyszenia?

  • 2019-02-09 17:29:09

    gość: ~Piotr

    @~Mieszkaniec
    wez sie trolu. zawal cementem ziemie i złomem od
    Niemca, na szczęście tego śmiecia nie postawią,

  • 2019-02-09 23:05:57

    gość: ~Smieszne

    @~Mieszkaniec
    Jesteś śmieszny... stop wiatrakom??? Kilka zwykłych osób zablokowała inwestycje na kilka mln... raczej firma wzięła dotacje i się wycofala bo wiatraki były po całej gminie rozsuwane. Wiesz ile to kasy musieli by dać na zebranie tej energii? ?? Patrzyli tylko na konto czy się wszystko zgadza. A wy wszyscy bilecie pianę po miesiącu rzadów a 12 lat to był nierząd...

  • 2019-02-09 18:14:31

    gość: ~Mieszkaniec

    @#Piotr ani złomu ani kasy z tego złomu do budżetugminy Udanin! A było by na inwestycje. Prawda w oczy kole.....

  • 2019-02-09 19:59:25

    gość: ~Piotr

    @~Mieszkaniec
    Jakoś nie widze żeby Legnickie Pole opływało w kasę. Interes to mieli ci, co ten zlom wystawiliby komuś nad głowa mieszkają sami daleko/ ani jeden wokół Udanina , a na wycieczki nad morze farmy wiatrowe olądac większość mieszkańców Udanina jechała. To żałosne przekupstwo kuchenkami, elspresami do kawy itp po wsiach sprowadziło nas do poziomu kolonialnego.

  • 2019-02-09 23:23:04

    gość: ~Mis

    Tylko dziady palą węglem

  • 2019-02-10 09:51:45

    gość: ~to ja

    ostatnio dodany post

    @~Mis wiem wiem tacy wyedukowani jak ty to palą oponami.

  • 2019-02-10 00:40:10

    gość: ~Mieszkaniec

    @_Piotr fakty sa takie ze Gmina Legnicka Pole zajęła 44 miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce w 2017 roku w rankingu dochodów jednostek samorządów terytorialnych. A gmina Udanin jakie wiesz?