Express-Miejski.pl

Powstanie powiatowa komunikacja publiczna? Spotkanie z wójtami w tej sprawie już było

Spotkanie z wójtami w starostwie fot.: rfp

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

We wtorek 12 lutego w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie w sprawie transportu publicznego na terenie powiatu.

Uczestniczyli w nim wójtowie gminy Kostomłoty, Udanin i Malczyce. - Przedstawiciele tych samorządów planują złożenie wspólnego projektu i rozważają, jaki tabor byłby najlepszym rozwiązaniem. Zalety autobusów gazowych na CNG i hybrydowych przedstawił pracownik firmy Traco, która opracowuje koncepcję komunikacji powiatowej - informowali pracownicy starostwa.

Powiat stworzy własną komunikację?

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu ogłosił nabór wniosków w ramach działania dotyczącego wdrażania strategii niskoemisyjnych. Program przewiduje dofinansowanie zakupu taboru niskoemisyjnych autobusów. Kończy się on 25 marca. W podobnym naborze w 2016 roku wzięła udział gmina Środa Śląska, która pozyskała dofinansowanie na utworzenie Średzkiej Komunikacji Publicznej. - Powiat Średzki planuje aplikować o środki na utworzenie zintegrowanej powiatowo-gminnej komunikacji w partnerstwie z gminami Obszaru Interwencji Równiny Wrocławskiej. Projekt z założenia polegać ma na tym, że powiat będzie miał swój tabor busów, które będą miały za zadanie przewożenie młodzieży szkolnej do szkół ponadpodstawowych, ale również mieszkańców do siedziby powiatu. Mamy nadzieję, że w ramach projektu uda nam się połączyć również Miękinię, aby wszystkie gminy wiejskie z terenu powiatu średzkiego miały połączenie do stolicy powiatu - mówi Marcin Brzeziński kierownik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej.

- W ramach projektu chcemy kupić po jednym busie na gminę wiejską. W partnerstwie z gminami planujemy złożyć wniosek, aby samorządy kupiły autobusy szkolno-przewozowe dla swoich mieszkańców. Autobusy pełniłyby podwójną rolę. Przewoziłyby mieszkańców do siedzib gmin, a z nich do stolicy powiatu, czyli Środy Śląskiej - wyjaśnia Marcin Brzeziński.

Projekt jest na początkowej fazie przygotowań. Do pozyskania jest ponad 7,1 mln złotych. - Określiliśmy możliwy do zakupienia tabor. Jesteśmy w trakcie opracowywania analizy kosztowej całego przedsięwzięcia. Żeby kupić autobusy, możemy dostać dofinansowanie w wysokości 85 proc., ale musimy mieć świadomość, że będziemy musieli je utrzymać. W przyszłym tygodniu poznamy kwoty i wartości rocznego utrzymania takiego przedsięwzięcia - tłumaczy kierownik.

Kto będzie odpowiadał za nadzorowanie nad taborem? - Chcemy zbudować tę komunikację w dość odmiennym modelu od gminy Środa Śląska. Nie chcemy powoływać swojej spółki, tylko rozwiązać to podobnie, jak gmina Strzelin, czyli ogłosić przetarg na zarządzanie taborem i zlecić to prywatnemu przewoźnikowi. Dzięki temu będzie, to bardziej zintegrowane. Nie chcemy też zakłócać lokalnego rynku, dlatego ceny za przewozy będą na poziomie dzisiejszych przewozów komercyjnych. My damy możliwość korzystania z nowoczesnego taboru, ale po cenie zachowującej równowagę na rynku transportu, która umożliwi utrzymanie się przewoźników, którzy dziś u nas funkcjonują - dodaje zaangażowany w projekt członek zarządu Grzegorz Pierzchalski.

W całym przedsięwzięciu kluczową rolę odegrają partnerskie gminy, które zdecydują się uczestniczyć w projekcie. Z założenia każda z nich będzie mogła kupić po dwa duże autobusy hybrydowe. - W tym naborze nie ma możliwości zakupu pojazdów o napędzie konwencjonalnym, czyli np. dieslowym. Można kupić pojazdy hybrydowe, albo gazowe. Hybrydy dużo lepiej u nas się sprawdzą, także ze względów ekologicznych - tłumaczy starosta Krzysztof Szałankiewicz. 

Jeśli się uda komunikacja ruszyłaby w 2020 roku

Jeżeli powiatowi w partnerstwie z gminami uda się pozyskać środki na utworzenie komunikacji, zostałaby ona oficjalnie uruchomiona we wrześniu 2020 roku wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. - W styczniu ogłosilibyśmy postępowanie przetargowe na zakup autobusów. Ogłosimy później przetarg na zarządzanie tym taborem i od września, przede wszystkim uczniowie mieliby możliwość dojazdu do miejsca nauki - mówi Marcin Brzeziński.

Z wójtami odbyły się dwa spotkania, w których uczestniczyła firma Tracko, która opracowuje aktualizację planu zrównoważonego transportu na terenie powiatu średzkiego. Jej pracownicy przygotowują także warianty analizy kosztów i zapotrzebowań taboru dla każdej z gmin. - Zainteresowanie ze strony gmin jest, aczkolwiek ostateczne decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Są one zależne od kosztów utrzymania tego wszystkiego. Poznamy je w przyszłym tygodniu. Do końca miesiąca podejmiemy ostateczne decyzje - informuje kierownik. 

anbo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powstanie powiatowa komunikacja publiczna? Spotkanie z wójtami w tej sprawie już było

  2019-02-14 10:18:18

  gość: ~123

  Zastanawiam się dlaczego na spotkanie nie zaproszono przedstawiciela gminy Środa Śląska. W Środzie już funkcjonuje komunikacja miejska, może zatem warto by było rozmawiać także z Burmistrzem w celu włączenia komunikacji miejskiej w obsługę komunikacji powiatowej ?

 • 2019-02-14 12:57:14

  gość: ~mła

  Ciekawe gdzie powiat znajdzie pieniądze na nic nie mają,wszędzie chcą dopłaty do swoich zadań inwestycyjnych.Szpitala nie ma,ala w piątek będzie spotkanie zamknięte w tej sprawie(właśnie bez mediów). To tak jak w malczycach potem ogłoszą kto jest be.Jak nie ma na nic to poco powiat szkoda czasu i kasy na tę instytucję.

 • 2019-02-14 15:02:52

  gość: ~jak bez mediów

  @~mła
  Jak to bez mediów?

 • 2019-02-14 18:06:02

  gość: ~mła

  @~jak bez mediów
  Nie do mnie to pytanie tylko do organizatora tego spotkania starosty powiatu.

 • 2019-02-14 13:16:25

  gość: ~Piotr

  brawo panie burmistrzu, krytykowany projekt gminnej komunikacji przynosi pozytywny efekt.
  ps połączyć gminy z powiatu pod średzką komunikację pod utworzoną już strukturę.
  Tabor jest, kierowcy są, osoby zarządzające są, ościenne gminy też by chciały mieć podobną komunikacją do średzkiej, więc rozbudować istniejącą
  jeśli była by nowa struktura to nakładałaby się kursami na średzką, poza tym to kolejne powielane stanowiska urzędnicze, a wiadomo że chodzi o koszty

 • 2019-02-14 13:40:54

  gość: ~felix

  @~Piotr A co z prywatnymi przewoźnikami? (myślę tu o malczyckich) 2O lat jakoś funkcjonowali, łącząc gminę Malczyce ze Środą Śląską...

 • 2019-02-14 14:24:45

  gość: ~bezstronny

  Proponuje lekcje nauki dla Wójtów i Starosty u Adama R burmistrza Środy Śląskiej. W 2020 sredzkie zielone autobusy będą obchodzic druga rocznicę a w powiecie nic sie nie zmieni.

 • 2019-02-16 17:13:59

  gość: ~Mieszkaniec

  Bardzo dobrze, należy popierać dobre pomysły gminy. Pamiętamy tą zaciekłą krytykę , po co komunikacja miejska? Teraz mòwcie , to nasz pomysł.

 • 2019-02-17 14:01:10

  gość: ~Gość 123

  ostatnio dodany post

  Chodzi o to, żeby nowemu członkowi zarządu stworzyć pseudo zajęcie na najbliższe 2 lata. Komunikacji i tak nie będzie bo ich nie stać,ale powiedzą że ciężko nad tym pracowali :( I będzie argument dla braku szpitala! Porażka ten powiat!

REKLAMA